1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baldur işçilerine uluslararası dayanışma
Baldur işçilerine uluslararası dayanışma

Baldur işçilerine uluslararası dayanışma

Grevlerinin 27'nci gününü geride bırakan Baldur işçileriyle enternasyonal dayanışma sağlandı.

A+A-

Bir grup Mercedes Sindelfingen işçisinin kendi arasında topladığı maddi destek, Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü aracılığıyla işçilere ulaştırıldı. 

Almanya'da Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart aracılığıyla EMEP Kocaeli İl Örgütüne ulaştırılan destek, grevlerinin 27'nci gününü geride bırakan işçilere teslim edildi. Ziyarette konuşan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, "Biz güçlüyüz, Türkiye işçi sınıfı güçlü, dünya işçi sınıfı güçlü. Yaşasın işçilerin uluslararası birliği ve dayanışması" dedi. 

"KURTULUŞ MÜCADELESİ ULUSLARARASI BİR KARAKTER TAŞIYOR"

"Yaşasın Baldur grevimiz", "Yaşasın sınıf dayanışması" ve "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganlarının atıldığı alanda konuşan  EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, "Kapitalizm aslında bütün ülkelerin işçi sınıfını tek bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıyor, bunu en iyi siz biliyorsunuz. İspanyalı bir patron, Türkiye'de üretim yapıyor ama ürettiğini Mercedes'in tüm dünyadaki fabrikalarına gönderiyor. Dolayısıyla tüm dünyanın işçileri sizlerle benzer sorunları yaşıyorlar. Güvencesizlik, taşeron çalışma ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılması sadece Türkiye'de değil tüm dünyada da işçilerin sorunu. İşte bu yüzden işçi sınıfının sömürüden kurtuluş mücadelesi de tam da bu durumdan dolayı uluslararası bir karakter kazandırıyor" ifadelerini kullandı. Dayanışmanın süreceğini ifade eden Erkan, "Biz sadece bu kentte, ya da Türkiye'de değil; sadece Almanya'da değil, İspanya'da da kardeş partilerimiz aracılığıyla da bir dayanışmayı örgütleme mücadelesi içerisinde olduk. Arkadaşlarımız Stuttgart'ta Türkiyeli göçmen işçilerin Alman işçilerle beraber mücadele ettiği DİDF aracılığıyla Mercedes işçileriyle birlikte fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi, dayanışma çağrısı yaptılar. Karınca kararınca bir fabrikada dayanışma içerisinde bulunmuşlar. DİDF'ten bize gelen bilgi, önümüzdeki günlerde de bu dayanışmanın süreceği yönünde. Almanya Sol Parti de bir açıklama gerçekleştirecek. Şunu bilsin kendilerini güçlü sananlar; biz güçlüyüz, Türkiye işçi sınıfı güçlü, dünya işçi sınıfı güçlü. Yaşasın işçilerin uluslararası birliği ve dayanışması" dedi. 

"DAYANIŞMA BÜYÜYOR"

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No'lu Şube Mali Sekreteri Kadir Gedik ise, "Bu uluslararası dayanışmadan, verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Dayanışma büyüyor, mücadele sürüyor. Yaşasın Baldur grevimiz, yaşasın işçi sınıfı" diye konuştu. 

İSPANYALI İŞÇİLERDEN MESAJ

Erkan daha sonra CIPOML üyesi İspanya PCE m-l Partisinden gelen mesajı da işçilere okudu. Mesaj şöyle: "Baldur Süspansiyon'un mücadeleci işçilerinin işten çıkarmalara ve sendika karşıtı uygulamalarına karşı verdiği mücadeleyi tümüyle destekliyoruz. İspanyol sermayesi yıllardır uluslararası pazardaki rekabetinin maliyetlerini işçilere yüklemeye çalışıyor; bugün bunu kararlılığı ve direngenliğinden şüphe duymadığımız Türkiyeli ișçilere yapıyor. Diğer birçok olayda olduğu gibi bu mücadeleden de yengiyle çıkacağınızı ve Erdoğan rejiminin ișbirlikçilerinin bile iradenizi kıramayacağını biliyoruz. İspanyol işçi sınıfının geri kalanı gibi bizler de, örgütlerimizin ve haklarımızın kapitalistlerce imha edilmesine izin vermemek için uluslararası düzeyde bir sınıf olarak haklarımız için bu mücadelede sizinle birlikteyiz. Yoldaşlar sizinleyiz; yanınızdayız. Yaşasın işçi sınıfının mücadelesi! Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!" 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.