1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Anlaşma sonrası Dev Proje!
Anlaşma sonrası Dev Proje!

Anlaşma sonrası Dev Proje!

10 Temmuz tarihinde Gazze'ye ulaşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri elektrikte altyapı sorununu çözecek.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye ile İsrail arasında normalleşme sürecinde ele alınan konulardan biri olan "Gazze'nin elektrik ihtiyacının karşılanması" için Gazze'ye gitti.

TÜRK HEYETİ YETKİLİLERLE GÖRÜŞECEK

Dün (Pazar) Gazze'ye ulaşan Gazze'nin elektrik altyapı sorununun çözümü için yapılabilecekler ile ilgili detaylı çalışma yapacak. Heyet Filistinli hükümeti, İsrail makamları ve Gazzeli yetkililer ile görüşmeler yapacak. Heyette Bakanlıktan üst düzey bürokratların yanında Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) yetkilileri de var. Bakan Berat Albayrak'ın heyetten üretim, iletim ve dağıtım alanlarında kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecekler ile ilgili kapsamlı rapor istediği belirtildi.

ALBAYRAK DUYURMUŞTU

Heyetin gideceğini ilk olarak Albayrak, "Elektrik santralinin mevcut talebi karşılayıp karşılamayacağı, iletim hatlarının durumu, rehabilitasyon konusu için bir ekip hazırladık. Saha çalışması için ekibi göndereceğiz" sözleri ile duyurmuş," Biz, Gazze halkının insanca yaşaması için neler yapılması gerekiyorsa öncelikle onun peşindeyiz. Gerisi teferruat" değerlendirmelerinde bulunmuştu.

RAPORA GÖRE YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Enerji Bakanlığı yetkililerinin görüşmeleri sonrasında hazırlayacakları rapor Albayrak tarafından, Cumhurbaşkanı'na ve Bakanlar Kurulu'na sunulacak ve Türkiye'nin yol haritası belli olacak.

3 KOLDAN, EŞZAMANLI ÇALIŞMA

Türkiye raporun ardından 3 koldan eşzamanlı çalışma başlatacak.

ÖNCELİK ELEKTRİK ÜRETİMİNDE

Öncelik olarak Gazze'nin elektrik üretimi için acil olarak yapılması gerekenler ele alınacak. Gazze Limanı'na kurulacak gemi santral ile düşünülen projelerden. Bunun yanında başta Güneş enerjisi sistemleri olmak üzere çok farklı alanlarda üretim için yapılabilecek tüm projeler hayat geçirilmeye başlanacak.

3 koldan yürüyecek projenin elektrik üretimi kadar önemli bir diğer ayağı, Gazze'nin elektrik iletim altyapısını yeniden kurmak olacak. Gazze'de yeni bir iletim hattı için planlama yapılacak, ihtiyaç duyulan trafolar, yüksek ve alçak gerilim hatları kurulacak.

İletim hattı ile birlikte dağıtım da yeniden kurgulanacak. Gazze'nin tüm hanelerine elektriğin ulaşması için ayrı bir planlama yapılacak.

ÖZEL SEKTÖR DE DEVREYE SOKULACAK

Türkiye, Gazze'nin insani ihtiyaçlarının karşılanması için büyük sorumluluk üstlenirken, sadece devletin değil özel sektörün de bu süreçte yer almaya gönüllü olduğu öğrenildi. Üretim, iletim ve dağıtım alanlarında tecrübeli özel sektör temsilcilerinin Gazze için sorumluluk üstlenmeye hazır olduğunu dile getirdiği öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.