1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ankara Şehir Hastanesi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ankara Şehir Hastanesi

A+A-

Yaklaşık 15-20 gündür sağ omzumun üzerinden sağ göğüs kafesimin üzerine doğru müthiş bir ağrıyla baş etmeye çalışıyorum. Öyle ki gözlerimden yaş geliyor artık. Yine de hastaneye gitmiyorum.

Gebze’ye ilk gittiğimde iki tane resmi hastane vardı. Biri SSK hastanesi diğeri devlet hastanesi. SSK’lı olduğumuz içinde orasını kullanmak zorundaydık. Özel hastane bugün ki kadar çok değildi ve çok pahalıydı. Sabahın erken saatlerinde gidip akşama kadar beklediğim çok oldu. Bunun verdiği yılgınlıktan olsa gerek hastanelerle aram çok iyi değil.

SSK hastanesi  şuan ki yerinde  ama baraka idi. Sonradan bir önceki hali olan betonarme binası yapıldı. Ama yine de zamanla ihtiyacı karşılayamaz oldu. Fatih devlet hastanesi inşaatına başlandığında içimden hep geçirdim, burası ihtiyaçları karşılayabilecek alana ve o kapasitede bina olmaya elverişli değil diye.

Teknolojiyle birlikte hastanelerde de kullanılmaya başlanan numaratör sistemiyle sıra sorununu bir nebze çözmüştüler ama günümüz ihtiyacını karşılayamayan kapasite sorunundan dolayı bu da artık işe yaramaz oldu.

Ankara’ya geldiğim de ilk defa yeğenimin ameliyatı için şehir hastanesine gittim. Beş yıldızlı otellerde konaklamış biri olarak benim gördüğüm on numara beş yıldız bir hastane. Üniversite kampüsü gibi bütün branşlar ayrı ayrı binalarda konuşlandırılmış, her binanın altı otopark. 

Ancak ne var ki Ankaralıların çoğu bu durumdan memnun değiller. Sebebi de şehir merkezine uzak olması. Eskişehir yolu üzerinde ODTÜ ile Bilkent üniversitesi arasında konuşlandırılmış. Şehir merkezinde olan Sağlık bakanlığı binası da hemen yanında. Metro yakınından geçiyor, belediye de hemen hemen her mahalleden otobüs kaldırıyor şehir hastanesine. Çevre yolunu da kullandığınız da aslında rahat ulaşabilirsiniz, tabi özel aracınız varsa.

Bu arada şehrin göbeğindeki hastanelerde bir bir şehir hastanesindeki yerlerine taşınıyorlar. Ama vatandaşın mevsimsel veya rutin olmayan rahatsızlıklarında ihtiyacı karşılamak için semt poliklinikleri de mevcut. Şehrin çeşitli bölgelerinde üniversite hastaneleri de faaliyetlerine devam ediyorlar.

Üniversite deyince benim aklıma Umuttepe de Kocaeli üniversitesi hastanesi geliyor. Malumunuz o da daha önce Derince/Sopalı da SKK ile aynı binayı kullanıyorlardı. Üniversite Umuttepe’ye taşınınca hastanesini de taşıdı. Ben hiç kimseden bununla ilgili şikayet duymadım Kocaeli halkından. Hatta Gebze’den otobüsle oraya giden hastaları biliyorum. 

Fatih devlet hastanesi yapılırken benim beklentim bu yöndeydi. Keşke şehrin biraz dışına daha kapsamlı ve kapasiteli bir hastane yapılsaydı. Tıpkı şehir hastaneleri gibi. Gebze Teknik üniversitesine tıp fakültesi kurup araştırma hastanesi olarak faaliyet göstermesi gelecekte çok büyük işler yapardı. Şuan bile yeterli gelmemeye başladı, bir 10-20 sene sonra hiç yeterli olmayacak. Belki o zaman daha büyüğünü şehir dışına yapacaklar ama bu sefer alışan vatandaşlar Ankaralılar gibi tepki gösterecek.

Her zaman batılıların 50 yıllık planlarını konuşuruz ama biz yaptığımız işleri günü kurtarmak için yaparız. Bunu tecrübe etmek için daha kaç yüz yılın geçmesi gerekiyor bilinmez?

Haydi kalın sağlıcakla, selam v e dua ile

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.