1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ahlak ve Din kültürü
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ahlak ve Din kültürü

A+A-

Yıllarca okullarda Din kültürü ve Ahlak dersleri okutuldu, halen okutuluyor mu ya da aynı adla okutulmaya devam ediliyor mu bilmiyorum. Ancak ben başlığı bilerek tersten yazdım. Müslüman bir ülke olmamız nedeniyle din kültürü ve ahlak dersleri bir arada okutulunca ahlak din demek gibi yanlış bir anlaşılma olduğu kanaatindeyim. Kaldı ki hattı zatinde ahlaksız bir din zaten olamaz. Eğer bir dini anlayış ahlaksızsa zaten o din de değildir. 
Peki nedir o zaman ahlak? Bir birine benzeyen birkaç tarifi var ahlakın.
1 Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, töre, moral, etik.
2 Belli bir toplumun belli bir döneminde bireysel ve toplumsal davranış kurallarını saptayan ve inceleyen bilim.
Kelimenin en dar anlamıyla, neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir. Terim genellikle kültürel, dini, seküler ve felsefi topluluklar tarafından insanların çeşitli davranışlarının yanlış veya doğru oluşunun belirleyen bir yargı ve ilkeler sistemi, kavramı ve/veya inancı için kullanılan bir terimdir ahlak. Günümüzde daha çok modernizeyi temsil ettiği için Etik olarak kullanılır.
Batı medeniyetinin bugün ki başarılarının altında kendi içlerinde uydukları ve uyguladıkları bu ahlak (etik) kurallar yatmaktadır. En basit örneği trafikte araçlara sarı ışık yandığında biraz sonra kırmızı yanacağı belli olduğu için yeşil yanmadan geçerim diye ısrar etmezler, Yaya çizgisinin önünde dururlar. Yayaların geçişini engellemedikleri içinde bizdeki gibi yayalar arabaların arasından geçmek zorunda kalmazlar. Hatta yayalar kendilerine yeşil yandığında araba geliyor mu diye bakmaz bile yola, yeşili gördüğünde kendini emniyette hissederek geçer karşı tarafa. Bu en basit örnek gibi görünse de kendi koydukları ahlaki kurallara gösterdikleri itina hayatlarının bütün kesitlerine gösterdiklerinin işaretidir.
Gelelim bizdeki din ile ahlak anlayışına. Bir defa din hayattır, insanca hayatın nasıl yaşanması gerektiği ölçülerini veren kaynaktır. Nasıl ki bir şeyi icat eden onu en iyi bilendir insanın nasıl yaşaması gerektiğini en iyi bilen de onu yaratandır.  Hz. Aişe (Rnh.) bunun için Peygamberin ahlakı Kur’andı der. Ne var ki Peygamber (AS) Peygamberlik gelmeden önce de insani değerlere sahip Ahlaklı bir insandı. Muhammedül Emin (SAV) diye anılması onun kadar güvenilir, dürüst, ahlaklı bir insan olduğuna güzel bir örnektir.  İnandım iman ettim diyen kişi Kur’an-i bir hayat yaşarsa ahlaklı olur. Kur’an-ın topluma ilk hitabı Ya eyyünnas ( ey insanlar) ile ahlaki olgunluğu taşıyan insanlığa verilen bir mesajdır. Ya eyyüllezine Amenü ile de inandık iman ettik diyen topluluğa Kur’an-ı nasıl yaşamaları gerektiğini anlatan mesajlar verilmiştir. 
Bu kadar mükemmel bir dinin ve peygamberin, bugün ümmetinin hali pür melalini neyle izah edeceğiz? Kimse kusura bakmasın ata erkil bir İslam inancıyla hiç kimse mükemmelliğin formuna ulaşamaz. Yeniden Peygamberimizi anlamak durumundayız, yeniden Kur’an-ı baştan sona okumak, uymak ve uygulamak zorundayız. Kısaca yeniden ahlakla insanlığımızı hatırlamak yeniden iman etmek, Kur’an-ı hayatımıza tatbik etmek zorundayız. Zira inandığımız gibi yaşamazsak yaşadığımız gibi inanmaya başlarız. O da din olmaz, Kur’an hiç olmaz.
Müjdecim kurtarıcım efendim Peygamberim.
Sana uymayan ölçü hayat olsa teperim.
Selam ve dua ile kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.