1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ademi (as) teslimiyet iblisi temsiliyet
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ademi (as) teslimiyet iblisi temsiliyet

A+A-

Varlık aleminin Hakka teslimiyet örneği Adem(AS) ile İblisi temsil eden şeytanın cennette yasak meyvenin yenilmesiyle başlayan serüveni yer yüzünde her ikisinin de insanda vücut bulmasıyla devam etmektedir. Her ne kadar insan yer yüzünde ki varlığını meta fizik olarak devam ettiriyor olsa da şeytan da meta fizik ötesi varlığıyla zaman zaman insan üzerindeki tesirini göstermektedir. Her ikisinin de ortak komuta merkezi düşünüp akılla ürettikleri beyindir. Saf , temiz kirlenmemiş bir beyin diğer organların da yönlendirmesiyle aczini anlayıp akıl ederek rahatlıkla Hakkı bulabilir. Ne var ki acze düşüp kendisine referans bulamadığında düşüncelerindeki şeytan devreye girer. Rabbimiz de insanın bu zaafını bildiği için Adem (AS) da dahil geçen süreç te kulları acze düştüğün de Peygamber ve kitap göndererek insanlığın önünü açmıştır.
Bu çerçevede dini referanslarımızı irdelediğimiz de bazı hatalı kaynakların varlığını görmemiz de mümkündür. Kaynaklar derken Kur’an ve sünnete kesinlikle diyeceğimiz bir şey yok. Kur’an Rabbimizin teminatı altında. Ancak Kur’an-i ve sünnette referansı olmayan öyle çok bilgiler var ki insanın aklı dimağı anlamakta, algılamakta zorluk çekiyor. Hakeza referans olarak gösterilen bilgileri incelediğiniz de Kur’anla ve sünnetle bağdaşmadığını da fark edebilirsiniz. Ben ilahiyatçı değilim ama acizane yaptığım araştırmalar endişelerimde haklı çıkardı. Zira en büyük kaynak kitabımız Kur’an ve Peygamber efendimizin sünneti seniyeleri. Nasıl ki bir matematiğin, fiziğin, kimyanın mantığını anladığınızda bu bilgilerden yola çıkarak bilinmeyenleri keşfedebiliyorsanız Kur’anın mantığını anladığınızda da Sünnetin hayata nasıl geçirildiğini keşfedebilirsiniz. Geriye tek bir şey kalıyor o da kaynakları tek tek tarayarak bilgilerin sıhhatlisini bulmak. Ben bunu yapmaya çalışıyorum ve aşağıda vereceğim örnekle bunu teyit etmiş olalım.
Birkaç gündür sosyal paylaşım sitelerinde Peygamber efendimize ait olduğu iddia edilen doğum gününe denk gelen Reiülevvel ayının 22 Aralığa tekabül ettiği ve Peygamber efendimizin  “kim bu ay girdiğinde bir birine haber verirse cennete girer” buyurmuş olduğu yalanı. Kur’an ahlaklı bir peygamber bunu söyler mi Allah aşkına, Kim nereden uyduruyor bunları? Kul olmanın bilincini temsil eden namaz, oruç, zekat gibi temel ibadetleri es geçip birileri Adem (AS) cennetten eden şeytani düşünceleriyle insanı dünyadayken cennetten etmenin gayretindeler. Adem (AS) gibi teslimiyetten uzak şeytani temsil eden bu zihniyet zaten huzuru kalmamış İslam coğrafyasına cennet tuzağıyla fitne tohumu ekmekteler. İnandım iman ettim diyen Müslümanlar artık bu tür tuzaklara hemen kanmasınlar. Kur’ani referansı olmayan hiçbir sözü Peygamber efendimiz söylemiş deyip sazan gibi atlamasınlar. Her şeyden önemlisi elimizdeki kaynağı değerlendirmek varken kimin ne amaçla uydurduğu belli olmayan cazibeli sözlere aldanmasınlar. Zira cennet bedava değil cehennem dahi lüzumsuz değil. 
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.