1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. 2022 Yılında Emekliler İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?
2022 Yılında Emekliler İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

2022 Yılında Emekliler İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emekçiler için vize işlemleri vize başvurusu yapılacak ülkeye göre değişmektedir. 2022 yılında vize başvuruları akredite acenteler üzerinden veya doğrudan konsolosluklara yapılabilmektedir.

A+A-

2022 Yılında Emekliler İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Emekçiler için vize işlemleri vize başvurusu yapılacak ülkeye göre değişmektedir. 2022 yılında vize başvuruları akredite acenteler üzerinden veya doğrudan konsolosluklara yapılabilmektedir.

 

Emeklilerin Türkiye’den yaptığı vize başvurularında vize onay oranı Schengen ülke vizeleri için %81,6’dır.

2021 yılında emekliler için yapılan vize başvurularında Vizem.net onay oranı en yüksek (%96,7 ile) akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

 

Emekliler İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Emekçiler için vize başvurusu yapmak için aşağıdaki prosedür izlenmelidir. 

 

1. Emekli vize evrakları toplanır: Gerekli evraklar ülkeden ülkeye değişmektedir. Emekli vize belge listesine ilgili ülkenin resmi konsolosluk sitesinden veya vize başvuru merkezlerinin web sitelerinden ulaşılabilir.

2. Vize başvuru merkezinden veya Konsolosluktan randevu alınır: Randevu alma işlemi ücretsiz olup birçok ülke için online olarak yapılabilmektedir. 

3. Randevu tarihinde biyometri işlemleri tamamlanır

4. Vize onayı sonrasında pasaport ve onaylı vize tekrar vize başvuru merkezinden alınır

 

 

Emekliler İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 

Emekliler için Schengen vizesi almak çalışan kişilere göre daha teferruatlıdır. Başvuru sahibi emekli kişinin beyan etmesi gereken evraklar değişiklik göstermektedir.

 

Son 59 ay içerisinde alınmış bir Schengen vizesi bulunuyorsa kişi şahsen vize başvuru merkezlerine gelmeden sadece gerekli evrakları göndererek vizem.net danışmanlığında başvurusunu tamamlayabilir.

 

Emekli Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

 Emekli Schengen vize evrakları başvuru yapılacak Schengen ülkesine ve başvurunun yapılacağı şehre göre değişiklik göstermektedir. 

Vize için emeklilerden istenen standart belgeler pasaport, vize başvuru formu, emeklilik gelir belgeleri, varlık belgeleri (bulunuyorsa), ve  seyahat belgesini oluşmaktadır.

 

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

Almanya Emekli Vize Evrakları Nelerdir?

 

Almanya emekli vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 

 1. Pasaport

Pasaportun planlanan gidiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan yeni olmalı ve en az karşılıklı iki boş sayfası olması gerekmektedir.

 

 1. Önceki Pasaportlar (Bulunuyorsa)

Pasaportun ana sayfası ve son 3 yıl içerisindeki bulunuyorsa Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda ait fotokopiler belgelenmelidir.


 

 1. Almanya Emekli Vize Başvuru Formu

 

Almanya emekli vize başvuru formunda  yer alan özlük bilgileri ve seyahat detaylarını içeren tüm alanlar eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalı ve sunulacak diğer başvuru evraklarını destekler nitelikte olmalıdır. Başvuru formu tükenmez mavi kalemle doldurulmalıdır.  Form başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda başvuru formu deneyimli danışmanlar tarafından doldurulmaktadır.


 

 1. Biyometrik Fotoğraf

Beyaz arka fonda çekilmiş, fotoshop uygulanmamış,gözlerin ve kulakların net olara  gözüktüğü 6 aydan daha yeni çekilmiş, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde biyometrik özellikli fotoğraf eklenmelidir.


 

 1. Almanya Seyahat Sağlık Sigortası

Almanya için seyahat sağlık sigortasının en az 30.000 Euro ödeme teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin ingilizce olarak çıkarılmış aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası Covid-19 dahil her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır.

Almanya seyahat sağlık sigortası planlanan Almanya seyahatini kapsayacak sürede olmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında Almanya seyahat sağlık sigortası ortalama 12 Euro’ya alınabilinir.


 

 1. Almanya Vize Talep Dilekçesi

Emeklilerin Almanya’da planladıkları seyahatin detaylarını içeren dilekçe konsolosluğa iletilmelidir. Vizemnet danışmanlığında yapılan başvurulardan emekli vize talep dilekçesi ilgili ülkenin danışmanı tarafından yazılmaktadır.


 

 1. Uçuş Rezervasyonu  

Planlanan gidiş tarihine ait uçak rezervasyonları veya biletleri hazırlanmalıdır. Eğer araba ile gidilecekse plaka adına düzenlenmiş Almanya yeşil kart sigortası beyan edilmelidir. 


 

 1. Konaklama Rezervasyonu

Almanya’da Konaklanacak otel için planlanan tarihleri kapsayan otel ödeme dekontları veya otel voucherları. Eğer Almanya’da ziyaret edilecek kişinin evinde kalınacaksa bu kişinin kira kontratı, kimlik fotokopisi ve ziyaret edilecek kişinin yazmış olduğu dilekçe.

Otel rezervasyonları olmayan emekli başvuru sahipleri için vizem.net ücretsiz rezervasyon yapmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868


 

 1. Banka Hesap Hareketleri

Son 3 aya ait emekli maaşının yattığı kaşeli imzalı banka hesap hareketi. İlgili bankanın imza sirküleri. 

 1. Emeklilik Belgesi

E-devlet veya muhtardan alınmış emeklilik belgesi. Beyan edilecek SGK dökümlerinin QR Barkodu olması gerekmektedir. 

 1. Ek Gelir Kaynakları (Bulunuyorsa)

Başvuru sahibi emekli kişinin üzerine kayıtlı bulunan ev tapuları, araç ruhsatı, şirket hisseleri veya sabit gelirini gösteren diğer belgeler.

Sık Sorulan Sorular:

Yazının bundan sonrasında vizem.net danışmanlarına emekli vizeleriyle ilgili en sık sorulan sorular derlendi.

 

Emekliler Vize Alabilir Mi?

Evet, emekliler Türkiye’deki vize başvuru merkezleri aracılığı ile vize başvurusunda bulunarak vize alabilir. 2016-2021 yılları arasında Türkiye’deki onay oranı en yüksek akredite acente vizem.net’tir 

Emekliyim Vize Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Emekli kişilerin vize alma süreci çalışanlar veya öğrencilerle aynı olup sadece hazırlanması gereken evraklarda farklılık bulunmaktadır. Emekliler için vize başvuruları akredite acenteler ve bazı ülkeler için doğrudan konsolosluğa yapılabilinir.

Emeklilere Vize Kolaylığı Uygulaması Var Mıdır?

Emeklilere vize kolaylığı uygulaması bulunmamaktadır. Ancak doğru evraklarla hazırlanmış emekli vize başvurularının reddedilme olasılığı düşüktür. Emeklilere kolay veren ülke ya da vize başvuru merkezi bulunmaz. 

 

Almanya Emekli Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya emekli vizesi ortalama 15-18 gün içerisinde çıkar. Almanya hızlı vize başvurusu seçeneği ile başvuru yapılması durumunda vize onayı 7 iş gününde tamamlanmaktadır.

Emekliler İçin Vize Harcı Ne Kadardır?

Vize harcı başvuru yapılan ülkenin uygulamasına göre değişmektedir. Ancak emekliler için vize harcı  özel bir ücretlendirmeye tabi değildir. Normal harç ücretleri geçerli olmaktadır.  

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.