1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zeytinoğlu,İlk 500’de 79 işletmenin Kocaeli’nde bulunduğuna dikkat çekti
Zeytinoğlu,İlk 500’de 79 işletmenin Kocaeli’nde bulunduğuna dikkat çekti

Zeytinoğlu,İlk 500’de 79 işletmenin Kocaeli’nde bulunduğuna dikkat çekti

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuk konuşmacı olarak katılımı sonrası  gerçekleşti.

A+A-

On line olarak düzenlenen toplantıda ilk sözü alan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan  Zeytinoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yönelik konuşmasında ” Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’na hoş geldiniz diyor, KSO Yönetim Kurulu adına sizleri saygıyla selamlıyorum”dedi.

Daha sonra Kısaca Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli’nin verilerini  paylaşan KSO Başkanı Zeytinoğlu,” Kocaeli yüzölçümü bakımından küçük, ancak katma değeri bakımından önemli bir ildir. İlin ekonomik faaliyetlerinde sanayinin payı yüzde 51’dir. (Türkiye ortalamasının 4 mislidir) Son 10 yıllık istatistikî verilere göre  İlin Türkiye imalat sanayine sağladığı katkı yüzde 13’tür. Odamıza kayıtlı  2.675 adet faal firmanın 313’ü yabancı sermayeli (yüzde 10’unun üzerinde) Otomotiv (yüzde 39), kimya (yüde 27), metal (yüzde 19)
35 liman - iskele  (elleçlenen yük miktarı – 72,2 milyon ton) Sanayi ve liman kenti  ve Avrupa’nın 7’inci limanı.

Ayrıca;
*İlimizde 14 organize sanayi bölgesi, 
*Türkiye’nin tek bilimsel araştırma merkezi olan TÜBİTAK-MAM, 
*ilk etabı tamamlanan Bilişim Vadisi ile 5 Teknopark, 
*Ulusal Test Merkezi - TSE, 
*2 Teknoloji Transfer Ofisi ve 2 üniversiteyi ilimizde barındırıyoruz. (1 tane de özel üniversitemiz oldu)

İlk 500’de 79 işletmenin Kocaeli’nde bulunduğuna dikkat çeken Başkan Zeytinoğlu,

“Ama İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede Kocaelili firma sayısı 36 görünüyor. (firma merkezleri farklı illerde) Mesela Ford İstanbul’da görünüyor. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları dikkate aldığımızda bu sayı 79 oluyor.

Konuşmasında KKTC da değinen KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bildiğiniz üzere, Brexit sonrasında Birleşik Krallık, AB ile Ticaret ve İşbirliği Anlaşmasını imzaladıktan sonra ilk STA’yı Türkiye ile imzaladı.

Başta tarım ürünleri ihtiyacının karşılanmasında olmak üzere, Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki işbirliği, KKTC’ye de bu alanda yatırımların önünü açabilir.

AB yeşil mutabakatı konusunda ise, yenilenebilir enerjiye geçiş daha da önemli hale geldi.
Bu kapsamda; güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin olan Ada; yatırımcılara cazip imkanlar sunuyor.

Önemli yatırımların KKTC’ye gelmesinin, KKTC’nin daha da zenginleşmesi için fırsatlar oluşturacağına inanıyorum. 

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR, “COVİD-19 AŞISINI OLDUM”

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı öncesi söz alan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti tarafından KKTC’ne gönderilen Covid-19 aşısı nedeniyle  Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Tatar, “Covid-19 aşısını yaptırdım. Kendimi gayet iyi hissediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Sağlık çalışanları ve halkımızla hep birlikte yaptığımız çalışmalarla başarılı bir mücadele verdik” diyerek, komşu ülkelere göre vaka sayısı konusunda olağanüstü başarıyla sürecin yönetildiğini söyledi. 20 bin Covid-19 aşısının Türkiye Cumhuriyeti tarafından KKTC verildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve yetkililere özveri ve fedakarlıklarından dolayı teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Tatar, aşılanmayla birlikte bir an önce sağlıklı günlere kavuşarak, ekonomi ve diğer tüm alanlarda salgın nedeniyle yaşanan sıkıntıların aşılması ve normal hayata geçiş yapılmasın temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, dünyada aşı mücadelesi ve rekabeti varken, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen aşılar sayesinde KKTC ‘de aşılamanın başladığını kaydetti.

Avrupa Birliği’nden gelecek aşıları da ülkemizin alacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “AB’den gelen aşıları alacağız. Bu konuda polemik yaratmak doğru değildir. Bu insani bir konudur” diye konuştu.

KKTC’nin özellikle bir turizm ülkesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar , “Şu anda 25 bin olan yatak kapasitesini 50 bine çıkartma hedefini yakalamalıyız “diyerek Sanayicilere Kıbrıs a davet ederek yatırım ve konut sahibi olmaları konusunda çağrıda bulundu.

MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK TOPLANTISI

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın konuşması sonrası Toplantı Meslek Komite Üyelerinin Katılımlıyla On line olarak “Strateji Planlama Toplantısı”  devam etti.

 “2019-2022 Stratejik Planı Swot Çalışması” Revizyonu Taslağı ele alınarak sırasıyla  19 maddeden oluşan “Güçlü Yönlerimiz (S)” , 13 Maddeden oluşan “Fırsatlarımız (0)”, 16 Maddeden 
oluşan “Zayıf Yönlerimiz (W)  ve 12 Maddeden oluşan “Tehditlerimiz (T) “ ele alındı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.