1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Yerli Sanayi Milli Ekonomi ve Meslek liseleri
Yerli Sanayi Milli Ekonomi ve Meslek liseleri

Yerli Sanayi Milli Ekonomi ve Meslek liseleri

Türk Ocakları Kocaeli TV’nin bu hafta ki konuğu başarılı çalışmaları ile takdir toplayan Körfez Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Harun KÜNÜ oldu.

A+A-

Şube başkanı Yücel Alpay Demir’in ev sahipliğinde ve Ocak binasından canlı yayınlanan söyleşide konuşan HARUN KÜNÜ meslek liseleri devletimizin yerli üretimini ve istihdamı arttırmada ki en önemli gücüdür diyerek dışa bağımlılığın azalmasında eğitimin ve Meslek liselerinin önemine değindi.


Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgını birçok alana olduğu gibi eğitime bakışı da değiştirdi. ‘Üretime dayalı eğitim’in öneminin bir kez daha öne çıktığı pandemi sürecinde mesleki ve teknik liselerin kıymeti daha da arttı.
Maskeden dezenfektana, kolonya, siperlik, video laringoskop cihazından N95 maske makinesine, hatta solunum cihazına varıncaya kadar Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu araçları üreten meslek lisesi öğrencileri, Türkiye’nin koronavirüs mücadelesinde hayati görev üstlendi.

Salgının ilk haftasında aşırı rağbet sonucu fiyatları artan tüm ihtiyaç maddeleri Meslek Liselerinin hızlıca giriştiği üretim seferberliğinden sonra hem fiyatları normal seviyesine indi hem de bulunamama riski ortadan kalktı hatta süper güç ülkeler başka ülkelerin maskelerine el koyma girişimlerinde bulunurken Devletimiz bütün dünya ülkelerine maske ve dezenfektan hediye ederek büyüklüğünü ve cömertliğini bir kez daha göstermiş oldu. Dedi.

Eskiden meslek liselerine girmenin zor, Meslek liselerine giriş sınavını kazanamayanların düz liselere gittiği dönemin ardından anne babaların çoğunluğunun evlatlarını masa başı işlerde görme arzusu nedeni ile başka liselere önem verilmesi düz liselerin isminin Anadolu lisesi Anadolu liselerinin fen lisesi yapılmasının ardından buralara gidemeyen öğrencilerin gitmek zorunda kaldığı okul algısı ile karşı karşıya kalan meslek liselerine toplumun bakışı salgın hastalık sürecinde olumlu yönde değişti.

Mezun olduktan sonra 4 yıl atelye ve iş yeri disiplini ile yaşıtlarına göre hayata 4 yıl erken başlayan ve meslek sahibi olarak işsizlik riski kalmayan meslek liseli öğrenciler gençlerin gözdesi olmaya başladı.

 “Meslekli” gençler ve öğretmenleri maskeden dezenfektana, koruyucu siperlikten ultrasonik cerrahi maske makinesine, video laringoskop cihazından N95 maske makinesine, bir dönem bulmanın zorlaştığı kolonyaya varıncaya kadar Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu her şeyi üretebileceklerini hatta üretilmesi gereken ne varsa onunda üretme kabiliyetinin olduğunu içeriye de dışarıya da gösterdi.

Burada çocuklarının geleceğini düşünen anne babalara çok önemli görevler düşüyor ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda akademik kariyer ve 4 yıllık bölümler bitirerek istediği konuma gelme olasılığı artan nüfus ve sınava giren gençlerin %5'i içerisine girme ihtimaline karşın meslek lisesine giderse asgari ücretin üzerinde bir ücretle iş bulma, iş yeri açma ve girişimci olma ihtimali olan %95 oranını kıyaslamalarını tavsiye ederim. Diyerek bölümlerin isimlerini aktardı.

Sanayiciler ve isletmeler mesleği olmayan insanları işe alıp Birkaç yıl yetiştirmek yerine meslek liselerinden mezun olan branş öğrencilerini beklediğini. 

Ayrıca hayatları; evi işi ve yapacağı üretimlerle dolu olan beklenti duyan değil beklentileri karşılayan üreten imal eden onaran, nitelikli vasıflı inançlı ve ahlaklı meskek liseli gençlerde suç işleme oranlarının da çok düşük olduğuna değinerek başarılı olmak isteyen yetenekli gençleri meslek liselerine davet etti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.