1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Velileri Eğitmek
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Velileri Eğitmek

A+A-

Ben beni bildim bileli eğitim sistemi tartışılan ve çok eleştirilen bir konu.

Bu fakirinde eğitimle ilgili birkaç yazısı bulunmakta. Gazetemizin arşivinden ulaşabilirsiniz.

Doğru dürüst Türkçe’nin öğretilemediği buna mukabil İngilizcenin ilk okul ikincisi sınıfa kadar indirildiği eğitim sisteminin başına “Milli” kelimesinin konmasının da bir mantığı yok.

Birkaç senedir sınıfta kalma da yok. Çocuklar da sınavlara test çözdürülerek ezberci yetiştiriliyor.

Bugünün öğrencilerini anlamak için dünün öğrencilerine bakmak lazım. Başka bir ifadeyle bugünün velileri dünün öğrencileriydi.

Biz velileri ya veli toplantısında veya 23 Nisan, 19 Mayıs gibi milli bayramlar için hazırlanan müsamerelerde görürdük. Hoş bu fakir ondan da mahrumdu. Rahmetli babamın bitirdiğim okulu bile bildiğinden şüpheliyim.

Artık veliler sabah akşam öğrencilerle birlikte okuldalar. Sanki orada bulununca çocuklar her şeyi daha iyi anlayacak, daha çok başarılı olacaklar.

Sabah okula bırakıp akşam da almaya gelmek anlaşılır bir durum. Lakin Çocukların çıkış saatinde okul kapısında sohbet muhabbet gerçekten çocuklara yapılan en büyük eziyet. 

Bazı hanım kardeşlerimin durumu, imkan verilse her halde masa kurup yanına da pasta, börek, çayla işin keyfini çıkaracaklar gibi.

Sözde çocuklarını almaya geliyorlar ama çocuklar onların arasında kendi yollarını ve ailelerini bulmakta zorlanıyorlar. Muhabbet öyle koyu ki hanımlar bunu göremiyor. Böyle yapınca çocuklara iyilik mi etmiş oluyoruz?

Geçen günde veli toplantısındaydım. Çocuklarıyla gelen anneler çocuklarını susturmak için cep telefonlarıyla oyalamaya çalışıyorlardı. 

Susuyorlar mı peki? Tabi ki hayır. Anlaşılan o ki evde de durum bundan farksız. 

Basında ve sosyal medya da Atakan isimli 10 yaşındaki çocuğun halini hepiniz gördünüz değil mi? Bırakın anne-babasını konuşturmayı haber spikerlerini bile susturmaya çalışıyor. Çocuğun davranışları normal değil ama herkse oradan bir şeyler çıkarmaya çalışıyor. Atakan üzerinden prim yapan yapacak ama Atakan çocukluğunu bile yaşayamadan yanlış eğitimin kurbanı olarak tarihin çöp sepetine atılacak.

Yapmayın Allah aşkına çoğu anne-baba kendileri bile çoğu özelliğini bilmedikleri teknolojiyi oyuncak gibi çocukların ellerine veriyorlar. Zannediyorlar mı ki telefonla oynayan çocuk okulda neler yapmaz, çok başarılı olur? Bunun doğru olmadığına inanmıyorsanız acı tecrübeyle yaşadıkça öğrenirsiniz.

Okuldan ve öğretmenden bir şeyler bekleyin ama unutmayın ki eğitim ailede başlar.

Ne dersiniz, önce velileri mi eğitmek lazım?   

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.