1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Vali Yavuz Başiskele İlçesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi
Vali Yavuz Başiskele İlçesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Yavuz Başiskele İlçesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi

Vali Seddar Yavuz, Başiskele ilçemizdeki bir dizi ziyaretlerinin ardından Başiskele İlçesi muhtarlarıyla da bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi.  

A+A-

 

Başiskele Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak, Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, Başiskele İlçe Emniyet Müdür Vekili Pınar Geriş, Başiskele İlçe Jandrma Komutanı Gürbüz Göksu, daire müdürleri, kurum yetkilileri ve muhtarlar katıldı. 


Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda; Vali Seddar Yavuz, muhtarlara katılımları için teşekkür ederek yaptığı konuşmalarında; “Bizim elimiz, ayağımız, gözümüz, kulağımız, dokunduğumuz şefkat eli olan siz değerli muhtarlarımızı sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Bütün Mesaimizi Vatandaşlarımızın Sorunlarıyla Yakından İlgilenmek Üzere Kurgulamalıyız

Devlet vatandaş ilişkilerinde çok büyük bir değişim yaşandığını belirten Vali Yavuz; “Aziz Milletimizin Anadolu’da ki serüveni 1071’de başlamış; Malazgirt Zaferi ile Aziz Milletimiz bir Selçuklu, Osmanlı ve bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti inşa etmiştir. Bu vesileyle Anadolu’nun vatan yapılması konusunda şehadet mertebesine erişmiş tüm şehitlerimize, yine bu toprakların bizim olması konusundaki gayretleri, çabaları vesilesiyle gazilik mertebesine ulaşmış merhum gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hepinizin bildiği gibi devletin rolü, fonksiyonları, hesap verilebilirliği, şeffaflığı kısacası devlet vatandaş ilişkilerinde çok büyük bir değişim yaşanmıştır. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının başında olan arkadaşlarımızın vatandaş odaklı, onların sorunlarını çözmeye yönelik bir yaklaşım içinde olması, benim tabirimle kutsal devletten kutsal vatandaşa geçtiğimizin farkında olması gerekmektedir. Aslında hepimizin söylediği “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” sözü de bundan başkası değildir. O yüzden bütün mesaimizi vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek, onların problemleriyle yakından ilgilenmek üzere kurgulamalıyız. Nasıl karşılanmak istiyorsak, vatandaşlarımızı öyle karşılamalıyız. Nasıl hizmet almak istiyorsak öyle hizmet vermeliyiz. 

Bizim Görevimiz Vatandaşımıza Sahip Çıkmaktır

Son 20 yılda devrim niteliğinde yenilikler gerçekleştirildiğini belirten Vali Yavuz; Böylesine riskli bir süreçte pandemi ile mücadele ediyoruz. Tüm dünyayı etkileyen, başta devletin rolü ve bütün sistemler olmak üzere birçok alanda etkilerini yakın tarihlerde görebileceğimiz bir salgınla karşı karşıyayız. Son 20 yılda bir çok alanda aslında devrim niteliğinde yenilikler gerçekleştirdik. Bu devrimlerin en önemlisi sağlık sistemindedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti son 20 yılda özellikle sağlık alanında fiziki alt yapısını ciddi şekilde güçlendirmiş, kaliteli ve fedakar sağlık çalışanları ile pekiştirmiş, salgın döneminde de birçok Avrupa ülkesine örnek olabilecek bir sınavı başarıyla vermiş ve vermeye de devam ediyor. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde alınmış olan tedbirler, vatandaşlarımızın dikkatli davranışları sayesinde, ölüm oranlarımız Avrupa ülkeleri ile kıyaslanamayacak ölçüde düşük kalmış; ilaçların eve teslimine kadar yaşanan süreçte herhangi bir aksama meydana gelmemiş, Kocaeli ilinde Vefa Sosyal Destek Gurupları, Evde Sağlık ve Evde Bakım Hizmetleri başta olmak üzere 1,6 milyon kez vatandaşımızın kapısına kadar gidilerek talepleri karşılanmıştır. Kısacası bu şehirde hiç kimse kimsesiz kalmamış, devletin tüm çalışanları bizim koordinasyonumuzda kapı kapı gezerek bu işleri icra etmiştir. Bunlar medeniyetimizin en önemli özelliklerindendir. 

Birinci Doz Aşılamada Başarıya Ulaştığımızı Söyleyebiliriz

Muhtarlarımızın aşılama çalışmalarına verdikleri desteklerin artırılarak devam etmesini arzu ettiğini belirten Vali Yavuz; “Önemli bir oranda birinci dozda başarıya ulaştık. İkinci doz aşılamada ise henüz istediğimiz noktada değiliz. Özellikle lise çağındaki gençlerimizin daha hızlı bir şekilde aşılanması gerekiyor. Çünkü eğitim kurumlarının devamlılığı önemli. Birinci doz aşısını yaptırmış, ikinci doz aşısını yaptırmayanların aşılarını yaptırmaları, iki doz aşısını yaptırmış ama belli bir süre geçmiş vatandaşlarımızın da 3. Doz aşılarını yaptırarak bağışıklıklarını güçlendirmesi gerekiyor. Bilim insanları bu aşılamayı süratle yapın ki daha büyük ve geniş alanda etkisi olsun diyor. Dolayısıyla bir seferberlik anlayışı içerisinde siz değerli muhtarlarımızdan her zaman olduğu gibi bu çalışmalara destek vermenizi gönülden arzu ediyorum. Çünkü özellikle salgın dönemi ve diğer konularda bizim en fazla yardımcımız sizlersiniz ve sizlere büyük bir kıymet atfediyoruz. Aşılama faaliyetleri konusunda daha fazla gayret sarf etmeye sizleri davet ediyorum. Artık Covid-19 tanımadığımız bir rahatsızlık değil, ne zaman vaka sayılarının arttığını, ne zaman hastanelerimizin dolduğunu, hangi durumda yoğun bakım ve entübe sayılarının arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz.  Sağlık Müdürlüğümüzden her gün detaylı bilgiler alıyorum. İhtiyaç duyarsak yetkili arkadaşlarla görüşüyor ve tedbirleri tekrar gözden geçiriyoruz. O açıdan toplumun tüm kesimlerinin ‘benim görevim değil’ demeden herkesin daha önceden yaptığımız gibi seferberlik anlayışıyla elinden ne geliyorsa ortaya koyması gerekiyor. 

Kayıtlı İşsizlik Oranlarındaki Gerileme Bizi Ziyadesiyle Mutlu Ediyor

Organize Sanayi Bölgelerinde istihdam artışının %30’lara çıktığını belirten Vali Yavuz; Kocaeli sanayi üretimi bakımından rekora doğru koşuyor. Özellikle Organize Sanayi Bölgelerimizdeki istihdam artışı %30’un üzerinde. Ben göreve başladığımda yaklaşık 100 bin civarı olan kayıtlı işsizlik sayısı Temmuz ayı başı itibariyle 52 Bin rakamına kadar düşmüştür. Bu yılın sonunda ihracat rakamlarımızın Cumhuriyet tarihi rakamlarının çok üstüne çıktığını da hep beraber görmüş olacağız inşallah. Özellikle pandemide Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yabana atılabilecek, gözden çıkarılabilecek bir ülke olmadığının herkes farkına bir kez daha vardı. Özellikle maliyetlerin çok artmasıyla beraber Avrupa ve yakın coğrafyamız bütün siparişlerini Türkiye Cumhuriyeti Devletine vermeye başladı. Pandemi sanayimiz açısından büyük bir şans oldu. Burada yapmamız gereken; birbirimize daha fazla kenetlenmek, birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek, farklı düşüncelerde olsak bile ülkemizin ulusal menfaatleri söz konusu olunca ittifak edebilmek, birbirimize daha ölçülü, daha hürmetkar ve daha saygılı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti özellikle bilim, sanayi ve teknoloji alanında büyük bir devrim gerçekleştiriyor, teknolojiye çok ciddi bir yatırım yapıyor. Bunun meyvelerini birkaç yıl sonra daha fazla görecek ve Türk milletinin bu diriliş ve kıyamına hep beraber şahit olacağız. 

Muhtarlarımıza Yapmış Olduğu Çalışmalardan Dolayı Teşekkür Ediyorum

Gece gündüz demeden filyasyon dahil, bütün alanlarda önemli hizmetler yaptınız. Göstermiş olduğunuz fedakarlıklar vesilesiyle sizlere gönülden teşekkür ediyorum. Başiskele Kocaeli’nin parlayan bir yıldızı. İnşallah bu özverili çalışmalar ile daha çok öne çıkacaktır.” diyen Vali Yavuz tüm muhtarlara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Sorun ve Talepler Dinlendi

Muhtarlarımızın ihtiyaç ve sorunlarının ele alındığı ve yapılması gerekenler noktasında istişarelerin yapıldığı toplantıda; Vali Yavuz, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda orada hazır bulunan kurum müdür ve yetkililerine talimat verdi.

Muhtarlarımıza Teşekkür Belgesi Verildi

Pandemi sürecindeki gayretli çalışmaları ve birçok alanda verdikleri hizmetlerden ötürü muhtarlarımıza tek tek Teşekkür Belgelerini veren Vali Yavuz, hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. 

03-medium-1.jpg

06-medium-1.jpg07-medium.jpg

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.