1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Tevrat’ın şifresi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Tevrat’ın şifresi

A+A-

Sahaf’tan aldığım üçüncü kitaptan bahsetmek istiyorum bu yazımda sizlere. Başlıktan da anlaşılacağı üzere kitabın adı 'Tevrat’ın şifresi'. 
Kitap Amerikalı gazeteci Mıchael Drosının’e ait. Kitap yazarı hakkında çok geniş bilgi vermemiş. Sadece gazeteci olarak ilk Washington Post’da daha sonra da Wall Street Journal’da çalıştığı bilgisi var. İki tane daha kitabı olduğu söylenen yazarın 'Tevrat’ın şifresi' kitabı ABD’de olduğu kadar Fransa, Almanya ve İtalya’da çok satanlar arasında yer aldığı bilgisi var. Zeynep Gökçen’in Türkçeye çevirdiği bu kitap burada bu kadar okuyucu bulabildi mi bilmiyorum ama ben Sahaf’tan alıp okudum.
Bizimle ne ilgisi var demeyin bütün kitaplar okunmak için yazılır. Zahmet edip buralara kadar gelmiş açıp içini bir bakmak lazım. Belki bizim için de bir malzeme vardır içinde. Ve öyle de oldu zaten. Ne anlatıyor Drosnın? Üç bin yıldır Tevrat içinde saklı olan şifreler varmış da beyimiz bugünler de keşfetmiş. Mesela 1994 İsrail başbakanı İzak Rabin’in bir suikasta uğrayacağını bulmuş Tevrat’ta, hiç üşenmemiş atlamış uçağa gitmiş İsrail’e. Gitmiş ama Rabin’i ikna edememiş, önlem almamış ve suikast gerçekleşmiş. Buna benze daha bir çok olayı üç bin yıl öncesinde Tevrat’ın bildiğini ve ne kadar mucizevi bir kitap olduğunu anlatmaya çalışmış kendince. İşin garip tarafı Yahudi düşmanı Almanya’da çok okunan kitap listesine girmiş.
Gelelim bizimle ilgisine. Bizi Semavi bir din olarak Tevrat tabi ki ilgilendiriyor lakin bizim dini anlayışımızda böyle şifreler ne Tevrat’ta, ne İncil’de ne de Kur’an’ı Kerimde mevcuttur. Ama gelin görün ki bizde birçok aklı evvel Kur’an’a böyle anlamlar yüklemeye çalışıp insanların kafalarını karıştırıyorlar. Bunları burada de şifre etmeye gerek yok onlar da kendilerini biliyor takipçileri de. Bizim karşı olduğumuz şey ise 'Gaybı Allah’tan (CC)' başka kimsenin bilemeyeceği gerçeği. Evet Kur’an mucizevi bir kitap ama öyle şifrelerle insanlara bir yaşam tarzı sunan değil Vahiyle açık açık nasıl yaşanması gerektiğini Rabbimiz bilfiil anlatarak insanı inşa etmektedir. Birilerine özenip esas öğrenmesi gerekenleri öğrenmeden, yaşamadan kimse şifrelerle hayatını kolaylaştıracağını sanmasın. Kur’an yaşandıkça anlaşılır, anlaşıldıkça hayat kolaylaşır. Gerisi boşa gayrettir, sonu gaflettir ve hüsrandır.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….     
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.