1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi.
TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi.

TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi.

TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı Kocaeli Valisinin Katılımlarıyla Gerçekleştirildi.

A+A-

Engel gruplarındaki (Down Sendromu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Serepral Palsi ve Bilişsel Gelişim Sorunları-Zihinsel Yetersizlik)  bireylerin ve ailelerin sorunları ile taleplerini yerinde dinlemek ve yürütülen faaliyetleri yerinde incelemek amacıyla ilimize gelen TBMM Meclis Araştırma Komisyonunun Kocaeli İstişare Toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un katılımları ile gerçekleştirildi.

Toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy, TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve üyeler; Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İlçe Kaymakamları, Kartepe Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Kocaman, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Down Sendromlu ve otistik çocuklarla aileleri katıldı.

Engelli Veri Bankası konusunda Türkiye’de örnek çalışma yapan illerden biri Kocaeli

Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı konuşmalarında; “Komisyon üyelerimize ilimize gelmiş olmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Kocaeli Türkiye’nin en özel şehirlerinden birisidir. Bu alanda da yürütülen önemli çalışmalar var. Engelli Veri Bankası konusunda Türkiye’de örnek çalışma yapan illerden biri Kocaeli’dir. Toplantımızda Kocaeli’de ki Engelli Veri Haritasını sizlerle paylaşacağız. Kaç tane engelli hangi bölgelerde yaşıyor bu konularda yapmış olduğumuz çalışmalar tamamlanmış durumda. Engellilerimizi bilmek engellilerimizin hangi engel grubuna dahil olduğunu görmek ve onlara ilişkin bir takım çözüm önerileri ile onlara yönelik bir takım projeler yapma konusunda da Engelli Veri Bankası bizler için oldukça önemli. Komisyon Başkanımıza ve değerli üyelerine ilimize tekrar hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum.” diyen Sayın Valimizin ardından TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik yaptığı konuşmalarında; “ Kocaeli’de sizlerle bulunmaktan son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Vali 18 yıl kesintisiz bu mesleği yürüten, çok başarılı bir arkadaşımızdır. Her siyasi görüşe eşit mesafede yaklaşan, gittiği yerlere huzur götüren bir Vali'dir. 

Kocaeli’deki Engelli Veri Bankası Modeli’ni Dinleyeceğiz ve Gittiğimiz Yerlere Önereceğiz

Özellikle Engelli Veri Bankası ile ilgili raporumuza ciddi öneriler koymayı düşünüyorum. Bu konu bizim için oldukça önemli. İnşallah buradaki modeli arkadaşlarımızla dinleyeceğiz ve gittiğimiz yerlerede önereceğiz. Down Sendromu, Otizm ve Serepral Palsi ile diğer gelişim bozuklukları çok önemli bir alan. İnsanlar bunun içine girmedikçe bilmiyor. Aslında bu konu toplumumuzda oldukça fazla var ama farkında değiliz. Ülkemizde çok başarılı çalışmalar gerçekleştiriliyor ancak yine de bunlar yeterli değil. Bakanlıklarımızın bu konudaki bakışı çok önemli. Milli Eğitim Bakanımızı ziyaret ettik. Önümüzdeki hafta Sağlık Bakanımızı ziyaret edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Aksaray’da münferit bir olay yaşandı. özellikle otizmde en önemli konu eğitim. Tüm bunları raporumuza ekleyeceğiz. Sadece ilgili aileleri değil okuldaki tüm ailelerin bu konuda eğitime ihtiyaç var. Aksaray’da ki olay bizleri çok üzdü. Bu nedenle Salı günü Aksaray’da bir toplantı yapmayı düşünüyoruz.” diyen TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı basına kapalı olarak devam etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.