1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Şiddet Toplumsal Bir Sorundur
Şiddet Toplumsal Bir Sorundur

Şiddet Toplumsal Bir Sorundur

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı (2021-2025) Toplantısı, Vali Seddar Yavuz'un başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-


Akçakoca toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Yavuz Selim Kapancı, İl Müftüsü Sinan Cihan, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kamil Tüylüoğlu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü İlhan Eser ve ilgili kurum temsilcileri katıldılar. 

 

Vali Seddar Yavuz toplantıda yaptığı konuşmalarında; “İnsan hakları belgeleri ve ulusal mevzuat hükümleri ilgili araştırma ve inceleme raporlarıyla toplumsal ihtiyaç ve gelişmeleri göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin katkı ve katılımlarıyla Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı 2021-2025 hazırlanmış ve 30.06.2021 tarihinde Bakanlık Makamı oluru ile kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. İl Müdürlüğümüz Kadın Hizmetleri birimi Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve Sosyal Hizmet Merkezleri, kadın hizmetleri irtibat noktaları ile koordineli ve işbirliği içinde gerekli iş ve işlemler yürütülmektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kurumsal sorumlulukları belirleyen Bakanlığımız 2021/5 sayılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi 16.06.2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Genelge de şiddet mağdurlarına daha etkin hizmet sunulmasını, şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin etkinleştirilmesini ve şiddetin önlenmesinde toplumsal farkındalıkların artırılmasını hedefleyen tedbirler yer alıyor. 

 

Alo 183 Sosyal Destek Hattının Bilinirliğini Artırmamız Gerekiyor

 

ASDEP personellerinin kadına yönelik şiddette aktif görev yapacaklarını belirten Vali Yavuz; Genelge kapsamında kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, erkeklerin daha yoğun katılımını sağlamak üzere farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak, şiddet mağdurları özel birim vasıtasıyla desteklenecek, ŞÖNİM ve Kadın Konukevlerinin kapasiteleri artırılarak daha etkin hizmet sunulması sağlanacak, Sosyal Hizmetler bünyesinde oluşturulan şiddetle mücadele irtibat noktalarının işlevselliği artırılarak daha geniş kitlelere hizmet sunması sağlanacaktır. ASDEP personeli kadına yönelik mücadelede etkin görev alacaktır. Aile ve Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeli sahada şiddet mağdurlarını veya şiddet görme riski taşıyan kişileri tespit ederek risk odaklı çalışma anlayışı ile gerekli yönlendirmeleri yapacak ve gerekli durumlarda da müdahale edecektir. Bu kapsamda Alo 183 Sosyal Destek Hattının bilinirliğini artırmamız gerekiyor. Mağdurların ekonomik açıdan güçlenmesi için gerekli adımlar atılacak, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere sosyoekonomik destek sunan tüzel kişilerle işbirliği yapılacaktır.  

 

Tüm Şiddet Türleri Toplumsal Bir Sorun Olarak Karşımıza Çıkıyor

 

Şiddeti aşabilmenin tek yolunun eğitimden geçtiğini vurgulayan Vali Yavuz; Hepinizin bildiği gibi şiddet toplumsal bir sorundur. Bu toplumsal sorunu ancak iş birliği ve koordinasyon ile aşabileceğimizi ve temelinde de eğitim olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle stres yönetimi, sorun çözme becerisi gibi aslında erken çocukluk döneminde kazanılması gereken birtakım davranışların kazandırılamadığını, öfke kontrolünün öğretilemediğini üzülerek görüyoruz. Nihayetinde şiddet bir sarmaldır. Tüm şiddet türleri toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu sorunları çözmenin yolu ve yöntemi elbette polisiye yöntemlerden çok önleyici tedbirlerdir. 

 

Eski Vali Konağını ŞÖNİM Binası Olarak Tahsis Ettik

 

Tahsis edilen ŞÖNİM binasının kadına yönelik verilen değeri yansıttığını belirten Vali Yavuz; Eski Vali Konağını ŞÖNİM binası olarak şahsen tahsis ederek özellikle hem görünürlüğünü hem farkındalığını hem de bu konuya vermiş olduğumuz önem ve değeri gösterdik. Böylesine önemli bir binanın tahsisi bile başlı başına konunun ne kadar değerli ve önemli olduğunun göstergesidir.

 

ÖNEM Projesi; Geleceğimizin Teminatı Çocuklarımızın Hayata Hazırlanmasında Önemli Rol Oynuyor

 

2009 yılında başlattığım ve görev yaptığım yerlerde de başarı ile uyguladığım, Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) projesi bu çalışmalara önemli bir katkı sağlamaktadır. Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin hayata hazırlanması, sorun çözme becerisi kazandırılması, karşılaştığı sorunlara verebileceği tepkilerin tespit edilmesi ve sosyal, psikolojik, ekonomik sorunların çözümüne dair katkı sunacağına inandığımız ve Valiliğimiz koordinasyonluğunda yürütülen ÖNEM Projesine özellikle Kaymakamlarımızın, belediyelerimizin, tüm toplumun kesimlerinin destek vermesini özellikle bekliyoruz. Toplumun dezavantajlı gruplarının özellikle bu konuda eğitilmesi, ellerinden tutulması, rehberlik edilmesi, sevgi ve şefkat yoksunluklarının giderilmesi fevkalade kıymetli. Dolayısıyla sevgi ve şefkatten uzak bir şekilde şiddet görerek büyüyenlerin öğrendikleri tek şey; şiddettir. O açıdan bizim yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki toplumda ciddi bir sevgi ve şefkat açığı var. Sevgi ve şefkat açığını kapatmadan şiddetle mücadele etmek mümkün değildir. 

 

Evdeki Liderlik; Baskı Kurmak, Şiddet Göstermek Değil, Tam Aksine Şefkat Göstermektir

 

Çocuklarımızı yetiştirirken özellikle cinsiyet ayrımının çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Özellikle kadınlarımızın erkek çocuklarına yönelik ayrımcı ve onları ön plana çıkaran davranışları kabul edilebilir değil. Diğer taraftan özellikle babaların erkek çocuklarına yönelik olarak yapmış olduğu ayrımcı davranışlar, çocuklarımızı bir nevi dokunulmaz, her istediğini yapabilir bir duruma götürmektedir. Bunun yanında tarih boyunca erkeğe yüklenen önemli bir rol var. Ancak evin liderliği baskı kurmak, şiddet göstermek değil, tam aksine şefkat göstermektir. Şefkat sevgiyi aşan bir şeydir. Sevmek ancak eylemle olur. Sözlerin hiçbir değeri ve kıymeti yoktur. O yüzden sözler eğer eylemlerle desteklenmiyorsa orada sevgi ve aşktan bahsetmek mümkün değildir. O açıdan bizim eylemleri ile sözleri örtüşen tutarlı insanlar yetiştirmek gibi bir yükümlülüğümüz ve sorumluluğumuz var. 

 

Modern Dünya İle Kıyaslanamayacak Ölçüde Destekler Yapıyoruz

 

Şiddetle mücadele için hep beraber çalışılması gerektiğine vurgu yapan Vali Yavuz; Bizim, karşılaştığımız sorunlar üzerinde tepinmek, istismar etmek yerine, bunu nasıl çözebileceğimize odaklanmamız gerekiyor. Uzun soluklu bir işle uğraşıyoruz. Birbirimizin canını sıkmadan, birbirimizi ötekileştirmeden, linç etmeden bu sorunu nasıl çözebileceğimize hep birlikte kafa yoralım. Tüm kamuoyundan beklediğimiz tamda budur. Şiddetle mücadele alanında Modern dünya ile kıyaslanamayacak ölçüde destekler yapıyoruz. Ekonomik desteklerimiz birçok dünya ülkesinde olmadığı kadar iyi. Ancak sorunumuz olan şiddet halen var ve devam ediyor. Çocukların annesinden, babasından, ailesinden, yakın sosyal çevresinden direk olarak etkilendiğini söyleyebiliriz.  O nedenle bu konuyu ısrarla gündemimize alıyoruz, takip ediyoruz ve yürüttüğümüz özel projelerle destekliyoruz.  

Yüz Yüze Eğitimin Başlaması İle Birlikte ÖNEM Projesinde 50 Bin Çocuğa Ulaşacağız

 

Toplumu tüm kesimleriyle birlikte çalışarak şiddeti önlemeyi amaçladıklarını belirten Vali Yavuz; ÖNEM Projesi ile 25 bin çocuğumuza ulaştık. Yüz yüze eğitimin başlaması vesilesiyle bu çalışma daha da hızlanacak. Belki 50 bin çocuğa ulaşacağız. O yüzden gelin 50 bin çocuktan bir tanesinin elini de siz tutun. Bir konuyu sürekli özemekten çok toplumdaki dezavantajlı çocuklardan bir tanesinin elinden tutalım. Bağımlılığı engellersiniz, özgüven kazandırırsınız. Ben prensip olarak önleyiciliğe çok önem veriyorum. Kadın şiddet gördükten sonra elbette destek oluyoruz ama bizim işimiz şiddet görmeden önce konuyu nasıl halledebileceğimize bakmaktır. Bizim önceliğimiz bunu engellemek olmalıdır. Bıkmamalıyız, usanmamalıyız çünkü bugünden yarına bunun bir çözümü yok. Olmadığının farkında olmalıyız. Her karşılaştığımız kötü olay, bizim azmimizi kırmamalı, ısrarla üzerinde çalışmaya devam etmeliyiz. Biz bunu yapabilecek kapasiteye sahibiz. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda hep beraber çalışmasına ihtiyacımız var. Bu toplumsal sorunu aile eğitimiyle, birey eğitimiyle çözebileceğimize inanıyorum. Özellikle arkadaşlarımızla birlikte eğitim kurumlarında yaygın bir şekilde bu çalışmaları yapmamız gerekiyor. Erken yaşlarda buna başlamalıyız. Yaptırdığım çalışmalara göre; çocuklarımızın %20’sinin sevgi ve şefkat görmediği, yani anne ve babası tarafından ihmal edildiği ortaya çıkıyor. Çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şey sevgi. Siz sevgiden çocuğu mahrum bırakıyorsunuz. Sevgiden mahrum bıraktığınız bir insandan sevmesini bekliyorsunuz. O iyi sevemez. O sevmeyi bilemez, sevdiğini düşünürken zarar verir. Bu şehir çok kapasiteli bir şehir. Tüm bileşenlerimizle bu işin üstesinden gelebiliriz.” diyen Vali Seddar Yavuz, toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.


Vali Seddar Yavuz’un konuşmalarının ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından ilimizde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirdiler.

 
Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey’in yaptığı konuşmaların ardından Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede kurumların işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması, atılacak olan adımlar ve koordinasyon gerektiren konular görüşülerek, çözümü noktasında kararlar alındı.

02-medium.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.