1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Seçilenlerin sorumluluğu kime ait?
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Seçilenlerin sorumluluğu kime ait?

A+A-

Seçtiğimiz kişilerin sorumluluğu elbette ki vatandaş olarak bizlere ait. Ancak ne var ki böyle bir sistemde kimi niye seçtiğimizi çok iyi bilmekle beraber aday profillerini de bilmek zorundayız. Oysa adayları vatandaşlar olarak bizler belirleyemiyoruz. Lider sultasının olduğu veya sermayenin gücü siyasetin üstünde vesayet oluşturduğu parlamenter sistemde seçtiğiniz inşaları tanımanız pek de mümkün olmuyor. Genel de parti liderlerinin belirlediği sermayenin destek verdiği adayları önünüze getiriyorlar ve siz de seçmek zorunda kalıyorsunuz. Hal böyle olunca vatandaşın çok ta sorumluluğu kalmıyor seçilen insanların yaptıklarından veya yapmadıklarından.

O zaman şöyle bir soru akla geliyor, seçtiklerimizi tanımadığımıza göre veya bir şekilde seçmemiz için dayatılan seçtiklerimizin sorumluluğu kime ait? Tabi ki burada siyasal sorumluluk partilerin il ve ilçe teşkilatlarında olduğuna göre sorumlulukta partilerin il ve ilçe başkanlıklarına ait. Dolayısıyla seçmen memnuniyetinin nabzını tutmakta bu teşkilatların görevi. Siyasetin içinde olan bazı okurlarımız buraya itiraz edebilirler. Çünkü onlarda biliyorlar ki il ve ilçe teşkilatına seçilenler de farklı bir yöntemle seçilmiyorlar. Hemen şöyle bir soru da akla gelebilir, biz de seni sorumluları bulup okuyucuya ifşa edeceksin sandık, resmen bütün yolları tıkadın, sorumluları kamufle ettin? Aslında hiç de öyle değil. Zira bizim seçmenimiz kimi seçeceğini gayet iyi bilir. Nitekim 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde farklı refleks göstererek bunu ispat etmiştir. Bu yazının asıl muhatapları seçilmişliğin rehavetine kapılan seçilenlerdir.

Kadının gönlüne giden yol erkeğin midesinden geçermiş. Milletin gönlünde başlayıp Cumhurbaşkanlığı külliyesine giden yol da belediyeden geçti. Bunu bazı seçilmişler göremiyor galiba. Nasıl olsa bu işin külfetini, zahmetini, sorumluluğun ağır kısmını taşıyan bir lider var en iyisi biz fazla suya sabuna dokunmadan işi kotaralım diye düşünüyorlar sanırım. Bunun içinde vatandaşa karşı sorumluklarını layıkıyla yerine getirmiyorlar. Vatandaş da en kolay ulaşılabilir olarak biz gazetecileri görüyor ki şikayetlerini bize iletiyorlar. Görevini layıkıyla yapmayan seçilmişlerin sorumlusu ne biz gazeteciler ne de onu seçen vatandaşlardır. Sorumlular tamamen onları seçenler ve vatandaşa seçtirenlerdir. Elçiye zeval olmazmış, biz vatandaşın diline tercüman olalım da varsın gerisini seçilmişler düşünsün.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.