1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ranta değil, depreme bütçe ayrılsın, acilen önlem alınsın
Ranta değil, depreme bütçe ayrılsın, acilen önlem alınsın

Ranta değil, depreme bütçe ayrılsın, acilen önlem alınsın

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, "Yaşam hakkımızı savunmak ve önlemlerin alınmasını sağlamak için tüm işçi ve emekçileri birleşmeye, mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi.

A+A-

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul'da meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem vatandaşlarda küçük çaplı tedirginlik yaratsa da, “Marmara depreme hazır mı?” sorusunu bir kez daha gündeme taşıdı. Akıllara 17 Ağustos 1999 Marmara Depremini getirdi. 

Depreme ilişkin açıklama yapan Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Milyonlarca emekçi beklenen büyük Marmara Depremi’ni dayanıksız binalarda karşılıyor/karşılayacak. Son yaşadığımız deprem kısa süreli ve yıkıcı bir deprem olmasa bile beklenen büyük deprem her gün daha da yaklaşmaktadır. Tüm bu beklentilere rağmen önlem almayan sorumlular milyonlarca insanın hayatını göz göre göre riske etmektedir” dedi.

"DEPREM VERGİLERİ NEREDE?"
İktidarın yıllardır toplanan deprem vergilerini sermayeye yeni rant alanları açmak için kullandığını söyleyen Erkan, “Elazığ depreminde IBAN yayımlanarak halktan para istenmesi bunun en açık örneğiydi. Beklenen büyük Marmara Depremi’ne bütün bir bölgenin hazırlanması gerekirken tek adam rejimi Kanal İstanbul gibi projelerle kamu kaynaklarını ranta çevirmeye çalışıyor, milyonlarca insanı ölüme terk ediyor. Daha çok para için çıkarılan imar barışı (affı) ile depreme dayanıksız binalar yasal hale getiriliyor. Deprem toplanma alanları imara açılıp AVM’lere teslim ediliyor; bütün bir şehir betona bulanıyor. Kanal İstanbul’un yapımının daha fazla olumsuz sonuca yol açacağı bilinmesine rağmen göz ardı ediliyor” dedi.

"RANT İÇİN KURALSIZLIK!"
Deprem
e ilişkin adım atılmadığı gibi acil toplanma alanlarının da ranta açılarak depreme hazırlıksız hale getirildiğine dikkat çeken Erkan, “Yine deprem yönetmelikleri hiçe sayılarak kentsel dönüşümler tam bir rantsal dönüşüme çevrildi. Tarım arazileri, sulak alanlar gibi inşaata uygun olmayan alanlar bir bir yerleşime açıldı. Birçok inşaat firması kaçak yüksek katlarla gündeme gelmesine rağmen bu inşaatların tamamlanmasına onay verildi. Toplanma alanları şantiyelere çevrildi. Kısacası iktidar rant için her türlü kuralsızlığa imza attı” dedi.

"DEPREME UYGUN, HALKTAN YANA KENTSEL DÖNÜŞÜM"
Depreme uygun, halktan yana bir kentsel dönüşümü için meslek odaları ve bilim insanlarının önerileri doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturulması çağrısı yapan Erkan, “Vakit kaybetmeden kentimizin afet toplanma alanları artırılmalı ve bu alanlarda alınması gereken önlemler alınmalıdır. Toplumda afet bilincini artıracak eğitim çalışmaları yaygınlaştırılmalıdır. Depreme dair alınacak önlemler bellidir. Ancak sermaye ve tek adam rejimi daha fazla kar ve sömürü uğruna milyonlarca insanın hayatını riske atmaya devam etmektedir. Yaşam hakkımızı savunmak ve önlemlerin alınmasını sağlamak için tüm Kocaelili işçi ve emekçileri birleşmeye, mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.