1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Pik Döküm ve Sfero Döküm Karşılaştırma
Pik Döküm ve Sfero Döküm Karşılaştırma

Pik Döküm ve Sfero Döküm Karşılaştırma

Sfero, çeliğe benzer bir matris içinde dağılmış küresel grafitten oluşan bir yapıya sahiptir. Mikroyapı açısından gri dökme demirden tek farkı grafitin şeklidir.

A+A-

Dökme demir , gri dökme demirin ana avantajlarına (düşük erime noktası, iyi süneklik ve dökülebilirlik, mükemmel işlenebilirlik ve iyi kesme direnci) ve çeliğin teknik avantajlarına (yüksek mukavemet, tokluk, süneklik, sıcak işlenebilirlik ve sertlik) sahip bir malzemedir. ). 

Yani sfero, mekanik özelliklerde çeliğe benzeyen ve üretim yöntemleri açısından dökme demir özelliklerine sahip özel bir malzemedir. 

 Gri demir ve sünek demirin kimyasal bileşimleri esasen aynı olmasına rağmen (kükürt ve magnezyum hariç), iki tip katılaştırılmış demir oldukça farklıdır. Bu farklılık malzemenin mekanik özelliklerini de değiştirir. 

 Mikroyapı ile ilgili olarak, sfero ve gri dökme demir arasındaki tek fark grafitin şeklidir. Gri dökme demirde, gerilimi artırmak için grafit bilenir. Bir anlamda NOT ETKİSİ üretirler. Malzeme yüklemesi önce bu parçalardan başladığında çatlaklar oluşabilir. 

 Grafit ayrıca matriste süreksizlikler oluşturarak metali zayıf ve kırılgan hale getirir. Metal matrisin çekme mukavemeti 60-100 kg/mm² civarında iken, gri dökme demirin mukavemeti 18-30 kg/mm²'dir. Gri dökme demirde olduğu gibi keskin grafit yapı, sfero dökümde olduğu gibi sivri grafit yapıya dönüştürülürse, matris sürekliliği çok daha az bozulacak ve grafit çentik etkisine neden olmadan küre şeklinde olacaktır. Sfero döküm 'ün çekme mukavemeti, pik döküm demirden çok daha düşüktür. Bu, malzemenin mukavemetini arttırır. Sfero döküm 'ün çekme mukavemeti, gri demirden daha yüksektir, bu da baca kapaklarında ve aynı amaçla kullanılan yağmur suyu filtrelerinde sıfıra kadar ağırlık tasarrufu sağlar.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.