1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Olay yaratan Fetö itirafı ! Emre Belözoğlu'nun evinde toplandık
Olay yaratan Fetö itirafı ! Emre Belözoğlu'nun evinde toplandık

Olay yaratan Fetö itirafı ! Emre Belözoğlu'nun evinde toplandık

FETÖ’nün futbol yapılanmasına ilişkin soruşturmada eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül’e ‘silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

A+A-

Eski futbolcularla ilgili hazırlanan FETÖ iddianamesinde Bekir İrtegün, Gaziantepspor'dayken toplantılara katılmaya başladığını, birkaç kez Emre Belözoğlu'nun evinde toplandıklarını söyledi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianamede Bekir İrtegün'ün itiraflarına yer verildi.

İrtegün, FETÖ toplantılarına Gaziantepspor'daki yıllarında katılmaya başladığını söyledi. İrtegün, 2007-2008 yıllarında formasını giydiği Gaziantepspor'da, aynı dönem forma giyen Ömer Çatkıç ve Barış Durmaz'ın da katıldığını söyledi.

BEKİR İRTEGÜN: BİRKAÇ KEZ BELÖZOĞLU'NUN EVİNDE TOPLANDIK

İrtegün'ün iddianamedeki itirafları şu şekilde yer alıyor:

"2009 yılında Fenerbahçe transferinden sonra Ali Şenel isimli bu yapıdan olan birisi aradı. Bir süre sonra, o dönem Fenerbahçe'de oynayan Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Ertuğrul Taşkıran'ın da Ali Şenel ile görüştüğünü öğrendim. Ben de 2009 yılının son aylarında bu kişinin yapmış olduğu sohbetlere diğer futbolcu arkadaşlarımla katılmaya başladım. Fenerbahçe'de futbol oynadığım süre içerisinde hatırladığım kadarıyla Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır"

Bekir İrtegün, Bylock'taki konuşmaların suç teşkil ettiğini bilmediğini belirterek, "Bylock programından bana Ali Şenel tarafından gönderilen mesajlar dini içerikli olduğu ve herhangi bir suç unsuru olmadığı için hakkımda soruşturma yürütüleceğini düşünmemiştim" dedi.

Sohbetlerin genelde örgüt okullarında olduğunu belirten eski milli futbolcu, birkaç kez de Emre Belözoğlu'nun evinde toplandıklarını belirtti.

UĞUR BORAL: ORHAN ŞAM, GÖKHAN GÖNÜL EMRE BELÖZOĞLU İLE KATILDIM

Fenerbahçe ve Beşikaş'ta boy göstermiş olan eski milli futbolcu Uğur Boral da itiraflarda bulundu. Boral, Fenerbahçe'ye transfer olduktan sonra Ali Şenel isimli kişinin sohbetlerine katıldığını ve bu sohbetlere takım arkadaşları Tuncay Şanlı, Serdar Kulbilge, Kerim Zengin, Bekir İrtegün, Emre Belezoğlu, Orhan Şam, Gökhan Gönül'le birlikte katıldığını söyledi.

İddianamede şüpheli sıfatıyla itiraflarda bulunan İrtegün ve Boral'ın söylediği isimlerle ilgili işlem yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül davada şüpheli olarak yer alırken, yargılama önümüzdeki günlede başlayacak.

UĞUR BORAL: 2002 YILINDA İLK TEMAS OLDU

Savcılık ifadesinde, 2002 yılında FETÖ ile temasının olduğunu söyleyen Uğur Boral, sohbetlerde bir şeyler yedikten sonra dini konular üzerine sohbetler olduğunu, Fethullah GÜLEN’in kitaplarından açıp okuduğu kısımlar ve izletilen videoların da olduğunu söyledi. Fenerbahçe'ye transferinden sonra Ali Şenel'in kendisiyle irtibata geçtiğini belirten Boral, burada sohbetlere davet ettiğini söyledi. Fenerbahçe'den başka futbolcuların da sohbetlere geldiğini söyleyen Boral, Tuncay Şanlı, Serdar Kulbilge, Kerim Zengin, Bekir İrtegün, Emre Belözoğlu, Orhan Şam ve Gökhan Gönül'ün de sohbetlerde bulunduğu dile getirdi.

15 Temmuz hain FETÖ kalkışması yaşanınca Ali Şenel ile olan münasebetini kestiğini belirten Uğur Boral, Ali Şenel vasıtasıyla tanıştığı Özgür Koç'un tavsiyesi üzerine parasını Bank Asya'ya 950 bin lira yatırdığını ve 1 ay kadar burada kaldığını söyledi.

ÖMER ÇATKIÇ: MANEVİ BOŞLUĞU DOLDURMA VAADİ...

Eski futbolcu Ömer Çatkıç, 1998 yılında FETÖ ile teması olduğunu söylerken, "babam ve ablamı kaybetmemden dolayı kafamı dağıtacağımı, manevi olarak içinde bulunduğum boşluğu dolduracağımı söyleyerek beni sohbetlere götürmeye başladılar" dedi. "Sohbetlerde Kur'an okunuyor, Risale-i Nur okunuyor, namaz kılınıyordu" diyen Çatkıç ifadesinde şunları söyledi:

"Burada da takımda Zafer Biryol vardı. Onun vasıtasıyla ve birlikte sohbetlere Bursa'da da devam ettim. Bursa'da çok düzenli sohbetlere katılamadım. Sadece Zafer Biryol'un sohbete katıldığını hatırlıyorum. Daha sonra tekrar 2008 yılında Gaziantepspor'a transfer oldum. Burada da sohbetlere devam ettim. Burada da Bekir İrtegün, Barış ve Mahmut isimli futbolcularla birlikte sohbete gidiyorduk."

Antalya'da da FETÖ sohbetlerine gittiğini söyleyen Ömer Çatkıç, burada futbolcular Uğur Kavuk, Hakan Özmert, Orhan Ak, Emrah Başsan'ın da olduğunu belirtti. "Her yıl bizden kurban bağışı yapmamızı istiyorlardı. Bende kurban bağışını düzenli olarak yaptım" diyen Çatkıç, Bylock'un telefonuna yüklenmesini şöyle anlattı:

"Zafer Biryol isimli arkadaşım ile İstinye Park AVM'de ailecek karşılaştık. Ayak üstü hal hatır sorduk. Kendisi de futbolu bırakıp İstanbul'a yerleşmişti.Daha sonra Zafer beni telefonla arayarak kendi evinde, Ersin isimli yine eski futbolcu olan şahsın evinde sohbetler yaptıklarını, gelmek isteyip istemeyeceğimi sordu. Bende geleceğimi söyledim. Daha sonra Ağustos ayı içerisinde Zafer'in telefonla beni araması üzerine Zafer'in evine sohbet amaçlı gittim. Evde Zafer dışında Ersin ve İsmail isimli futbolu bırakmış iki kişi daha vardı ve ayrıca o gün orada tanıştığım, soyismini bilmediğim Emre isimli bir şahıs vardı. Emre sohbetleri veriyordu. Bu şekilde Ersin ve Zafer'in evinde sohbetlere devam etmeye başladım. Sohbetler haftalık veya 15 günde bir oluyordu. Bir sohbet sırasında Emre isimli şahıs dördümüze Bylock isimli bir program olduğunu, bu programdan haberleşebileceğimizi söyledi. Apple Store'u açtı, programı gösterdi, dördümüz de programı indirdik."

2014 yılında örgütle bağlantısını kestiğini dile getiren Ömer Çatkıç, "Bank Asya hesabımı 1998 yılında açtım. Paramın bir kısmını düzenli olarak bu bankaya yatırıyordum. Bir kısmını da ING ve Garanti Bankası'na yatırıyordum. 2014 yılının Şubat ayına kadar Bank Asya hesabımı kullandım ancak ben Fettullah Gülen'in talimatı ile Bank Asya hesabıma herhangi bir para yatırmadım. Hesabımda bulunan paranın tamamına yakınını 2014 yılında dolar hesabına çevirmiştim. Bir süre sonra da zarar edince dolar hesabımı ve tüm hesabımı kapattım. Daha sonra da 2014 yılı Şubat ayında tüm paramı HSBC Bank'a yatırdım" dedi.

ZEFER BİRYOL: FETHULLAH GÜLEN'İ ZİYARETE GİTTİK

İddianamede ifadeleri yer alan Zefer Biryol, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile tanışması hakkında, 2006 yılında Fenerbahçe’de futbol oynadığı dönemde önce ABD/New York eyaletine oradan da Pensylvania’ya Fethullah Gülen’i ziyarete gittiğini söyledi. Bu geziyi tertipleyenin Aykan ATASEVEN isimli Konyaspor’da oynadığı dönemde, özel bir kreşin müdürü olarak tanıdığı kişi olduğunu belirten Biryol, bu ziyareti sırasında gazeteci Hüseyin Gülerce ve İzmir’de Kemeraltı’da esnaf olarak bildiği Yusuf Pekmezcive Necat ya da Nejdet isminde bir şahıs ve ilahiyatçı ya da gazeteci olarak bildiği Ahmet Kurucan'ın da olduğunu söyledi. Biryol, adını verdiği kişilerle birlikte ve Aykan Ataseven ile birlikte yaklaşık 30 kişi Gülen’in bir sohbetine katıldıklarını, bu yerleşkede yaklaşık olarak 2 gece kaldıklarını, orada yüz yüze tanıştığı aynı zamanda Gülen’in yakını olan Cevdet Türkyolu ile tanıştığını belirtti. Biryol, Gülen ile sadece merhabalaştıklarını, hal hatır sorduklarını, sohbetin bundan ibaret olduğunu belirtti.


Futbol oynadığı dönemde FETÖ'nün sohbetlerine katıldığını söyleyen Zafer Biryol, sohbetlere takım arkadaşları olan Ersin Güreler, Ömer Gündostu, Tayfun Türkmen, Yasin Çelik, Suat Usta, Ceyhun Eriş, Okan Koç ve Özden Öngün'ün de katıldığını dile getirdi.

Biryol, örgütün kurban ve yurt yapımı için himmet yardımı üzerine 2 kez nakit para verdiğini belirtti. Kendisine ByLock isimli programı yükleyen kişinin Saffet isimli sohbet abisinin olduğunu, 2007 yılında banka müdürünün ricası üzerine Bank Asya'da hesap açtırdığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.