1. YAZARLAR

  2. Hamide KURUBAL

  3. Kral çıplak
Hamide KURUBAL

Hamide KURUBAL

Kral çıplak

A+A-

  Artık teknolojinin, çoğunluğu yönettiği hepimizin bildiği kesin bir gerçek.!Peki, aklımıza ne oldu? O teknolojiyi yapan biz değil miyiz? "Benim düşüncem, benim seçimim" derken gerçekten benim mi?
Teknolojinin oluşturduğu bilinçaltı veriler sayesinde "KRAL ÇIPLAK” hikâyesi de geçek oldu. Hani "sadece akıllılar bu kıyafeti görebilir" diye kralın parasını çalan dolandırıcılar onu çıplak olarak sokağa saldılar. Herkes sözde akıllıların gördüğü bu kıyafeti bende akıllı olayım diye  apaçık görünen gerçeğe rağmen sustu, hatta alkış tuttu. Taa kii 24 ayar saf akıllı bir çocuk gerçeği olduğu gibi haykırdı “KRAL ÇIPLAK”!!! Herkes uyanmış gibi bir anda kralın gerçekten çıplak olduğunu görmeye başladı hatta kral bile o anda Üzerinde hiçbir kıyafet olmadığını gördü ve utandı, ne yapacağını bilemedi..
        Şimdiii..
Aklı selim bir halde,kıyafetlerimizde yapılan değişikliklere idraklerimizle beraber nazar edersek ne göreceğiz?
Gözümüze çarpanlar yırtık pantolonlar, yırtık bluzlar, besleme pantolonlar...
 Moda algısı ve kandırmacasıyla onun yırtık bir kıyafet olduğunu giyenler idrak edemiyor. Öyle ki, tam 3 kere bir arkadaşıma "pantolonun yırtık" dediğim halde cevaben üçünde de “hayır o moda” dedi. Gülümsedim sadece: ama kral çıplaktı.
        Erkeklere "İtalyan gay modası" gömlek ve pantolonlar giydirilerek dünyaca meşhur “Türk erkeğinin” mayası bozuluyor.
Erkeklerimiz tayt pantolon giyiyor üstelik kısa tutulmuş besleme pantolonlar ve altına da kızların giydiği babet çoraplar… !!!
Sonra ne mi oluyor? Tük erkeği artık kaş alıyor,  göğüs kıllarını aldırıyor ve bacakların gözüken yerlerindeki kılları da aldırmaya başladılar bile.... cevap ne biliyor musunuz, "bunlar çok normal herkes yapıyor herkes giyiyor"...
Of off off...
Hakikati zenginler fakirleri gözetmeyince Allah fakirlerin kıyafetlerini onlara çok pahalıya giydirdi.
“Kerime" diye tabir edilen pek kıymetli kızlarımız ise bir papazın tabiriyle “artık Müslüman kızlar ve bizim kızlarımızı ayırt edemiyoruz, kızlarımıza haç takalım ki ayırt olsun” denilen bir durumda!!!
Değerleri olmayan değersiz olur.
Bundan 32 yıl öncesiydi bilim teknik dergisi meraklısı bir çocuktum. Orada yazan bir cümleye verdiğim tepki şuydu “ insanın aklını kaybetmesi lazım bunu giymek için"   …
Ne mi yazıyordu:”zaman gelecek transparan, şeffaf kıyafetler giyilecek!!! Şifon gömlek adı altında giymeyinimiz kaldı mı ki?Anlaşılan o ki aklının idaresini teslim etmeyinimiz kalmadı.
Asıl mesele kıyafetler değil tabi, benim meselem teknolojinin üzerimizdeki tesir gücü.
Çocuklarımız, aile yapımız, akrabalık ilişkilerimiz hepsi ne halde! Niye sürekli kötüye doğru gidiyor??
Eskiden kayınvalide, kayınpeder, elti, görümce ... yaşanırdı. Şimdi yalnız yaşamayı seçtiğimizi söyleyip, televizyonu, telefonu..açarak her din, dil ve ırktan insanı evimize sokup, aile yapımızı ve çocuklarımızı yönetmesine izin veriyor muyuz vermiyor muyuz? Dediğim gibi çoğunluğumuzdan bahsediyorum.
Pek muhterem yaşlılarımız bile dizi tutkunu olmuş..Eskiden hacca gidenler uzun bir süre manevi iklimde kalıp, tevazuyla hareket ederdi. Şimdi bir hafta sürmüyor! Hemen dünyevileşiyor, egolarla yol almaya devam …!
Gittikçe bozulan aile yapımız ve ahlaki değerlerimiz için “Bakara suresi” hem Arapça, hem Türkçe hem de tefsir üzerinden bir okunursa inanılmaz müspet bir tesir gücü ile muhatap olacaksınız.
Bu konu çok derin, bende oralara fazla girmek istemiyorum.  Amacım incitmek hiç değil, sadece farkındalık oluşturmak. Mevlana Hz.nin dediği üzere “ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.”
Bir başka ifade ile insan inandığı gibi yaşamazsa, yaşadığı gibi inanmaya başlaması kat’idir, kaçınılmazdır.
Sevgi ve saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.