1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. KÖRFEZ İLÇESİNDE DERELER ISLAH EDİLİYOR
KÖRFEZ İLÇESİNDE DERELER ISLAH EDİLİYOR

KÖRFEZ İLÇESİNDE DERELER ISLAH EDİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, Körfez ilçesinde Koz ile Hereke Köyiçi derelerinin yüzey sularını toplayarak düzenli akışını sağlamak, insan ve çevre sağlığına tehdit oluşturmaması için ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor. 

A+A-

 

ANİ YAĞIŞLARA KARŞI MÜCADELE

2021 yılı yatırım programı kapsamında Kocaeli genelinde altyapı yatırım çalışmalarını aralıksız sürdüren KBB İSU Genel Müdürlüğü, iklim değişikliği ile birlikte son yıllarda meydana gelen ani ve sağanak yağışlara karşı yatırımlarını artırdı. Kocaeli’nin topoğrafik yapısı nedeniyle onlarca derenin bulunmasını da göz önünde bulunduran İSU, 2004 yılından bu yana yağmursuyu kollektör hatları ve terfi merkezlerinin yanı sıra yüzey sularının aktığı derelerin düzenli akışlarının sağlamak için ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor.

 

KOZ DERESİNDE ISLAH

Yatırım programı kapsamında Kocaeli’nin birçok ilçesinde dere ıslahlarını sürdüren İSU Genel Müdürlüğü, Körfez ilçesine bağlı Barbaros Mahallesinden geçen Koz deresinde ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda Koz deresinin D100 karayolu ile TEM otoyolu arasında kalan kısmının ıslahını gerçekleştiren Kurum, derenin D100 karayolu altında kalan ve yerleşim ile sanayi kuruluşları arasında geçen kısmında çalışmalar yapıyor. Taş duvar olarak inşaatı süren ıslah çalışmalarında, şimdiye kadar 215 metre uzunluğunda kısmı yapıldı. Derenin düzenli akışının sağlanması için toplam 950 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak. 

 

HEREKE KÖYİÇİ DERESİNDE ISLAH

Körfez ilçesinde bir diğer dere ıslahı çalışması Hereke taşocakları bölgesinden geçen ve şiddetli yağışlarla yoğun kaya, taş, çakıl gibi malzemelerin geldiği Köyiçi deresinde yapılıyor. Yağışların getirdiği malzemelerin dere üzerindeki menfezi kapatmaması için set ile 50 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak.  

 

DÜZENLİ AKIŞLARI SAĞLANACAK.

Dereleri atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındırmak için kanalizasyon hatları da yapılıyor. İki derenin ıslah çalışmalarının önümüzdeki aylarda tamamlanması hedefleniyor. Ardından Koz deresinin kenarlarına korkuluk imalatı yapılacak. Çalışmalar ile birlikte Koz ve Hereke Köyiçi derelerinin sağanak yağışlar sonucu meydana gelen yüzey suları ile birlikte düzenli akışı sağlanarak bölgedeki yerleşim alanları ile insan ve çevre sağlığı için tehdit oluşturmayacak hale getirilecektir. 

 

Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanlığı

isu-korfez-hereke-koyici-deresi.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.