1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. Kariyer Koçu Ne Yapar?
Kariyer Koçu Ne Yapar?

Kariyer Koçu Ne Yapar?

Kariyer koçu, çok basit bir şekilde yapmak istediğiniz işi netleştirmenize ve aradığınız işi bulmanıza yardımcı olur.

A+A-

Kariyer Koçu Ne Yapar?

Kariyer koçu, çok basit bir şekilde yapmak istediğiniz işi netleştirmenize ve aradığınız işi bulmanıza yardımcı olur. Bir kariyer koçu, tatmin edici ve motive edici bir iş bulabilmeniz için temel yaşam amacınızı keşfetmek için sizinle birlikte çalışarak bunu yapar. Bu, bir kariyer koçunun daha önce düşünmemiş olabileceğiniz kariyerleri önerebileceği ve uyumlu olduğunuz tatmin edici işleri bulmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir. 

Bir kariyer koçu kişiliğinizi ve becerilerinizi çeşitli testler yolu ile değerlendirerek kim olduğunuz konusunda size farlı bir bakış açısı verebilir, böylece mevcut rolünüzün ya da kariyerinizin neden sizin için uygun olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Sorular sorarak ve tartışmalar yaparak uzun vadeli kariyer hedeflerinizi netleştirmek ve onlara ulaşacak bir kariyer planı oluşturmak için koçunuzla birlikte çalışabilirsiniz. 

Son olarak, ne istediğiniz konusunda net olduğunuzda, kariyer koçunuz iş aramanızı yapılandırmanıza, iş başvurularını bir araya getirmenize ve görüşme sürecinde size koçluk yapacaktır. 

Kariyer Koçunun Kariyer Danışmanından Farkı Nedir? 

Kariyer danışmanları ve kariyer koçları, bireylere yardımcı olmak için benzersiz yaklaşımlara sahiptir. Temel fark, her koçun ve danışmanın aldığı yaklaşımdır. 

Kariyer Koçları

 • Kariyer koçları mevcut durum odaklanır ve bireylerin ilerlemelerine yardımcı olmak için eylem hedefleri oluşturur.

 • Kariyer koçu, atletik bir antrenöre benzer. Nerde olduğunuzu değerlendirirler ve daha iyi bir siz olmanız için sizi teşvik eder/ zorlarlar. Sonuçlara ve başarılara odaklanabilirler.

Kariyer Danışmanları

 • Kariyer danışmanları, iş zorluklarına neden olabilecek geçmiş deneyimlere veya engellere bakarlar.

 • Bir kariyer danışmanı, durumunuzu değerlendirecek ve ardından kafa karışıklığını giderecek ya da kariyerinizde ilerleme kaydetmenizin duygusal nedenlerini ele alacak ve yeni bir yöne sizi yönlendirecektir.

Kariyer Koçluğuna Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Kariyerinizin herhangi bir noktasında bir kariyer koçuyla çalışmayı seçebilirsiniz, ancak yardım almanın özellikle yardımcı olacağı belirli zamanlar vardır. Bunlar, hızlı bir şekilde bir işe ihtiyaç duyduğunuz zamanda ya da kariyer ilerlemenizde hayal kırıklığına uğradığınız ve mevcut seçimlerinizle çizginin sonuna geldiğiniz zamanları içerir. 

Ama çoğunlukla, işinizin sizin ve yaşamınız üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olduğunda, kariyeriniz ile ilgili yardıma ihtiyacınız olur. Örneğin, depresyona girmeye başladıysanız, günleriniz aylar gibi geldiğinde sürekli yorgunsunuz ve hafta sonları ve tatil için yaşadığınızı fark ediyorsunuz... işte o zaman bir değişiklik zamanı gelmiştir. 

İş yerinde zorbalığa maruz kalıyorsanız ve telafisi yoksa, patronunuz gerçekçi olmayan taleplerde bulunuyorsa veya yeni pozisyonlar için başvuruyor ve hiç birini alamıyorsanız, yeni bir iş bulmak bir öncelik haline gelebilir. 

İşte o zaman bir kariyer koçu size şu konularda yardımcı olabilir: 

 • Kariyer seçeneklerinizi tamamen keşfetmekte

 • Kariyerinizde yön değiştirmede,

 • Mevcut işvereninizle veya yeni bir işverenle kariyer gelişiminizde daha fazla ilerleme sağlayın,

 • Kariyer koçu sayesinde kariyerinizde sıkışmış hissetmeyi bırakırsınız,

 • Kendinizi gelecekteki fırsatlara hazır olacak şekilde konumlandırın

 • Fazlalık veya sektörünüzdeki değişiklikler gibi kariyerinize yönelik tehditleri yönetin,

 • Çalışma hayatınızın kişisel önceliklerinizle uyumlu olmasını sağlayın. 

 • Bir kariyer planı oluşturarak hayalinizdeki kariyere sahip olun. 

Kariyer Koçluğu Maliyete Değer Mi?

 Bu soruyu yanıtlamanın en iyi yolu, kariyerinizde şu ana kadar nerede olduğunuzu ve kariyer hedeflerinize ulaşmış olsaydınız nelerin farklı olacağını düşünmektir. Elde edebileceğiniz maliyete değip değmeyeceğini yalnızca siz bilirsiniz. 

Bunu şu şekilde düşünün: İyi bir kariyer koçu, muhtemelen siz ve kariyeriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır, bu da kesinlikle araştırmaya ve denemeye değer olduğu anlamına gelir.

https://potansiyeliniyasa.com/kariyer-kocu/

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.