1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İstanbul’da Yaşam
İstanbul’da Yaşam

İstanbul’da Yaşam

İstanbul Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biridir. Yaşamın çok hızlı ilerlerdiği İstanbul’da büyük sorunlar da vardır tabi ki, çarpık kentleşme ve trafik en çok şikayet edilen iki konudur.

A+A-

İstanbul’da Yaşam

 

İstanbul Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biridir. Yaşamın çok hızlı ilerlerdiği İstanbul’da büyük sorunlar da vardır tabi ki, çarpık kentleşme ve trafik en çok şikayet edilen iki konudur. Bunların haricinde, insanların değiştiremeyeceği deprem sorunu da büyük bir yer kaplar.

 

İstanbul yaşamak için her şeyin elinizin altında olduğu bir şehirdir. Ekonomik olarak da durumunuz iyiyse İstanbul sizin için bir cennet olabilir. 

 

Eğitim imkanlarının fazlasıyla olduğu İstanbul’da ilkokuldan üniversiteye birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Bunların haricin öğrencilerin ve yetişkinlerin kendilerini geliştirebilecekleri kurs yerleri de oldukça fazladır. Kendi hobi ve istekleriniz doğrultusunda veya zorunlu olarak öğrenmeniz hereken her şeyle alakalı kursları bulabileceğinizi söyleyebiliriz. 

 

Üniversite öğrencilerinin farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden gelerek İstanbul’un kültürel yapılarını renklendirdiğini de söyleyebiliriz. Bir metropol olan İstanbul’da dünyanın her yerinden gelen farklı din, dil ve ırklardan insanlarla karşılaşmanız çok normaldir. 

 

İstanbul bunca güzel özelliğinin yanında Türkiye’nin en pahalı şehridir de. Özellikle emlak piyasasının çok hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin başka bir şehrinden çok daha uygun bir fiyata sahip olabileceğiniz evlere İstanbul’da çok yüksek fiyatlara sahip olursunuz.

 

İstanbul’da bir ev almakla İzmir’de bir ev almak arasında bile çok büyük farklar vardır. İzmir’de Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir hatta trafik sorununun İstanbul’a göre daha az olması sebebiyle belki de hayat standartlarınızı daha az düşürmeniz gereken bir şehirdir. Bunlara rağmen aynı özelliklere sahip İzmir satılık daire fiyatları İstanbul’a kıyasla daha uygundur.

 

Bahsettiğimiz bu özelliklerin başında evin merkeziliği gelir. Örneğin Etiler’de baktığınız bir evle Esenyurt’ta baktığınız bir evin arasında fiyat farkı olacaktır. İki ev aynı özelliklere de sahip olsa daha merkezi olan evler çok daha yüksek fiyatlıdır. Bu örnekten yola çıkarak İstanbul satılık daire fiyatlarını en çok etkileyen faktörün konumu olduğunu söyleyebiliriz. 

 

İstanbul’un merkezi yerlerinde yaşamak isteyen insanların park sorununu da göz önüne almaları gerekir bu durumdan sadece sitede yaşamakla kurtulabilir aksi takdirde bazı günler özel otoparklarda bile yer bulamama ihtimalini göz önüne almaları gerekir. 

 

Eski İstanbul evlerinin dokusunu yaşamak isteyen insanlar da genelde Beyoğlu tarafına bakmalıdır. Tarihi binaların yaşanmışlık hissi veren duvarlarında kaybolmak isteyebilirler ama dikkat etmeleri gereken şey bu evlerin gerçekten çok eski olmasının doğurabileceği bazı sorunlardır. Evde olduğunuz veya olmadığınız bir anda tavanınızın çökmesi gibi tehlikeleri unutmamalısınız.

 

Genelde yurtdışından gelen kalabalık turistler de kiralık villalarda konaklamayı tercih ederler. Villada kendilerine özel bir alan olması ve komşularla çok iç içe olmamalarının verdiği rahatlığı deneyimlerler. Evlerin konumunun herkes için önemli olmasının belki de asıl sebebi trafiktir. Büyük şehirlerde, insanlar trafikten kaçmak ve ulaşmak istedikleri yere daha kısa sürede ulaşmak için merkezi yerlerde kalmayı tercih ediyorlar.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.