1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta artış sevindirdi
İhracatta artış sevindirdi

İhracatta artış sevindirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Birliği ekonomisindeki toparlanma ile ihracatımızdaki canlanmanın kendilerini sevindirdiğini söyledi.

A+A-

 Mart ayında AB ile yapılan ihracatın yüzde 18,1 arttığını vurgulayan KSO Başkanı Ayhan  Zeytinoğlu, bir basın açıklaması yayımladı. AB ekonomisindeki toparlanmanın ihracatımıza olumlu yansımaları olduğunu kaydeden Zeytinoğlu, "Diğer taraftan uzun yıllardır en fazla ihracat yaptığımız ülke sıralamasında Almanya birinci sırada iken Mart ayında İngiltere’nin ilk sıraya çıkması dikkat çekicidir" dedi.
Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan mart ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirerek, "Mart ayında ihracatımız yüzde 2,3 artarak 12,5 milyar dolar ve ithalat ise yüzde 5,2 azalarak 17,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranın artarak yüzde 72,1’e çıktığını ve dış ticaret açığının yüzde 20,3 azalarak 6,2 milyar dolardan 4,9 milyar dolara gerilediğini gözlemliyoruz. Bu gerilemenin cari açığa olumlu yansıyacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 
 
BARIŞ ORTAMI SAĞLANSIN
İmalat sanayinin ihracattaki payının yüzde 3 arttığını vurgulayan Zeytinoğlu, "İhracat yapılan faaliyet kollarına baktığımızda imalat sanayinin payı yüzde 3 artarak 12,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İmalat sanayi ihracatı içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 3,9’dur. Bu ürünlerin ihracattaki payını arttırarak ekonomide sürdürülebilir büyümeyi yakalayacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu. İran ambargosunun kalkması ile İran ile olan ticaretin arttığına dikkat çeken Zeytinoğlu, "Ne yazık ki komşumuz ülkelerde yaşanan olumsuz koşullar hala devam ediyor. Ancak İran ambargosunun kalkması ile ticaretimiz tekrar canlandı. İran ile ihracatımız geçen yıla göre yüzde 55,7 artarak 0,32 milyar dolar olarak gerçekleşti. Umarız diğer ülkelerde de barış ortamı bir an önce sağlanır" dedi. İhracattaki bu artışın mevsimsel olarak devam edeceğini belirten Zeytinoğlu, "Mevsimsel nedenlerle ihracatımızın artmaya devam edeceğini düşünüyoruz"diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.