1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. İddia ediyorum terör bitmez
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

İddia ediyorum terör bitmez

A+A-

Terörün tanımın tarifin nasıl yaparsanız yapın şuan ki gündem PKK terörü. DAİŞ veya bizdeki adıyla İŞİD terörün yeni versiyonu. Belki zaman içerisinde bu iki terör örgütü de bundan öncekiler gibi tarihi çöp sepetine atılacaklar, unutulup gidilecek. Sadece tarihi bilgi olarak nesillere aktarılacak ama terör değişik adlarla yine devam edecek ve hiçbir zaman bitmeyecek. Bu bir terör bitmesin temennisi değil elbet. İnsan bünyesinin zayıfladığında nasıl ki hastalık üretiyorsa toplumlar da zayıfladığında bünye bu tür terör örgütlerini üretiyor. Ekonomileri güçlü toplumlar da kendilerine rakip istemediklerinde gelişen veya gelişmekte olan ülkelere bu tür virüsleri bilerek yayarlar ki toplumun vücudu direncini kaybedip zayıf düşsün, iyileşemesin. Hastalıklı bünyede bu tür virüslerin nevşu nema bulması ve çoğalması işten bile değil onlar için. Tedaviye önce bünye den başlamak lazım ama nasıl?

Öncelikle teröre destek veren aktif kötüler toplumda terör istemeyenler tarafından desteklenmemeli. Çünkü pasif iyiler bu aktif kötülere destek verdikleri sürece onlar da siyasi ikballeri için teröre destek verecekler, vermeye de devam edecekler. Bunun tam tersi de aktif iyilere pasif kötüler destek vermeli ki terör kendine alan bulamasın. Ancak ne var ki söz de aynı siyasi kulvarlarda olan veya aynı siyasi gelenekten gelen insanlar biler sırf siyasi hezeyanları yüzünden kendi inandıkları geleneklerine bile kötülük edip edata pasif direniş gibi görünen karşı koymalar aslında terörün ve teröre destek verenlerin ekmeğine yağ sürmek olduğunun farkında değil. Sanki global emperyalist terörizme kendileri iktidar olunca son verecekler de iktidarı teröre karşı pasif kalmakla suçluyorlar. Bir günah keçisi var ya vurun abalıya.
Toplumda terör virüsü üreten diğer bir faktörde, ruh bilincinin tamamen ortadan kalktığı ve varsa yoksa insanın kendisi ve kendi dünyası. Eskiler bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye tabir ederdi bu davranışı. Bakmayın siz her şehit haberlerinde timsah göz yaşları akıtıp şehit edebiyatları yaptığımıza. Dostlar alış-verişte görsün misali. Şefkat, vicdan, merhamet, sevgi, muhabbet gibi ruhumuzun olgunlaşmasını sağlayan manevi dinamiklerimizden soyutlandık maalesef. Bunların yerini para, şöhret, makam, mal-mülk gibi maddi alemimizi işgal eden görsellerimizle insanlığımızdan soyutlandık, gözümüz başka şeyleri görmez oldu. Varsılların ultra tükettiği hayatlar karşısında yoksulların yutkunarak onları izlediği bir hayatın orantısız ortaklarıyız. Ramazan olması, oruçlu olmak hiçbir şey dünya hırsımızı kesmiyor artık. Her şeyde ben olayım her şey benim olsun mantığı. Aşağısıyla yukarının arasına adeta ihtiras duvarları örülüyor. Arada kalan yerler hep bataklık. Bataklıkta gül yetişmez. Bataklıkta ancak sivri sinek yetişir. Evet bu ülkenin aktif iyileriyle pasif iyileri terörü besleyen kaynakları görmediğiniz müddetçe terör bitmez. Evet bu ülkenin aktif kötüleri sizler de bu ülkenin değerlerini terörle bitiremezsiniz. Pasif kötüler belki sizler farkında değilsiniz iyi niyetinizin kötüye kullanıldığının. Aslında kötü olduğunuzdan kötü düşündüğünüzden değil kötüye karşı kayıtsız kaldığınız için pasif kötü durumuna düşüyorsunuz. Sizde dolaylı yoldan teröre destek vermiş oluyorsunuz. Bir PKK bir DAİŞ örgütünü günah keçisi gösterip kimse bana terörden ve onun bitirileceğinden bahsetmesin. Bugün onlar biter ama biz yarın yenilerini üretiriz.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.