1. YAZARLAR

  2. Münevver Demir

  3. "Hep mutlu ol"
Münevver Demir

Münevver Demir

"Hep mutlu ol"

A+A-

"Hep mutlu ol" diye başlayan temenniler, dilekler ya da dualar ne kadar da imkansız görünüyor değil mi? Oysa ki söyleyen de söylediği kişi de hayatta hep mutlu olmanın mümkün olmadığını çok iyi biliyor. Sevdiklerimize hep mutlu ol demek yerine "evet bu hayatta mutsuzlukların, acıların, zorlukların olacak, ama sen tüm bunların üstesinden gelecek kadar güçlü ol" demek daha yerinde, inandırıcı ve gerçekçi bir temenni olacaktır. Günlük hayatımizda çoğu kez kullanırız bu cümleyi. Anne-baba evladına, arkadaş arkadaşına, abla-abi kardeşine, kardeş abla-abisine.. Oysaki biliriz bunun çokta mümkün olmadığını. Biliriz aslında evrende zıtlıkların varolduğunu ve mutluluk kadar mutsuzluk gibi bir gerçeğin de olduğunu. Ama bir umut işte ya da öylesine bir teselli deriz, "hep mutlu ol."
 

 Bunu söyleyen kişilere sorduğumda, "evrene mesaj gönderiyorum, hayatım pozitif olsun diye olumlama yapıyorum, belki dua saatine denk gelir diye dua yerine geçsin istiyorum" gibi cevaplar aldım. Peki hic düşündünüz mü? "Hep güçlü ol" cümlesinin ne anlama geldiğini, insanı ayakta tutabilen en güçlü olumlama olabileceğini, hele bir de eşref saatine denk geldiğini..

 

Hep güçlü ol, çünkü güçlü olursan mutsuzluğundan güç alır onu mutluluğa çevirirsin, çünkü güçlü olursan hayata tutunmak için mücadele edersin, çünkü güçlü olursan mutluluğunu çifte katlar (hayattan bir beklentin ve hergüne daha mutlu uyanmaya sebebin olduğu için) mutsuzluğu da alt edersin. Güçlü ve akıllı olduğun zaman seni mutsuz edecek/eden kişilerden, olaylardan ve yerlerden koşarak uzaklaşır, kendini mutlu edersin. Bakın, güçlü olmak nasıl da mutlu olmayı beraberinde getirdi. Bunun bir kısır döngü olduğunu anlamak çok zor bir iş değildir. Çok basit bir şekilde mutsuz olduğunuz hallerinizi, zamanlarınızı düşünün. Yataktan kalkmak, hiçbir iş yapmak istemez, elden ayaktan düştüğünüzü hissedersiniz ve yaptığınız hiçbir şeyden keyif almazsınız. Bakın, mutsuz olmak sizi nasıl da güçsüz hale getirdi. Ama güçlü olduğunuzda dünyayı sırtlayacakmış, her şeyin üstesinden gelecekmiş gibi hissedersiniz. Tabii bir de güçlü olmanın "aman dünya yansın umrumda mı, bir kova su döker söndürürüz o kadad güçte var elimizde herhalde" rahatlığı olmuyor değil. Peki aksi mümkün mü? Yani mutsuz insanların, hayatta çok şey yaşayıp bilene bilene sivrilmiş bıçak misali keskin ve güçlü hale gelmesi elbette mümkün ve bu tarz insanlar yok değil. Mutsuzluk seni güçlü yapıyorsa, bu da yine senin gücün sayesinde. Küllerinden yeniden doğacak kadar güçlüysen ne alâ, bak yine gücün sayesinde mutluluğu yakaladın. Sonuç olarak, ister mutsuzluğunuzdan istersenize mutluluğunuzdan alın gücünüzü, güçlü olmak sizi mutlu edecektir. 
 

 Madem herkes birbirine temenni de bulunuyor, bir temenni ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bu dünyada bir dilek hakkım olsaydı, akıllı ve güçlü olmayı dilerdim zira akıllı insanların kendini mutlu edecek şeyler yapacağına, aklıyla hareket edip mutluluğunun peşinden koşacağına inanıyorum ve tüm sevdiklerime "hep güçlü ve akıllı olun" temennisinde bulunuyorum. (Belki eşref saatine denk gelir)

Güçlü olun, güçlü kalın
Sevgilerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.