1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Farklılıklar rahmet mi?
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Farklılıklar rahmet mi?

A+A-

11. Cumhurbaşkanımızın da sıklıkla kullandığı farklılıklar rahmettir sözü dini kaynaklarımızda hadis olarak geçse de sahih olduğu tartışılan bir metin. Hatta bazı kaynaklarda “Ümmetimin ihtilafı rahmettir” şeklinde de nakledilen metinler var. Bu metni bu şekliyle hadis kabul etmek çok büyük bir sorumluluk.
Şimdi bazıları diyecek ki; "Bu yeni moda, söz de biz  öyle hadis mi var, nereden bileceğiz diyeceğiz,  sıkışınca da hadis kitaplarında var, baka bilirsiniz diyeceğiz, onlar da bize işine geldiği gibi hadislere inanıyorsunuz."
Ben de diyeceğim ki, evet hadis nakil yoluyla ravilerin aktardığı bilgiler olduğu için Peygamber efendimizin ağzından uydurulmuş on binlerce hadisin varlığını da bildikten sonra tabi ki inceleyeceğim, araştıracağım, Kur’an’a uyanları ayırt edeceğim, hayatıma tatbik edeceğim, uymayanların da ne maksatla kaynaklarımıza sokulduğunu öğrenip Müslüman kardeşlerimle paylaşacağım. Allah herkese akıl ve irade vermiş, kıyamet günü de akılımızla, irademizle sorgulanacağız. Dolayısıyla kimseye aklımı kiralamaya niyetim yok, hiçbir Müslümanın da olmaması lazım.
Farklılığın rahmet olduğu söylenen bu metin niye önemli? Zira farklılıkları, değişik ırklardan, değişik renklerden, değişik meslekten, değişik hizmetten dini mübine sahip çıkıp hayatımıza tatbik edecek çeşitliliğe yoracaksak burada pek sıkıntı yok. Ama bölünmeye, tefrikaya, düşmanlığa zemin hazırlamaksa o zaman burada bir sıkıntı var demektir. Aynı Allah’a (CC), aynı Peygambere (SAV), aynı kitaba uymak zorunda olan insanlar her biri ayrı telden çalıyorsa burada farklılık maalesef rahmet değil daha çok zahmete dönüşüyor demektir. Dönüşmekten ziyade bölünerek dine zarar verilmeye başlanıyor. Hele ki bir de işin içine siyasi ihtiraslar giriyorsa o zaman parçaları toplamaya bile kimsenin gücü yetmiyor. Böylesi bir bölünmüşlüğe Allah (CC) Resülü zemin hazırlamayacağı için biz bu tür sözleri temkinli karşılamak zorundayız. Öyle ya herkes kıyamet günün de Nebi (AS) sancağı altında toplanmayı hayal edecek ama hayattayken de hiç kimse bir biriyle iyi geçinmeyecek, nasıl olacak bu iş?
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.