1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ensar Vakfı ve cinsel istismar
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ensar Vakfı ve cinsel istismar

A+A-

Ensar Vakfı'nı, yöneticilerini, ne iş yaptıklarını, hangi il ve ilçelerde faaliyet gösterdiklerini bilmiyorum. Ensar, nasara (yardım) kökünden türetilmiş, yardımcı, yardım eden manasına gelen bir kelimedir. İslami literatürde Mekke'den Medine'ye hicret edenlere Medine'deki yardım severler bu ad ile anılır. Bugünlerde de adı Karaman’daki vakıf öğretmenlerinden olduğu iddia edilen şahsın küçük çocuğa cinsel istismarda bulunmasıyla anılır oldu. Konuyla ilgili olayın duyulmasından bir iki hafta sonrasıydı sosyal medya da bayan bir yöneticisinin açıklamaları vardı. Hatta paylaşımın altına yapılan yorumlarda vakfa çocuklarını gönderen ailelerinde "İyi ki bu açıklamayı yaptınız, bizim çocuklarımız da bu vakıfta ve zan altında kalacaklardı" diye vakfa sahip çıkan açıklamaları vardı. 
İsminden de anlaşılacağı üzere tamamen iyi niyetle kurulmuş, yöneticilerinin de onca iyimser açıklamalarına rağmen bazı siyasiler ve onların güdümündeki medya kuruluşları bu olay üzerinden bütün Müslümanları ve özelde de Ak partiye karşı linç kampanyaları düzenliyorlar. Ben her şeyden önce basın ahlak ve ilkelerini koyun bir kenara bir vatandaş duyarlılığıyla vicdanımın sesiyle hareket etmek istiyorum müsaadenizle. 
Hafızayı beşer nisyan ile melüldür. Etrafına pervasızca saldıran bu zevatlar geçmişi unutup toptancılık yaparak bir şahıs üzerinden bütün bir topluluğa suç isnat ediyorlar. Vakıf bünyesinde bu ahlaksız cürümü işleyen kimin eseri acaba? Bu ülkenin geçmişinde övünerek madalya taktığınız Manukyan adlı kadın pazarlamacılarını ne çabuk unuttunuz? Biz burada yırtınıyoruz adeta ahlaksız yayınlara dur denilsin diye kimse dikkate almıyor. Bir sürü ahlaksız dizileri, filmleri ailecek oturup izliyoruz bir de kalkıp tu kaka diyoruz. Her şey bir tarafa şuan esas suçu işleyeni kimse eleştirip, niye yaptın demiyor, kimse ayıplamıyor onun üzerinden vakıf ve top yekûn mütedeyyin insanlar üzerinde baskı oluşturuluyor. Bir kişi suç işleyince o kişinin irtibatı olan herkes suçlu mudur? O zaman bu adamın anası-babası, eşi, çocukları hepsi suçlu muymuş gibi davranılır mı? Hele bir karıştırın bakalım ülkedeki bütün okulları, kamu kurumlarını veya özel sektörü, kimlerin ne kirli çamaşırları çıkacak ortaya. Biraz insaflı olun, biraz adaletli olun. Ya bu tür ahlaksızlıkları kaynağı da kurutup suça giden yolları engelleyip suçun işlenmesine engel olacağız ya da suçlu kimse ona adam gibi ceza vereceğiz. Aksi takdirde böyle suç işlemeye müsait ortamları üreterek bu suçlara engel olamayız. Tencere dibin kara senin ki benimkinden kara der gibi birbirimiz suçlar dururuz. 
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.