1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ekonomi ve Hukuk Reformu
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ekonomi ve Hukuk Reformu

A+A-

Haftalarca öncesinde sayın cumhurbaşkanı konuşmalarında sürekli ekonomide ve hukuk da çok ciddi reformlar yapacağız duyurusuna bulundu. Geçen hafta da çiçeği burnunda yeni ekonomi bakanı ve adalet bakanı reform görüşmeleri için ilk olarak Tüsiad’ın kapısını çaldı. İkinci olarak da TOBB ile toplantı gerçekleştirildi. İlginç olan Ak parti iktidar olduğundan beri kavgalı olduğu TÜSİAD’la toplantıya başlamış olması. Bu hafta nasıl bir süreç takip edecekler hep birlikte göreceğiz.

Hatırlarsanız 11 Ekim de “ Meslek odaları veya Milli irade” başlığıyla bir yazı yayınlanmıştık. Şimdi bu yazıyla onu birleştirin ve reform toplantılarının sonuçlarını birlikte değerlendirin. Tabi 2023 de önünüze gelecek sandığı da. Geçmişte aralarında yaşanan kavga bizi ilgilendirmez ama Tüsiad’la barışma sinyalini ben çok önemsiyorum. Bunun yansımalarını da önümüzdeki süreçte birlikte göreceğiz. 

Reform görüşmelerinde beni asıl ilgilendiren hukuk reformları. Yine hatırlarınıza sunmuş olayım, adalet bakanımız kasım ayının ortalarında “ yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklim, hukuk devletidir” demişti. Tabi ekonomiyi yeşertmek içinde paranın kaynağına uzanmak gerekiyor. Devlet ricalimiz öyle de yapıyor.

Bu yazıyı hazırlarken bir yandan da haberleri izliyorum. Son altı ayda 115 kadın cinayete kurban gitmiş. Bunların %50 den fazlası da 17 yaş grubunda. Kadir Şeker’in hepse girmesine sebep olan kurtardığı kadın da eroinle yakalanmış. Dolandırıcıların her gün milletin anasını ağlattığını defalarca yazdım ama duyan yok. Eminim bu yazıyı okudukça da göbek atıyorlardır. Niye atmasınlar ki bakanımız ekonomiyi yeşertmek için yola çıktılar. Milletin cebi para dolacak dolandırıcılara da gün doğacak. Adamlar boş durmasın iş yapsınlar. Çark dönsün. Vatandaş reformlardan kendine pay beklemesin.

Neyse geçelim bunları. Zaten vatandaş da böyle gelmiş böyle gider diyor. Sokakların güvenliği Allah’a emanet diyeceğim de adamlar zaten milleti Allah’la kandırıyor. Cumhurbaşkanı teşkilatlarına seslenip Ömer’ler arıyor ama tepeden bakan teşkilatlar da para eksenli çalışıyor olsa gerek buralardan Ömerler çıkmıyor. Eminim bu reform toplantılarının sonunda açıklanacak paketten kendilerine çıkacak payı hesaplamakla meşguldürler. Millet yalnızlığını Allah’a cumhurbaşkanı da yalnızlığını millete şikayet etmeye devam ede dursun.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.