1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Cuma pazarı yangını
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Cuma pazarı yangını

A+A-

Önceki gün Cuma pazarı kent meydanı tarafında korkutan bir yangın olmuş. Ertesi sabah bir arkadaş evhamla ve telaşlı bir halde bana yangınla ilgili bilgisini aktarırken ne yazmam gerektiğini söylemeyi de ihmal etmedi. Meğer arkadaşımızın kayınvalideleri de yangının olduğu bina da ikamet ediyormuş. Elimizde her hangi bir bilgi ve belge olmadan o istedi diye yazamazdık, yakınları olduğu için telaşını anlayışla karşılayıp başladık yangın hakkında araştırmaya. Yanan binanın sahipleri de tanıdık çıktı üstelik.

Engelliler Derneği başkanlığı yapan Erdal Dokuzelma ve babasına ait. Akşam üzeri kendisiyle irtibata geçip bilgi aldım. Hatta olay mahalline gidip yerinde görmek istedim. Zaten yerel ve ulusal basında da boy boy resimli haberleri çıktı. Arkadaş acı ve telaşla hareket ettiğinden olsa gerek itfaiyenin geç geldiğini, yüksek binalara ulaşılacak merdivenli araç olmadığını falan iddia etti ama anlattığı boyutta bir yangına benzemiyordu. Bina sahipleri de binanın sigortalı olduğunu, expertiz raporu beklediklerini söyledi. Buraya kadar sorun yok ama bu arkadaşımızın şikayetinde haksız olduğu anlamına da gelmiyor.

Şehir planlaması gerçekten çok önemli işlerimizden birisi olması gerekiyor. Zira çok hızlı büyüyen ve çoğalan bir milletiz. Dolayısıyla şehir planlamasını da bu oranda hesaplayıp yerleşim alanlarımızla kullanım alanlarımız buna göre inşa etmemiz lazım. Gebze merkezimiz maalesef bu plandan mahrum. Öteden beri gelen çarpık yapılaşmaya kimse dur demiyor üstelik her geçen gün yenileri ekleniyor çarpık yapılaşmaya. Tükoder yönetimindeyken Cuma pazarının ve düğün salonlarının kaldırılması için imza kampanyası yaptık. Bırakın kaldırılmayı en sık sokaklara ardı ardına kafeler açılmaya başlandı. Şehir nefessiz kaldı boğuluyor adeta. Hele Cuma gün Pazar olduğunda ara sokaklar tam can pazarına dönüyor, tarik felç oluyor. Mega kent, marka kent Gebze’mize yakışmıyor bu durum.

Allah’tan yangın Pazar kuruluyken çıkmamış. Ne itfaiye, ne ambulans, ne de polis otosu giremezdi oraya. Düğün salonlarının akıbeti halen belirsizliğini korurken Pazar için çalışmaların olduğunu biliyoruz. Tatlıkuyu da kapalı semt pazarı inşaatı halen devam ediyor. Artan nüfusa cevap verebilir mi onu zaman gösterecek. Ya da başka bir ifadeyle Cuma pazarının talebimin orası giderebilecek mi bunu da yaşayarak göreceğiz.

Ne var ki biz millet olarak da tecrübelerden ziyade yaşayarak çözüm üretmekte mahiriz. İlla ki canlar yanacak, mallar zarar görecek biz ondan sonra ha öyle değilmiş böyle olacakmış diye karar vereceğiz. Acı da olsa biz bu gerçekleri tüm iyi niyet ve samimiyetle bir kez daha yetkililere iletelim de artık gerisini kendileri bilir. Bilgimiz dışında yeni yapılan çalışmalar varsa onu da bizimle paylaşırlarsa biz de kamuoyunu bilgilendiririz.

Selam ve dua ile….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.