1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu mesajların anlamı çok büyük!
Bu mesajların anlamı çok büyük!

Bu mesajların anlamı çok büyük!

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle oldukça anlamlı mesajlar yayınladı.

A+A-

 

Kocaeli Valisi Ercan Topaca:

 

Bugün milletçe, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha minnetle anıyor, O’ nun gençlere armağanı olan Gençlik ve Spor Bayramını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 19 Mayıs, Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak üzere Anadolu’ya ayak bastığı, milli kurtuluş güneşinin doğduğu, milli irade meşalesinin yandığı önemli bir gündür.

 

Bilindiği gibi, dünya çapında en büyük bunalımların yol açtığı Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu için de felaketle sonuçlanmış, asırlardır kıtadan kıtaya hükmeden ve sayısız devletler kuran Türk Milleti,çok zor günler yaşamaya başlamıştı.

 

Bu sıkıntılı dönemde, İstiklale ve Cumhuriyet’e uzanan yolun başlangıcı ve ilk adımı olması bakımından 19 Mayıs, büyük önem taşımaktadır.

 

“Ben 1919 yılı Mayısının 19 ncu günü Samsun’a çıktığımda elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız Türk Milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu milli kuvvete, bu Türk Milletine güvenerek işe başladım.” diyen Atatürk’ün öncülüğünde, sarsılmaz bir inanç ve güvenle dünyada benzeri görülmemiş bir mücadelesonucuyeni ve modern Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, genç Türk Cumhuriyetini geleceğimizin güvencesi olan siz gençlere armağan etmiştir. Çünkü İstiklal ve Cumhuriyet’imizi sonsuza kadar koruyup, kollayacak sizlersiniz. Türk Gençliğine sonsuz güveni olan Atatürk, Nutkunu bitirirken, “Bu neticeyi Türk Gençliğine emanet ediyorum.” dediği anda gözyaşlarını tutamamış ve Türkiye Cumhuriyet’ini gençlere emanet etmenin huzurunu yaşamıştır.

 

Sizler, her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak durarak, bilim ve teknolojinin ışığında alacağınız eğitimle ülkemizi daima ileriye taşıyacak, buna engel olmak isteyenlere de asla fırsat vermeyeceksiniz.

 

Ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak çalışmalar için sizleri kütüphanelerde, laboratuvarlarda, atölyelerde, tezgahlarda, bilgisayar başında ve spor salonlarında görmek istiyoruz. Sizlere güveniyor ve sizlerle gurur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.

 

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker:

 

“19 Mayıs’ın yıldönümünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, ülkemize sahip çıkmalı; geçmişte verilen mücadelelerin önemini, genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız” diyen Başkan Köşker mesajında şu ifadelere yer verdi: “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı ülkemizin her köşesinde gurur ve coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan kurtuluş hareketi, savaş meydanlarında zafere ulaşılmasını, vatan topraklarımızın kurtarılmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açmıştır. Vatanı için her türlü özveride bulunmak, gerektiğinde bedel ödemekten kaçınmamak, milletimizin temel özelliğidir.

 

BİLİNÇLİ KUŞAKLAR

 

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk başta olmak üzere yurdunu seven ve kendisini ülkesine adayan kahramanlarımızın ve şehitlerimizin bizlere armağanıdır. Genç kuşak, dünyadaki ilerleme yarışında ülkemizin en büyük güvencesi, milletimizin sahip olduğu en önemli zenginliktir. Rekabete dayalı yenidünya düzeninde, kendine güvenen, bağımsız ve özgür düşünebilen, araştıran, sorgulayan, teknolojiyi kullanabilen bilinçli kuşaklar yetiştirilmesi, ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Millet ve devlet olarak gençlerimize güveniyor, ülkemizin geleceğe taşınması için, azimle ve özveriyle çalışacaklarına inanıyoruz. Bu vesileyle, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.