1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Arkadaşlarıyla beraber savaştı, bir tek kendisi gazi sayılmadı
Arkadaşlarıyla beraber savaştı, bir tek kendisi gazi sayılmadı

Arkadaşlarıyla beraber savaştı, bir tek kendisi gazi sayılmadı

Kıbrıs Harbi'nde mücadele ederek iki defa gazi sayılan Zeynel Abidin Yılmaz'ın gaziliği her defasında iptal edilerek verilen maaş geri alındı.

A+A-

1973 yılında Kıbrıs Harbi'ne katıldığı için belli aralıklarla iki defa gazilik unvanı verilen 64 yaşındaki Zeynel Abidin Yılmaz'ın her defasında gaziliği iptal edilerek aldığı maaş geri alındı. Kendisiyle birlikte Kıbrıs'a giden iki arkadaşının gazi sayıldığını ve maaşlarını aldıklarını söyleyen Yılmaz, yapılan bir tarih hatasından dolayı mağdur olduğunu iddia etti.

25 ARKADAŞIYLA KIBRIS'A GÖNDERİLDİ

4 Temmuz 1973 tarihinde vatani görevini Ankara'da yapmaya başlayan Yılmaz, 3 buçuk ay orada eğitim gördükten sonra Kars'ın Sarıkamış ilçesine gönderildi. Yaklaşık 9 ay burada vatani görevini yapan Yılmaz, 25 arkadaşıyla birlikte 26 temmuz 1974'te Kıbrıs'a gönderildi.

UNVAN İKİ DEFA VERİLİP GERİ ALINDI

İkinci Barış Harekatı'nda görev aldıktan sonra 1 Mart 1975'te askerliğini tamamlayarak Şanlıurfa'ya dönen Zeynel Abidin Yılmaz, 1986 yılında gazi sayıldı. Gazilik unvanı alan Yılmaz, yaklaşık 2 yıl boyunca devletten maaş aldı. İki yıl sonra Kıbrıs'a 3 ay geç gittiği ifade edilerek gazilik unvanı elinden alınan Yılmaz'ın maaşı kesildi ve ödenen para geri alındı. Evrakta yapılan incelemede tarihlerde bir yanlışlık olduğu tespit edilince iki yıl sonra yeniden gazilik unvanı verildi. Yeniden maaşa bağlandı ama bu da fazla uzun sürmedi. 1993 yılında gazilik unvanı yeniden elinden alınan Yılmaz, aldığı bu maaşı yeniden iade etmek zorunda kaldı.

"25 KİŞİ KIBRIS HAREKATINA GİTTİK"

Evraktaki iki farklı tarih nedeniyle mağdur olduğunu iddia eden Yılmaz, üst kısımda tarihin doğru yazıldığını fakat alt kısımda vukuat bölümünde yanlış yazıldığını iddia etti.

Kendisiyle birlikte Kıbrıs'a gittiği iki arkadaşıyla görüşmeye devam ettiğini ve onların gazi sayıldığını belirten Yılmaz, "Beni Ankara Mamak'a verdiler. Orada 3 buçuk ay kaldım. Bu defa dağıtımımız Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki 9'uncu Tümen Muharebe Taburu İşletme Bölüğü'ne çıktı. Yaklaşık 9 ay orada kaldıktan sonra bizim muharebe taburundan 25 kişi Kıbrıs harekatına gittik. Oraya gittikten sonra savaşa başladık. 9 ay orada kaldıktan sonra teskere aldık ve eve geldik." dedi.

ARKADAŞLARI GAZİ AMA O DEĞİL

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: "İki kişi ile tanışmıştım, biri Şanlıurfa'nın Birecikilçesinden biri ise Konya'dan. İkisi de halen gazi. Bana o zaman bir kağıt geldi. Şubeye gittim bana müjdeleri olduğunu ve gazi olduğumu söylediler. Ondan sonra evraklarımızı gönderdik beni maaşa bağladılar. İki sene boyunca 3 ya da bir maaş alıyordum. Daha sonra kestiler ve o aldığım parayı da taksitle geri verdim. Aradan iki sene daha geçti yine beni maaşa bağladılar. Bir buçuk sene maaş aldım ama yine kestiler ve ben o parayı da taksitle geri verdim. İki arkadaşımla birlikte 1953'e 2 tertibiz. Müslüm Özer ve Tahsin Sağlam, bunların maaşı devam ediyor ama benimki kesildi."

"SANA BİR MÜJDEMİZ VAR, SEN ARTIK GAZİSİN"

Zeynel Abidin Yılmaz'ın oğlu Yusuf Yılmaz da yanlışlığın giderilmesi için yardım istedi. Babasına iki defa maaş verilip kesildiğini söyleyen Yusuf Yılmaz, "Babam 4 temmuz 1973'de acemi birliğini yapmak için Ankara Mamak Muhabere Er Eğitim Merkez Komutanlığı'na gitti. Orada acemiliğini yaptıktan sonra Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki 9'uncu Tümen Muhabere Merkez Komutanlığına gitmiş. Daha sonra Kıbrıs'tan bir asker isteği varmış. Babamın taburundan babam da dahil 25 kişiyi ayırıp Kıbrıs'a göndermişler. Ondan sonra 1975 Martında teskere almış. Yaklaşık 10 sene sonra askerlik şubesinden muhtarımıza bir evrak gelmiş. Babam da Birecik Askerlik Şubesine gitmiş. Babama 'sana bir müjdemiz var, sen artık gazisin' demişler. Babamı 2 sene maaşa bağlamışlar ve daha sonra o maaşı iptal etmişler. Babam birkaç sene sonra yeniden müracaat etmiş ve yeniden bağlamışlar. En son 1993'te bu maaşı kesip bir daha geri vermemişler." şeklinde konuştu.

AYNI KAĞITTA İKİ FARKLI TARİH

Aynı kağıtta iki farklı tarihin yazılması nedeniyle babasının gazi sayılmadığını belirten Yusuf Yılmaz, "Kağıtta bir yerde Temmuz yazıyor, altta ise Ekim yazıyor. Babama bu yüzden sen birkaç ay geç gelmişsin diyorlar. 7'inci ayın 26'sı kıtaya katıldığı tarih. Bu tarihte Kıbrıs'a gitmiş ve o zaman da savaş oluyor ama onlar hayır diyor, sen 26 Ekim'de gelmişsin diyor. Halbuki alttaki tarih yanlış çünkü babamın askerlik arkadaşları var. Biri Konya'da, biri ise Birecik'te oturuyor. İkisi de şu anda gazi ve maaşlarını alıyorlar. Babamla aynı gün gidip aynı gün gelmişler. Onlar da bu tarih yanlış diyor." ifadelerini kullanarak yapılan yanlışın düzeltilmesi için yetkililerden yardım istedi.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.