1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. 3D Baskı Teknolojileri Nelerdir?
3D Baskı Teknolojileri Nelerdir?

3D Baskı Teknolojileri Nelerdir?

3D baskı veya eklemeli üretim, dijital bir tasarım veya CAD dosyasından üç boyutlu katı nesneler oluşturma süreci olarak da tanımlanabilir.

A+A-

3D baskı teknolojileri üretim yöntemleri, yüzey kalitesi, tasarımsal kabiliyet, malzeme çeşidi veya dayanım özellikleri gibi detaylarıyla birbirinden ayrılan gelişmiş teknolojilerdir. Örneğin FDM teknolojisinde termoplastik katı filamentler ergitilerek kalıptan geçirilirken, SLA 3D baskı teknolojisinde plastik reçine ultraviyole ışık ile etkileşime girerek katılaşır. SLS 3D baskı teknolojisinde ise bir katman tamamlandığında toz zemin aşağıya doğru hareket eder ve kesiciler yüzeyi yeniden kaplar. Katman katman parça formlar oluşturularak üretim süreci tamamlanır.

Eklemeli üretim yöntemleri, CNC teknolojisiyle metal veya plastik parçayı işleyen eksiltici imalatın tam tersi olarak düşünülebilir. 3D baskı teknolojisi, geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla daha az malzeme kullanır ve atık malzeme sayısını minimize ederek maliyet tasarrufu ve sürdürülebilirlik sağlar. Ayrıca CNC işleme teknolojisine kıyasla daha karmaşık şekillerde üretim yapmanızı sağlar. 

Endüstriyel 3D Baskı

Endüstriyel 3D baskı teknolojileri üretilecek parçalarda yüksek doğruluk ve olağanüstü güvenilirlik sunar. Endüstriyel 3D baskı; takım, fikstür, çene ve jig gibi parçaların üretimi için uygun bir imalat teknolojisidir. Fonksiyonel prototipleme, aletle işleme uygulamaları veya düşük hacimli son ürünlerin üretimi için sıklıkla tercih edilir. 3D baskıya yönelik mevcut talebin çoğu, doğası gereği endüstriyeldir. 3D baskı teknolojisi geliştikçe neredeyse her büyük endüstriyi dönüştürme ve çalışma şeklini değiştirme potansiyeline sahiptir. 

3D Baskı Teknolojileri Nelerdir?

Günümüzde sık kullanılan 3D baskı teknolojileri arasında; SLA, FDM, MJF, SLS, DMLS, DLP ve Polyjet gibi teknnolojiler yer alır. Her bir katmanlı imalat teknolojisinin bir diğer teknolojiye kıyasla avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu kadar farklı teknoloji olması ilk etapta kafa karışıklığına neden olabilir. Ancak 3D baskısı teknolojileri konusunda yeniyseniz, öğrenmeye başladıkça ne kadar eğlenceli olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

3D Baskı Uygulamaları & Örnekleri

3D baskı, hemen hemen bütün endüstrilerde kullanıldığı için birçok teknoloji ve malzeme çeşitliliğini kapsayabilir. Bu teknolojiyi, sayısız farklı uygulamaya ve kapasiteye sahip olan çeşitli endüstrilerden oluşmuş bir küme olarak görmek faydalı olabilir. Gün geçtikçe 3D baskının üretim pazarında hakimiyet sağlayacağını düşünenler bile var. 

3D baskı uygulamalarından bazıları şu şekildedir:

 

  • Dayanıklı tüketici ürünleri

  • Endüstriyel ürünler

  • Protezler & Medikal aletler

  • Mimari ölçekli modeller ve maketler

  • Otomotiv yedek parça

  • Savunma sanayi ekipmanları

  • Elektronik cihazlar

Endüstriyel 3D baskı hakkında detaylı bilgi alabilmek için https://www.tridi.co/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.