1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Yerel basının kritik önemi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yerel basının kritik önemi

A+A-

 

Biz yerel gazeteciler yerel basınımızın önemini ne kadar anlatsak kafi gelmez.

Ancak olağan üstü durumlarda ulusal basından kaynak gösterilerek biz yerel basından bahsederlerse bir nebze ismimiz duyulur ama asıl ilgiyi ulusal basında alıntı yapan gazeteler görür.

Hafta sonu Mahmut Övür’ün bu anlamda bir yazısını okudum.

TRT World açılışında Anadolu Ajansı'nın başkanıyla bir araya gelen sayın Övür kendisine 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde Cumhurbaşkanı'nın CNN Türk’te yayınlanan açıklamasından öncede bir açıklamada bulunduğunu fakat bunu sadece yerel gazetede çıktığını, ulusal basında bu haberin hiç yer almadığını, AA’nın bu konudaki zafiyetini soruyor.

İlginçtir ki AA gibi devlet destekli bir ajans Cumhurbaşkanı'nın bu konuşmasından haberi var ve fakat kamuoyuna yayamıyor. Hem de turistlik bir belde de Cumhurbaşkanı'nın da kaldığı mekanda darbe girişimi oluyor ve AA bu konuda hiçbir çalışma yapmıyor. İşin enteresan yanı ise yerel basın bu haberi anında bölgesinde yayınlayıp duyuruyor fakat kamuoyuna CNN Türk’teki ikinci konuşma yansıyor.

Sayın Övür’de bunu soruyor AA’nın başkanına. Aldığı cevap da bir o kadar garip ve yerel basının durumunu anlatmadan can alıcı bir nokta. Yerel basındaki o bilgileri alıp ulusala aktarmak için yerel basının ellerindeki ekipman ve imkanlar yeterli olmadığından aktarılamıyor.

Ee burada sormak lazım gelmiyor mu, kendini ulusal basın diye tanıtım çarşaf çarşaf dedi kodu yazan gazeteler bu imkanı nerden buluyorlar da yerel basın bölgesindeki hayati önem taşıyan bir haberi yayınlayacak teknik ekipmanı bulamıyor?

Şunu da hatırlatmak ta fayda var, aynı saatlerde sayın Başbakan Yıldırım’ında Tuzla'da olduğu söyleniyor.

Bize çok mu uzak, tabi ki değil ama burnumuzun dibindeki başbakanı bile göremiyoruz.

Bu yerel basının suçu mu yoksa yerel basına gereken önemin verilmemesi mi?

Hani diyorum Allah göstermesin de bölgemizde bulunan çok önemli kuruluşlar, fabrikalardan birine o zamanlar saldırı olsaydı, bunun detayını haberini kim yapardı?

Düşünmenize gerek yok gecikmeli de olsa reklam verdikleri ulusal basın dan birileri yapardı.

Devlet ve firmalar yerel basına da gereken önemi verse, bölge halkında bunu hissedip gazetesine sahip çıksa buradan da sıcağı sıcağına anında haberler bütün ulusa yayılsa, daha sağlıklı haberlere ulaşılsa fena mı olur?

Olmaz olmaz demeyin isteyince her şey oluyor.

Afedersiniz bir de çalışınca oluyordu, biz de çalışıyoruz ama.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.