1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Yazar olmak istiyorum
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yazar olmak istiyorum

A+A-

Geçtiğimiz hafta üç kitaptan bahsetmiştim. Bu kitaplardan birinin ismini de 'kitap düşmanları' yazımızda vermiştik. Bugün ikincisini sizlerle paylaşmak istiyorum müsaadenizle.

'Yazar olmak istiyorum' geçen haftalarda aldığım üç kitaptan birisi. Ömer Sevinçgül’ün kaleminden nesil yayınlarında çıkan bu kitap yeni girişimci yazar olmak isteyen genç kardeşlerimize ışık tutacağına inandığım güzel bir eser. Sadece onlara değil hiç şüphesiz, gazetemizin konuk yazar projesine katılmak isteyip de cesareti olmayan yazar adaylarına da tavsiye edebileceğim bir kitap.

Özellikle roman, hikaye tarzı kitaplardan hoşlanan ve bu konularda kendini geliştirip bir şeyler yazmak isteyenlerinde okuması gereken bir kitap.

Hatta Ömer Sevinçgül başlıklar halinde konularını verdiği yazarlık tutkusunu açmak için 'niye saklı kalsın' diyerek bilim kolektiftir, bilim adamlarının deneyimlerinin uç uaca eklenmesiyle gelişir ve ilerler derken herkesin günlük tutarak, anılarını, çekinmeden, üşenmeden yazarak tarihe not düşülmesiyle bilime ve bilgiye katkıda bulunulmasını istiyor. Böyle başlar yazarlık diyor.

Yazarlığın ip uçlarını ve detaylarını da anlatmış 'yazar olmak istiyorum' kitabından. 'Estetik sezgi'yle başlamış yazar olmanın püf noktalarını anlatmaya. Çile yolu, hüner, samimiyet gibi çok ince detayları da vermiş ama asıl önemli olanın 'insanı da oku' olmuş. Sayısız fasılları olan bir kitap olarak değerlendirdiği insanı duygularla sözler, düşüncelerle anlatımlar, karakterlerle davranışlar arasındaki ilişkileri keşfederek yazar adaylarına ayrıntıdaki ip uçlarını yakalayarak yazıyı zenginleştirmeyi tavsiye ediyor.

Ben de kitabı aldıktan sonra tanıdım sayın Sevinçgül’ü. İnternette yaptığım araştırmada kendisine ait web sitesine ulaştım. Kitaptaki biyografisinde çok fazla bilgi yoktu. Kahramanmaraş’lı olan Sevinçgül’ü Avrupa’nın bizden önce tanıması da bizim şansızlığımız olsa gerek. Türkiye de birçok yayın eviyle çalışmasına karşın Bosna Rejhan ve Alman Nurberg yayın evlerinde de kitapları yayınlanmış. Şuan da Nesil yayınlarından çıkan eserlerini ve özellikle 'yazar olmak istiyorum' kitabını ben de yazar olmak isteyen okuyucularıma şiddetle tavsiye ediyorum. Bugünlük te bu kadar.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.