1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Soygun sistemine hayır
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Soygun sistemine hayır

A+A-

Arkadaşlarla sohbet ederken çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu müzakere ettik. Bu konu sanırım kamuoyunu da yakında ilgilendiriyor. Bildiğiniz üzere bir çok özel firma abonelik usulü hizmetler sunuyor. Bunlar internet, telefon ve uydudan televizyon yayın abonelikleri vb. vatandaşa hizmet götürüyorlar. Karşılıklı rızaya dayalı hizmet sözleşmeleri imzalanarak sunulan bu hizmetlerden zaman içerisinde vatandaş cayma hakkını kullanmak istiyor fakat firmalar ayak diriyorlarmış. Aslında benim başıma da geldi böyle bir durum ama arkadaşların anlattıkları yenilir yutulur cinsten değil.
Benim başıma gelen özelleştirilen bir kuruluştan. Malumunuz cep telefonları ve bunlar üzerinden internet kullanımı da yaygınlaştıkça ev telefonlarına olan ihtiyaç gittik azaldı. Hatta yok oldu diyebiliriz. Ancak ne var ki kaç kere kapatmak için gittiysem işlem yapmamak için bin bir takla attılar. Bu olaylar cep telefonları operatörlerinde ve uydu yayın sağlayıcılarında ayyuka çıkmış durumda, arkadaşlar öyle söylüyor.
Bir arkadaş uydu yayını hizmeti veren bir firmanın aboneliğini iptal için dilekçe vermiş. Aradan geçen zamanda iptal işlemi gerçekleşmeyince bayiye tekrar gitmiş. Müşteri hizmetleri numarasını vermişler, orayı ara demişler. Arkadaş aradığında da abone olurken verdiği cep numarasından aradığı için telefonunu açmamışlar. Farklı günlerde defalarca aramış açan yok. Sonradan aklına gelmiş ve eşinin cep telefonundan aramış hemen açmışlar. Kurtulana kadar da kullanmadığı halde faturayı her ay düzenli göndermişler. Bir başka arkadaş mahallesindeki bayiden iptal etmiş uydu alıcısı kutunun İzmit’teki bayiye teslim etmeniz gerekiyor demişler. Abone olurken mahallemdeki bayi eve kadar getirip kurdu ama kutuyu geri almayıp beni İzmit’e gönderiyor diyor.
Şimdi bütün bu olanların faturasını kim ödeyecek, tabi ki birileri hemen hükümeti suçlayacak. Bu işler öyle ucuz suçlamalarla olmuyor tabi. Biz yıllardır bas bas bağırıyoruz gücün değil sözün üstün olduğu bir sisteme geçilmeli diye. Bu hükümet bu anlamda bir çok bariyerleri ve badireleri anlatarak geldi. Ancak ne var ki sistem bu tür yapılanmaları halen besleyebiliyorsa en akıllıca olanı bu köle sistemini değiştirmek olacaktır. Herkesin hesap verebileceği mağdurların hesap sorabileceği bir sistem için tabi ki 'evet'...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.