1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sanatçıların Telif Hakları
Sanatçıların Telif Hakları

Sanatçıların Telif Hakları

Herkesin sahibi bulunduğu her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır

A+A-

 

Herhangi bir bilgi veya düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların, yasalarla belirli kişilere verilmesine telif hakkı denir. Burada üzerinde durulması gereken konulardan biri isim hakkıdır. Çünkü genelde isim hakkı ve telif hakkı birbirine karıştırılmaktadır. İsim hakkı için belirli koşulları yerine getirdiğiniz takdirde kullanım hakkını elde edebiliyorken telif hakkında böyle bir durum söz konusu değildir ortaya konan ürünün sahibi kimse ona aittir. Telif haklarıyla ilgili ilk tartışmalar İngiltere’de çıkmıştır ve yıllarca süren çalışmalar sonucunda yasalar bugünkü halini almıştır. İngiltere’deki gelişmeleri takiben diğer Avrupa ülkeleri de telif haklarıyla ilgili yasalarını düzenlemişlerdir. Telif haklarının global çapta anlam kazandığı ilk çalışma 1948 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi’dir.

Sözleşme’nin 27. maddesine göre:

‘’Herkesin sahibi bulunduğu her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.”

Uluslararası sözleşmelerce koruma altına alınan telif haklarının takibini yapmak her ülkenin adli makamlarının ve ilgili kurumların görevleri arasındadır. Türk Hukuku’na göre de telif haklarını ihlal etmek ceza kapsamına girmektedir. Cezanın niteliği ihlalin boyutuna göre farklılık göstermektedir. Telif haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız Şişli hukuk bürosu ve avukatlarla iletişime geçebilirsiniz.

Telif hakkı ihlalinin neler olabileceğiyle ilgili ön bilgi vermek gerekirse şu durumlarda telif hakkı ihlali yapıldığını söyleyebiliriz:

  • Telif hakları alınmadığı halde dağıtılan eserler,
  • Eserin herhangi bir üretim sürecinde bulunulmamasına rağmen esere sahiplenilip bu duruma uygun olarak tanıtımlar yapılması,
  • Eser üzerinde üreticisinden izin alınmadan değişiklikler yapılması,
  • Eserin telif hakkı sahibinden izinsiz bir şekilde dağıtılması, satılması ve buna ilintili haklarının devredilmesi

Sıkça yapılan telif hakkı ihlallerindendir. Telif hakkı ihlalleriyle ilgili cezalar ülkelerin yasalarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde telif hakkı ihlalleriyle ilgili cezalar suçun niteliğine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki Türk Ticaret Kanunu ihlal edildiyse bu durumda hapis cezası almanız mümkündür. Kısacası hapis cezasından para cezasına kadar geniş bir ceza yelpazesiyle karşı karşıyayız. Telif hakkı ihlal ettiğiniz bir eser istemediğiniz bir anda mahkeme celbiyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu gibi durumlar üzerinde çalışan Şişli avukatlık büroları telif haklarıyla ilgili uzun zamandır hizmet vermektedir.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.