1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Rottweiler Özellikleri ve Bakımı
Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

Günümüze gelmeden önce Romalılar tarafından keşfedilen Rottweiler köpekleri, savaş köpeği olarak kullanılıyordu.

A+A-

Günümüze gelmeden önce Romalılar tarafından keşfedilen Rottweiler köpekleri, savaş köpeği olarak kullanılıyordu. Bu bilgiden yola çıkarak güçlü köpek cinslerinden olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İlk etapta koruma köpeği olarak kullanılıyorlardı. Bir dönem nesillerinin tükenmesi tehlikesi yaşanmış olsa da günümüz koşullarında bu tehlike ortadan kalkmıştır. Savaş haricinde kırsal kesimlerde sürüleri korumak amacıyla kullanılırdı.

Alman kasabı olarak da bilinen Rottweiler, görev bilinciyle hareket eder. Bu yönden eğitimleri görev olarak bilir ve disiplinli bir şekilde tamamlarlar. Zeki olmaları sebebiyle tarihten bu yana en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yer alır. Bu köpekler aynı zamanda arama kurtarma gibi görevlerde de kullanılarak insan yaşantısını olumlu yönde etkilemiştir.

Rottweiler Özellikleri Nedir?

Son dönemlerde Rottweiler cinsinin adını sık sık duyuyoruz. Çünkü bu köpekler arama kurtarma, terapi ve rehber alanlarında da kullanılan popüler bir cinstir. Zekâsı, görev bilinciyle hareket etmesi ve korumacı yapısıyla kendinizi güvende hissedeceğiniz bir köpektir. Bu tarz bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız düşünmeden Rottweiler alabilirsiniz.

Bilindiği üzere bu köpekler Alman ırkındandır. Tarihten bu yana önemli olduklarını bilirseniz eski köpek ırkından olduğunu da bilirsiniz. Fiziksel özellik açısından iri olduğunu söylemek mümkündür. Kulaklarının düşük, yanaklarının sarkık olması ilgi çeken fiziksel özellikleri arasında yer alır. Tüy dökme problemlerinin fazla yaşanmaması Rottweiler fiyatları araştırmasının popüler olmasını sağlamıştır.

1-384.jpg

Rottweiler Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerin saldırganlığından korkuyorsanız Rottweiler fiyatları araştırması yapmak size uygun değildir. Çünkü bu cins köpekler yapıları gereği saldırgandır. Yine de korumacı yapısından dolayı almak istiyorsanız çok küçükken alıp profesyonel eğitim aldırmalısınız. Bu köpekler zeki olsa bile uymak istemediği için eğitimdeki komutlara büyük bir inatla uymayabilir.

Eğitim veren kişinin alanında uzman ve sabırlı olması bu açıdan çok önemlidir. Eğitimini tamamladıktan sonra kurallarını hafifletirseniz iyi niyetinizi suiistimal edecek yapıya sahiplerdir. Sürekli disiplin hâlinde olmanız köpeğin gelişimi açısından büyük önem taşır. Lider ruhlu köpek oldukları için evin liderini kendisi olarak görürse kurallarınıza uymayı reddederler.

Rottweiler Fiyatları Ne Kadar?

İnatçı bir köpek istemiyorsanız Rottweiler fiyatları araştırması yapmanız önerilmez. Çünkü liderlik içgüdüleri o kadar kuvvetlidir ki kendi kurallarını size kabul ettirmeye çalışırlar. Büyük bir sabırla ve disiplinle yetiştirmeniz gerekiyor. Küçük ırk köpekleri genelde evde kalmaya alışkındır. Fakat Rottweiler köpekleri evde uzun süre durmaya dayanamaz. Her gün uzun uzun dolaştırmanız gerekiyor. 2022 yılı rottweiler yavru fiyatları 2.500 lira ile 8.000 lira arasında değişmektedir.

Ayrıca insanların ve başka canlıların bulunmadığı sakin ortamlarda koşmasına izin vermelisiniz. Eğer bu uyarılara dikkat etmezseniz enerjiyle dolan Rottweiler köpeğiniz eşyalarınızla sakinleşmeye çalışır. Sözünüzü köpeğinize geçirdiğinizden emin olmalı ve dışarıda dolaştırırken tasmasını elinizden bırakmamalısınız. Bunun sebebi etrafa saldırmaları değil, meraklı oldukları için çevredeki diğer insanları ürkütme potansiyeline sahip olmalarıdır. 

-040.jpg

Yavru Rottweiler Hangi Mamayı Yer?

Daha önce hiç Rottweiler beslemediyseniz hangi mamaları yedireceğiniz konusunda endişeli olmakta haklısınız. Söz konusu güçlü ırk olan Rottweiler olduğunda büyük ırklara özel üretilen mamaları tercih etmelisiniz. Bu özellikteki mamalar içeriğinde protein, kaliteli yağlar ve zengin besin değerleri bulundurur. Enerjisi tükenmeyen köpeğiniz için en uygun mamalar bu tarz kuru mamalardır.

Evinizde beslemek için Rottweiler fiyatları araştırıyorsanız kaliteli mama almaya çalışın. Zaten kalitesiz mamalar her cins köpek için sağlık açısından zararlıdır. Özellikle veterinerlerin önerdiği mamalardan almaya özen göstermeniz iyi olacaktır. Profesyonel ve kaliteli mamalar kullanmazsanız köpeğinizde çeşitli gelişim bozukluklarına rastlayabilirsiniz. Mama konusunda daha fazla bilgiyi veterinerlerden öğrenmeniz mümkündür.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.