1. YAZARLAR

  2. KONUK YAZAR

  3. Recep Tayyip Erdoğan, PKK'ya pusu kurup şehirlere mi indirdi?
KONUK YAZAR

KONUK YAZAR

Recep Tayyip Erdoğan, PKK'ya pusu kurup şehirlere mi indirdi?

A+A-

Sakin olun her şeyi anlatacağım hem de ikinci bir yazıya gerek kalmadan kısa ve net. Diğer yazı dizime kısa bir ara.

40 yıldır PKK ve diğer terör örgütlerine karşı aktif bir savaş yürüten devletimiz dünyada her an her türlü savaşa hazır tek orduya sahip durumdadır. 40 yıllık mücadele sonunda özellikle Apo yakalandıktan sonra 2005 yılından sonra güçlenmeye başlayan terör örgütü 2013 yılından sonra önü alınmaz bir şekilde tabiri eylemlerini artırdı. 
Sayın Cumhurbaşkanımız bu süreçte PKK'ya karşı izlemiş olduğu politika etrafındaki bazı kişilerin yönlendirmesi ile çok büyük bedeller ödememize neden oldu. Fakat 2013 süreci sonrası PKK yapmış olduğu eylemler ile gerçek yüzünü göstermesi Cumhurbaşkanımızın yeni bir taktik savaşına neden oldu.
Çözüm süreci adı altında PKK kendini okyanusun üstünde bulunan bir tahta parçasına konup kendini büyük bir geminin kaptanı sanan sinek durumuna düştü ve devlet kurmak için şehirlere indi. 
Hendek Savaşları olarak tabir edilen yeni bir süreç bölgede başladı. Roma İmparatorluğu kendini Osmanlı akınlarından kurtarmak için haçlı ordularını nasıl İstanbul'a davet İstanbul talan edilmesine neden oldu ise bölge halkından bazıları da yeni sürecin yeni bir devlet kurma olarak düşündüğü için hendek kazmalarına yardımcı oldu. Sonuç: Bölgede halkın büyük bir bölümü PKK'nın gerçek yüzünü canlı yaşayarak öğrenmiş oldu.
Açılım sürecinde yaşanan tüm olaylar PKK ve yandaşlarına verilen bu kadar tavizin terörü bu kadar azdıracağı ortada iken göz yumulmasının nedeni "PKK yı sahanın tam ortasına kadar çekip orada güzelce dövmek ve etkisiz hale getirmek" olarak değerlendirilebilir. 
Yüksekova, Şemdinli, Siirt, Hakkari, Van vb bölgede birçok ilde terör örgütü üyeleri sıkışmış durumda örgüt sürekli olarak üyelerinin şehirleri terk edip kırsala gelmelerini istiyor fakat kaçamıyorlar. Çok ağır darbeler alıyorlar. Kırsalda savaşmak yerine terör örgütü üyelerini şehir merkezlerine çekerek savaşmak örgütü bitirme noktasına getirdi. HDP bile bu ülkeyi böldürmeyeceğiz diyebiliyorsa gerisini siz düşününün.

Hendek Savaşlarının iki önemli sonucu olmuştur;
1. PKK ağır bir darbe almış
2. Bölge halkı, PKK ile kısa bir sürede birlikte yaşmak zorunda kalmış ve örgüt üyelerinin olası bir oluşumda nasıl bir yönetim sergileyecekleri oraya çıkmıştır. 

Sayın Cumhurbaşkanının sürece ara verilmeden devam edilmesi gerektiğini dile getirmesi, Genel Kurmay’ın bu politikayı desteklemesi, yeni kamu görevlilerinin bu sürece uygun kişilerden seçilmesi ve bölge örgütün bölge halkından yeterince destek alamaması sürecin istenilen düzeyde devam ettirmektedir. 
Şehitlik mertebesinin en büyük mertebelerden biri olması ve ülkemizde milyonlarca insanın gözünü kırpmadan bu mertebeye ulaşmak istemesi, devletin ve ordunun kararlı olması örgütün tüm gücünü kıracak niteliktedir.

Mustafa YILMAZ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum