1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Ramazan’da fitre vermek
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Ramazan’da fitre vermek

A+A-

Ramazan fitresi oruç tutarken yapmış olduğumuz günahların ve cürümlerin giderilmesi tertemiz olmak için verilen bir fidyedir.
Öyle ki bizler Ramazan ayında da günah işliyoruz ama Rabbimiz bizi Ramazan ayından tertemiz çıkarmak istiyor çünkü onun rızası için aç susuz, uykusuz ve bir takım zevklerden uzak kalmanın bir mükafatı olsun  tertemiz çıksınlar af olsunlar diye böyle bir uygulama istemiştir.  
Bu fitre uygulaması ile hem affımız hem de eksik olan bir takım ibadetlerimizin tamamlanmasına vesile olmaktadır.
Bir nevi küçükte olsa fitre ile bedel ödemektir. Yani insan hayatının her dönemde eksikleri oluyor diğer aylarda sadaka ile bunu telafi ediyoruz bu ayda Ramazanda fitre ile.
Sadaka vermek her ay için uygun bir zamandır fitre ise Ramazana özgüdür çünkü yukarda yazdığımız nedenlerden dolayı üzerimize bir yükümlülük olmuştur.
Her gün sigaraya, çaya ve benzeri bir çok yere para veren Müslüman iş fitreye, sadakaya, fidyeye gelince sigaraya olduğu kadar cömert olamıyor..
Hatta cömertliği de bir kenara bırakalım nasıl olsa da bundan yırtsam hesabını bile yapıyorlar. Yani vermeyelim. Ama sigaraya ayda 200- 300 TL verelim o sorun değil.
Bu işler gönül işleridir parayla pulla olmaz nice paralı adamlar var ama kendilerine hayat sunan akla sığmayacak kadar büyük ikramlar eden Rablerine karşı pek cimridirler. 
Tek kuruş bile çıkmaz onların cebinden, kendilerine hayat sunmuş Allah için bir tek kuruşları yoktur.
Neyleyelim böyle zenginliği Rabbim bize iman, amel, sağlık zenginliği versin ve kendi rızası üzere harcayabileceğimiz zenginlik versin amin. Fidye ve fitrelerimizi verirken cömert davranalım çünkü Allah cömerttir ve cömerdi sever.
 
  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.