1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Personel eksikliğinden dolayı kapandı!
Personel eksikliğinden dolayı kapandı!

Personel eksikliğinden dolayı kapandı!

Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde personel eksikliği gerekçe gösterilerek Kardiyoloji servisi kapatıldı.

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde yaşanan durumla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada; Darıca Farabi Devlet Hastanesi Baş Temsilcisi İdris Çakır, temsilci Hakan Şahin ve sendika üyesi Özlem Cağın da yer aldı. Çeker, Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji servisinin personel eksikliği gerekçe gösterilerek kapatılmasına ve sağlık personelinin kadro unvanı dışında idari memur olarak çalıştırılmasına tepki gösterdi. 

Çeker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Değişe, değişe ve dönüşe dönüşe bir garip hale gelen sağlık sistemimizin geldiği son durumu Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde yaşanan durum özetlemektedir. Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji servisi personel eksikliği nedeniyle kapatılmıştır. Artık hizmet vermemektedir. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun 17.08.2017 tarihinde yayınlamış olduğu PDC oranlarına baktığımızda Darıca Farabi Devlet Hastanesinde yaklaşık tüm meslek guruplarında eksiklik mevcuttur. Örnekleyecek olursak hastanede görev yapması gereken 22 adet Acil Tıp Teknisyeni olması gerekirken yaklaşık 10, 74 ebe olması gerekirken yaklaşık 45, 340 Hemşire olması gerekirken yaklaşık 270 hemşire görev yapmakta olup yaklaşık 111 eksik personel bulunmaktadır.

Yasak olduğu halde idareciler sağlık personelini kadro ve unvanı dışında idari görevlere de usulsüz bir şekilde çalıştırmaktadırlar. Bu durum çalışma barışına sekte vurmakta çalışanda ise kurumu sahiplenme duygularında zafiyete sebebiyet vermektedir. Türkiye’nin çeşitli üniversite hastanelerinde personel eksikliğinden dolayı servislerin kapatıldığını duymuştuk ama görülüyor ki bu sıkıntı artık kamu hastanelerinde de başlamıştır. Bakanlık buna acil çözüm üretmelidir. Sağlık personelini asıl görevlerinde çalıştırmayarak personel eksikliğinden kardiyoloji servisinin kapanmasına sebebiyet verenler hakkında gerekli yasal işlemin yapılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.