1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Okul Çantası Alırken Çantanın Büyüklüğü Değerlendirilmeli
Okul Çantası Alırken Çantanın Büyüklüğü Değerlendirilmeli

Okul Çantası Alırken Çantanın Büyüklüğü Değerlendirilmeli

Öğrencilerin kullandığı eşyaların başında okul çantaları gelmektedir. Bu çantalar çocukların yaşına ve gittiği okulun kademesine göre değişmektedir.

A+A-

Bu kapsamda çeşitli firmalar çocukların fiziksel gelişimlerine uygun olacak şekilde çeşitli okul çantası modellerini tasarlamışlardır. Her bir çanta farklı özelliklerde ve farklı boyutlarda üretildiği için her yaş grubundaki çocukların kullanımına uygun geniş ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Çantalar kol çantası, sırt çantası, postacı çantası ve el çantası gibi modelleri bulunmaktadır. Okullarda en fazla kullanılan model ise sırt çantalarıdır.

Sırt çantaları okul eşyalarını taşımak için oldukça ideal bir tasarıma sahiptir. Farklı kademelere göre tasarlanan bu çantalarda öğrenci ihtiyaçları ön planda tutulmuştur. Bu şekilde öğrencinin rahat ve fonksiyonel kullanabileceği çantalar tercihlerde ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca özellikle küçük yaşlardaki çocukların cinsiyetine göre de farklı renklerde üretilen çantalar kullanan çocuklar tarafından daha çok beğenilmektedir. Ayrıca bu yaşlardaki çocuklar için okul çantasının yanında küçük beslenme çantaları da son derece gerekli ürünlerin başında gelmektedir. Bu kapsamda buluttabul.com yöneticisi Yönetici Ömer Özmen okul çantası alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde açıklamaktadır. 

 

Çantanın Büyüklüğüne Neden Önemlidir?

Okul çantaları çocukların fiziksel gelişimlerine göre belirlenmektedir. Özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar gelişim döneminde olduğu için çok büyük çantaları kullanmaması son derece önemlidir. Çünkü büyük ebatlı çantalar çocukların sırtlarında ağırlığa sebep olacağı için çocukların gelişimlerini olumsuz etkiler ve duruş bozukluklarına neden olur. Özellikle ilkokul çantası gerek kullanım rahatlığı gerekse boyut olarak çocuğun belini geçmemelidir. Aynı şekilde bu çantaların askılarının rahat olması, taşıma kolaylığı ve omuz ağrıları oluşmaması için önemlidir. İki askı arasında yer alan kemer ise çocuğun çantayı daha rahat ve dengeli taşıması için tasarlanmış önemli bir destektir. Bu yüzden ilköğretim çağındaki çocuklarda bu tarz çantaların seçilmesi gerekmektedir. Lise çağındaki çocuklar için ise çantalar daha dayanıklı ve çok cepli modellerden oluşmaktadır. Taşınacak kitap sayısı çok fazla olduğu için kaliteli malzeme yapısına sahip geniş çanta modelleri uygun olacaktır.

Çantaların yanında her gün okula götürülen beslenme çantası modelleri de okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için gereken bir eşyadır. Beslenme çantalarının formu ve tutuş şekli içinde bulunan yiyeceğin sağlıklı muhafaza edilmesi için dikkat edilmelidir. Bu yüzden beslenme çantalarının tasarımları beslenme kaplarını düzgün bir şekilde koymaya yönelik olmalıdır. Düz konulabilen kaplardaki yiyecekler hem tat hem de görüntü olarak çocukların iştahını açacaktır. Ancak bazı çantaların iç kısımları dar olduğu için beslenme kapları yan ya da dikey şekilde çanta içerisine yerleştirilmeye imkân tanımaktadır. Bu da kap içerisindeki yiyeceğin karışmasına neden olacağı için tercih edilmez. Tüm bunlara ek olarak beslenme çantalarının kumaşları da su geçirmez olmalıdır. Olası sıvı dökülmelerinde dışarıya su sızdırmaması son derece önemli bir konudur. 

 
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.