1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Mutlak Adalet
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Mutlak Adalet

A+A-

Sokağın nabzını tutan sosyal medyadaki videolara bakacak olursak herkesten adalet istiyoruz sesleri yükseliyor. 

Bu sesler size de tanıdık geldi mi? Yakın tarihimize bilenlere yabancı gelememiştir bu sesler.

Neyse geçelim bunu.

Bendeniz de zaman zaman sokaktaki vatandaşlarla sohbet ediyorum. Onların istediğiyle yukarıdan inme adalet isteyenlerin istediği adalet çok farklı.

Ak parti dün kurulup bugün iktidara gelen bir parti değil. On yedi yıldır her şeyine şahit olduk.

Vatandaşın istediği ve benimde yazmayı düşündüğüm çok eksik adalet uygulamaları var elbette.

Vicdanımda yaptığım muhasebe bunları yazmaya el vermiyor. Bir fırsatta inşallah bunları da yazarız.

Körelmemiş vicdan inanın en güçlü sesidir.Nasıl versin ki?

Halkın çoğunluğu üzerinde Tayyip Erdoğan faktörünün varlığı bir gerçek. Diğer bir gerçekte Ak parti demek Erdoğan demek değil. Bunu anlamıyorlar.

Adalet der ki, evladın işlediği suçtan baba sorumlu değildir. 

Ne garip değil mi, bugün iktidarı en çok suçlayan yine bir zamanlar bu iktidarın çatısı altında olanlar. Toplumu da körükleyen bu zevatlar.

İşte vicdanıma dokunan yer de burası. Siz baştan bu adaletsizliği görüp karşı dursaydınız inandırıcılığınız on kat artardı. Geçin bunları, sizin adalet diye bir kaygınız yok.

Gençlik yıllarımdan beri sistemi ve adaletsizliğini en katı şekilde eleştirenlerden biriyim. Bundan en çokta muzdarip olan sayın cumhurbaşkanıdır. Sistemin yanlışlarını düzletmesi için yanında olmayanlar şimdi arkasından laf etmesin.

Moğultay’ın kendi adamlarını doldurduğu, fetönün en etkin yer aldığı adalet kurumunda aklı selim olan ne kadar hakim ve savcı var, bilen var mı?

Batılı ülkelerden örnekler verdiğimiz evrensel hukuk dağıtan savcılarımızın başına neler geldiğini de dün gibi hatırlayanınız vardır sanırım.

Bakın dün dokuz şehit haberiyle yüreklerimiz tarumar oldu. Dün bizi Suriye bataklığına çekenler pişkin pişkin sağda solda konuşup millete gaz veriyorlar. Bunların yaptıklarına cumhurbaşkanı göz yumsaydı her yer adalet mi kokcaktı?

Bütün dünyanın kalleşliğine rağmen ayakta durmaya çalışan bir ülkemiz var. Bir birimizle kavga edip gücümüzü zayıflatmanın lüzumu yok. Hakeza mutlak adalet diye de bir şey yok. 

Mutlak adalet, birbirimizin hakkına, hukukuna saygı gösterdiğimiz de gerçekleşecek bir olgu. Üstten birileri alttan biz küçücük menfaatler uğruna saygımızı yitirirsek kimse yukarılardan adalet beklemesin.

Bir topluluk kendini değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. (R’ad:11)

 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.