1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası Faizi İndirdi
Merkez Bankası Faizi İndirdi

Merkez Bankası Faizi İndirdi

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitti. Böylece Merkez Bankası faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çekti.

A+A-

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitti.

BEKLENEN GİBİ OLDU

17 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette katılımcıların neredeyse tamamı koridorun üst bandında 50 baz puan indirim bekliyordu.

TCMB Haziran ayında faiz koridorunun üst bandını oluşturan gecelik marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirerek yüzde 9'a çekti ve art arda dördüncü defa düşürdü.
Politika faizi olan bir haftalık repo faizini ise beklentiler doğrultusunda yüzde 7.5'te, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini ise yüzde 7.25 seviyesinde tuttu.
5 AYDA 2,25 PUAN FAİZ İNDİRİMİ

Merkez Bankası Şubat ayından bu yana art arda yaptığı 5 indirimle faiz koridorunun üst bandını 225 baz puan aşağı çekti.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de önceki gün yaptığı açıklamada, faizlerin yatırımcının 'artık yatırım yaparım' dediği rakama doğru düşmesi gerektiğini, Türkiye'nin şu anda bu seviyeden uzak olduğunu söyledi.

İŞTE TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,5'ten yüzde 9'a indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutulmuş,

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuş,

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı yüzde 11'den yüzde 10,5'e indirilmiştir.

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. İç talep büyümeye pozitif katkı verirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmıştır. Kurul, sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını değerlendirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.

Son aylarda işlenmemiş gıda fiyatlarının olumlu seyri ve çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeye bağlı olarak enflasyonda belirgin bir düşüş gözlenmiştir. Bununla birlikte, hizmet enflasyonundaki ve birim işgücü maliyetlerindeki gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.
Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

BEKLENTİLERE PARALEL

İntegral Menkul Kıymetler araştırma Direktörü Tuncay Turşucu kararın beklentilere paralel olduğunu söyledi.

Turşucu'nun faiz kararı ile ilgili yorumu şöyle;

Merkez Bankası beklentilere paralel olarak üst bant faizini 50 baz puan indirerek %9.50'den %9.00 seviyesine indirdi. Politika faizi %7.50'de ve alt bant olarak ifade edilen borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde bırakıldı.

Karar metninde enflasyon ile ilgili paragraf dışında hepsi bir önceki metnin aynısı. Enflasyon konusunda çekirdek enflasyondaki iyileşme metne girerken, manşet enflasyonda belirgin düşüşe işaret etmiş. Hizmet enflasyonu ve birim işgücü maliyetlerindeki gelişmeler nedeni ile sıkı duruşun korunacağı ifade edilmiş.

USDTRY'de önemli bir değişim olmadı… Karar sonrasında USDTRY kurunda önemli bir hareketlilik görülmedi. Bu, TL üzerinde 50 baz puanlık indirimin fiyatlanmış olduğunu gösteriyor. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde ise %9.09 seviyesinde seyir izleniyor. Birkaç gündür gösterge tahvil faizinde 30 baz puanlık bir gerileme fiyatlamalara yansıtılmıştı. BIST endeksinde de önemli bir değişim yok. USDTRY'de 2.8880 seviyesinin altına gerilemesi için daha güçlü global rüzgar gerekiyor.

En dar aralık… Yapılan indirim ile üst bant ile politika faizi arasında 150 puanlık, alt bant ile üst bant arasında ise 175 puanlık bir aralık oluşmuş durumda. Bu tarihsel olarak en dar aralık olarak ifade edilebilir. Fonlama maliyetlerinin son seviyesi olan %8.35 seviyesinden bir miktar daha %8'e doğru gevşemesi beklenebilir. Metin genel olarak faiz indirimlerinin devam edebileceği havasına sahip bulunuyor. Ancak bu noktadan sonra yapılacak faiz indirimi öncekilere göre daha fazla enflasyona bağlı olacak. Enflasyon izin verdiği sürece faiz indirimi süreci devam edebilir. Yıl sonunda enflasyonun %7.5 seviyesine doğru yükselebileceği beklentileri devam ediyor. Buna bakıldığında sonraki toplantılarda faiz indirimi için uygun alan oldukça sınırlı görünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.