1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSU’dan tıkanıklıklara teknolojik çözüm!
İSU’dan tıkanıklıklara teknolojik çözüm!

İSU’dan tıkanıklıklara teknolojik çözüm!

Teknolojik yenilik ve uygulamaların öncü kuruluşu Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) proje geliştirdi

A+A-

Genel Müdürlüğü, yeni aldığı kanal görüntü ve temizleme robotları ile işlettiği 5 bin 100 km uzunluğundaki kanalizasyon ve yağmursuyu boru hatlarındaki arızalara müdahale edecek. Kocaeli genelinde altyapı hizmeti veren İSU Genel Müdürlüğü, 4791 km uzunluğunda kanalizasyon ve 300 km uzunluğunda yağmursuyu şebekesi işletiyor. Yaptığıaltyapı hizmetleri ile atıksuların yüzde 98’ini toplayarak Türkiye’nin en çok biyolojik atıksu arıtma tesislerinde arıtan İSU, bunun sonucunda İzmit Körfezi’ni kirlilikten arındırdı ve eski canlılığına kavuşturdu.

 

Altyapıdaki gelişmeleri yakından takip ederek son teknoloji ürünleri kullanan İSU Genel Müdürlüğü, kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesi ile kollektör hatlarının durumu ile oluşan arızaları belirlemek için kanal görüntüleme robotları kullanıyor. Bu kapsamdaİçmesuyu ve Kanalizasyon Daire Başkanlığı tarafından CCTV Kanal Görüntüleme Aracı ile 4 kişilik birim oluşturuldu. Kurumdaki mevcut üç adet kanal görüntüleme robotunun reorganizasyonu yapan İSU, üst yapı kazılmadan tıkanmalara müdahale imkanı sağlayacak freze robotu aldı. Türk mühendisleri tarafından projelendirilen freze robotu ile 200 mm çaplarından başlayarak 2000 mm çapındaki borulara müdahale imkanı sağlanacak. Böylelikle, açık kazı gerektirmeden çok düşük maliyetle tıkanmış kanalların açılması sağlanacak. Ayrıca, kanalların mevcut durumu ile yapılan temizleme işleri CCTV Kanal görüntüleme sistemleri ile görüntülenerek raporlanması da yapılacak.

 

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, CCTV Kanal Görüntüleme Aracı ile robot sistemlerini yerinde inceledi. Kurum olarak teknolojik yenilikleri yakından takip ettiklerini belirten Genel Müdür İlhan Bayram, yeni devreye aldıkları robot sistemleri ile arızaların daha kısa sürede belirleme ve müdahale etme imkanı bulacaklarını söyledi. Sistem ile üst yapının kazılmaması da sağlanacağını vurgulayan Bayram, Türk mühendisleri tarafından projelendirilen yeni robotların altyapı kuruluşlarına da örnek olacağını sözlerine ekledi.

 

Robot sistemi ney sağlayacak? 

 

- İmalatları bitmiş yeni hatların kontrolünü sağlayacak

 

- Kanalizasyon, yağmursuyu ile kollektör hatlarında oluşan kırılma, çatlama ve çökmeleri belirleyecek.

 

- Üst yapı nedeniyle asfalt altında kalan kayıp bacaların bulunmasını sağlayacak.

 

- Boru hatların eğimlerini ölçerek, akıntının doğru olup olmadığını tespit edecek.

 

- Kanal içerisindeki tıkanıklıklara neden olan beton, taş,ağaç kökü, pvc, hdpe ve  metal gibi malzemeleri keserek temizleyecek.

 

- Kanal-boru hatlarının görüntülemesini (video ve fotoğraf) sağlayacak.

 

- Kanal-boru hatlarındaki daralmaların kontrolünü yapacak. 

 

- Menfezlerin durumu belirlenecek.

 

- Noktasal arıza tespiti yapacak. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.