1. YAZARLAR

  2. Bedrettin Naim ARSLAN

  3. İsmi ile müsemma
Bedrettin Naim ARSLAN

Bedrettin Naim ARSLAN

İsmi ile müsemma

A+A-

Yani özel ismin içerdiği manayı karakter olarak bulundurma hali..

Zaman zaman duymuşsunuzdur. Adı gibi maşallah. Fazla önemi yok gibi görünse de, düşündüğünüzde “Acaba ismimi değiştirsem mi?” dediğinizi duyar gibiyim.

Bilimsel bir dayanağı olmasa da, isimlerimizin üzerimizde baskın rol oynadığını, hatta ismimizi kendimize rol model seçtiğimizi, kendi üzerimizde yaptığımız küçük bir analiz ile tespit edebiliriz…

Mesela Özgür isimli insanların genelde başına buyruk olduklarını, Yavuz olanların hiddetli olduğunu,, Halim ismini taşıyanların naif yapıda olduklarını, Mehmet/Muhammet isimli insanların genellikle emin insanlar olduklarını, Hamza ve Cabbar isimlilerin gözü pek olduklarını hayretle müşahede ederiz. Genelde diyorum çünkü azda olsa bazı insanların bu özelliği taşımadıklarını da biliyoruz…

Peygamberimiz İsimlerin Önemine İşaret Etmişlerdir

Resul-ü Kibriya efendimiz (SAV) bir hadisi şeriflerinde :”Anne ve babanın çocuklarına manası düzgün isimler koymaları asli vazifelerindendir.” Buyurmakla esasen bu konuya da işaret buyurmuşlardır. Hatta Asiye isimli bir sahabe hanımefendinin ismini Cemile olarak, Abdüşşems isimli bir sahabenin ismini ise Abdurrahman olarak değiştirmekle, isimlerin  şahıslar üzerinde ki çirkin hatta şirke giden manalarını da bertaraf etmişlerdir. Zira Asiye asi olan kadın, Abdüşşems ise güneşin kulu anlamına gelmektedir.

Bu sebeple, her mü’min kişinin çocukları doğduğunda kulaklarına güzel mana ihtiva eden isimleri asli görevdir.

Bu arada aklımıza bir soru gelecektir. İsimler illa dini kisvesi olanların isimlerinden mi olacaktır? Bunun için zorunluluk getirilmemiştir. Aranan nitelik sadece manası itibari iledir ki, inancımıza göre mahşer günü babalarımızın ismi ile çağrılacağımız bildirilmiştir.

İsimlerinizi gözden geçirin derim.

Benden söylemesi !...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.