1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır

A+A-

İnşirah süresinin 5-6 ayetlerinde Rabbimiz; "Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır’’ buyurmuştur.

Sıkıntısı olmayan insan neredeyse yok… Herkes bir derdin içinde yüzüp gidiyor. Bir başka ayeti kerimede ise, ‘’And olsun ki, imtihan olunacaksınız’’ buyurmuştur.

Yani kaçış yok bu alemde varsanız imtihan olunacaksınız. Tabi imtihan olunurken zorlukların içinde ve sonunda kolaylıklarda olacaktır.

İşte ‘Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır’ ayetide buna işarettir…

Kul bir belaya ve zorluğa düştüğü zaman sabırlı ve tevekküllü olursa sonunda mutlaka kazanacaktır.

Kolaylık zorluğu hep yenmiştir Hadisi Şerif... Bu Hadisi şerifte gösteriyorki, sabırlı olupta tevekkül edenler mutlaka zorluğu yeniyorlar.

İnanan bir Mümin, bu işin sonunda bana ilahi bir yardım gelecek, Allah bunu vaat etmiş, çünkü zorluk kolaylığa gebedir diyerek rahatlar…

Dolayısı ile burada o zorluğun içinde olmasına rağmen bu ayeti hatırlayıp, Allah’ın vaadinin asla şaşmayacağını bilip evet nasıl olsa bununda kolaylığı gelecek diyerek moral bulur psikolojisi düzelir dolayısı ile o zorluğun sonundaki asıl kolaylık gelmeden de o zorluğun içinde de bir kolaylık bu şekilde bulmuş olur.

Yani zorlukla beraber bir kolaylık vardır ayetinin içinde bulunan ‘Beraber’ kelimesi her ne kadar işin sonunda kolaylık olarak gelecek diye tefsir edilsede, aynı anda böylesi bir iman ve gönül bağının getirdiği inanç umudu da o zorluğun içindeki için bir kolaylık olmuş olur.

Sabır ve tevekkülle o zorluğun sonundaki asıl kolaylık beklenir ve Efendimiz (Sav) buyurduğu gibi zorluk, kolaylığa galip gelemez hadisi şerifi de, ayetin gerçekliği de zamanla zuhur eder.

Neticede ise ‘Her zorlukla beraber kolaylık vardır’ ayeti zuhur eder ve içinde bulunduğumuz zorluklardan bizi kurtarır…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.