1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3.  Hep Zabıtamı suçlu?
Ömer AVCI

Ömer AVCI

 Hep Zabıtamı suçlu?

A+A-

Kamuoyunda dönem dönem çıkan bazı haberlere bakıyorum. Zabıta ve esnaf veya seyyar satıcı gerginliklerine sizlerde şahit olmuşsunuzdur. Tabi bizler duygusal bir toplumuz bu gibi durumlarda, mazlum olduğunu düşündüğümüz tarafın yanında oluruz.

 Evet ama mazlum olduğunu düşündüğümüz taraf gerçekten mazlum mu? Mesela bir seyyar satıcı yasak olmasına rağmen yer işgali yapıyor ve Zabıta gelince de, ekmeğim diye kendini savunuyor.

 Tabi ki, isteriz herkes ekmeğini kazansın lakin işini yapan, kanunları uygulayan bir görevli (Zabıta) içinde, efendim bana saldırdı, tezgahıma el koydu, ekmeğimi aldı diyerek, boş algılar yapıp ortam germeye ne gerek var? 

 Zabıta ekipleri bizlerin huzuru, özellikle iş rekabetini yasal ve meşru zeminde ilerlemesini sağlamak için hizmet veriyor. İşyeri, Pazar ve topluma açık kapalı neresi varsa denetimler yapıyor. Tabi bu denetimlerde, yasal olmayan yollarla satış yapan veya kamu düzenini bozan insanlara müdahale ettiğinde, vay efendim Zabıta bize saldırdı deniyor.

 Hayır; Zabıta kimseye saldırmaz, kimsenin ekmeğini de elinden almaz. Aslında ekmeği alan birileri varsa, kamu düzenini bozan, vergisini vererek iş yapan, ruhsatıyla iş yerini çalıştıran esnafın ekmeği alan, gayri meşru ve yasal zemini olmaksızın iş yapanlardır.

 Zabıta’da o iş yerinin ve toplumun hakkını korumak adını adına hizmet yapıyor. Efendim bazı Zabıtalar görevini kötüye kullanıyor falan deniyor. Evet belki de doğrudur. Lakin Gebze’den bir örnek verelim 103 Zabıta görev yapıyor ve bu Zabıta ekipleri özellikle Pandemi sürecinde gece gündüz demeden halkın sağlığı, alış verişini yapabilmesi, zorda kalmaması adına birçok hizmete imza atıyor. 

 Ama neymiş bazıları iyi niyet göstermemişte bilmem neler. Olabilir lakin birkaç kişi için ki, varsa da bunu genele ve gece gündüz görev yaparak halkın yararına çalışan ekiplere yansıtmak doğru olmaz.

 Zabıta gibi kamu hizmeti veren birimleri böyle birkaç duygusal ama yanlış olaylardan dolayı hor görmek bize de yakışmaz. Neticede suçlu ve kamu düzenini bozan insanlar yüzünden, bir ekmek kavgasıymış gibi görüntüler vererek yanlış algı yapmakta doğru değildir. 

  Bu bölgeden bir misal vereyim Gebze Zabıtasına bir iş için gittiğiniz de, size zorluk çıkartmazlar. Hizmetinizdeler buna defalarca şahit olduk. En zor zamanlarda bile halkın yanında olan bu hizmet ekiplerini, birkaç yanlış algı için yanlış tanımayalım. Zabıta halkın huzurunu, kamu düzenini bozanlar için kanunları uyguluyor. Bizde meşru düzende hizmet edenlere karşı duyarlı olup, o algılara kulak vererek, halkın hizmetine koşan Zabıta ekiplerine karşı buğz etmeyelim. Gecesini gündüzüne katarak bizler için hizmet eden tüm kurumlara ve Zabıtamıza da teşekkür ediyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum