1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Helal ve Haram kazanç
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Helal ve Haram kazanç

A+A-

Bugün helalinden kazanan birde haramından kazananlardan kısada olsa bahsedeceğim.
Kuran-ı Kerim’de Rabbimiz şöyle buyurmuştur. Birçok canlı, rızkını kendi elde edemez. Sizin de, onların da rızkını Allah verir. Evet Rızkı veren Allah’tır. Kuluna düşen bu rızkı helal yolla kazanmaktır.
Öncelikle helal kazanmakla alakalı birkaç hadisi şerif paylaşarak,  helal kazanmanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istiyorum. 
*Allah’tan kork, rızkını güzel yoldan ara, helali al, haramı terk et. 
*En güzel rızk, helale, harama dikkat edilerek kazanılandır.
*İbadet on kısımdır, dokuzu çalışıp helal kazanmaktır.
* Ailesinin Rızkını helal yoldan temin etmek için yola çıkan baba Allah yolunda adım atan cihad ehli gibidir. 
Evet bakınız helal yoldan geçinimi sağlamak için yola çıkan ve bu yolda devam eden kişi Allah yolunda adım atan gibi imiş. Ne kadar faziletli bir durum bu helal yoldan kazanmak.
  Öyle kutsal bir lokmadır ki helal gene efendimiz buyurdu ki, helal lokma yiyip helal içenin cesedi çürümez. Allah onun cesedini bile çürütmez. İşte böylesi önemli bir konu helal yemek,helal kazanmak ve bu kazancı ile ailesine geçim temin etmek.
  Evet helal lokma cennetten çıkmış bir güle benzer nereye girse orayı ihya eder manen güzel kokutur. Haram lokmada cehennemden çıkmış zakkuma benzer nereye girse orayı pis kokutur.
    Müslüman adam helalinden yemeli, helalinden içmeli ve ailesine de helal yedirmelidir ki, helal ye, iç duan makbul olsun buyurdu efendimiz (Sav).  Ayrıca Yediği haram içtiği birde dua ediyor nasıl kabul olunsun buyurdu kainatın sultanı (Sav)
 Evet duam niye kabul olmuyor diyenler evvela yedikleri ve içtiklerine baksın eğer haram yiyorsa işte niye kabul olmuyorun cevabı orda.
  Birde helal kazanan insanları sömürerek onların sırtından haram ve haksız kazananlar var. Bunlar içinde Rabbimiz şöyle buyurmuştur. O haksız ve haram kazandıklarınız, cehennemde bir ateş olup sizin boynunuza dolanacak, o ateşle göğüsleriniz, sırtlarınız dağlanacak.
  Evet haksız kazançla milletin emeğini sömürmek insanların kazançlarına hile hurda ile el koymak ancak kendilerine cehennemden ateş toplamaktır.  Allah’ın adaleti var kimse çaldığını, haksızca aldığını, haramla götürdüğünü yanına kalır sanmasın. Bir gün gelir hepsini sorar Allah.
 Sadece zaman verir geciktirir ama asla unutmaz. Hayattaki en güzel şey insanlara hakkını vermek, şefkat etmek, merhametli davranmaktır. Siz yerdekilere merhamet edinki, göktekiler size merhamet etsin buyurmuştur Efendimiz (Sav).
  Allah’ım bizleri helalinden kazanan ve haramdan uzak duran ve ailesine, efradına karşı merhametli ve şefkatli olanlardan, senin rızan için tüm Müslümanları seven kullarından eyle...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.