• BIST 100

  9455,59%-0,72
 • DOLAR

  32,59% 0,37
 • EURO

  34,78% 0,16
 • GRAM ALTIN

  2496,79% 0,51
 • Ç. ALTIN

  4168,04% 0,00

Ekolojik 'Mimoza' koleksiyonuyla her kadına hitap etmek istiyor

Berren Studio, mimoza çiçeğinden aldığı ilhamla hazırladığı, 2021 ilkbahar- yaz koleksiyonundaki giysilerde, geri dönüştürülmüş ve organik kumaşları tercih etti.

KÜLTÜR - SANAT 19.01.2021 14:40:00 0
Ekolojik

Berren Studio'nun 38 yaşındaki kurucusu Ayşe Hilal Albayrak, yeni koleksiyona ilişkin henüz orta okula giderken böyle bir iş yapmayı hayal ettiğini belirterek, markayı hayallerinin ötesine taşıyarak yurt dışına açılmak istediğini söyledi.

Erken yaşlardan itibaren tekstil sektörünün içinde olduğunu dile getiren genç modacı, çocukken kendisiyle kardeşine kıyafetler diken annesinden ilham aldığını aktararak "Ben annemin diktiği kıyafetlerle çok ilgilenirdim. Hatta 13-14 yaşlarındayken babaannemin perdesinden kız kardeşime pantolon yaptığımı hatırlıyorum. Sonrasında, adım adım kendim özel dikim giymeye, zaman geçtikçe kardeşlerimi giydirmeye başladım. Sonra aile yakınlarımı, arkadaşlarımı, evlendikten sonra kayınvalidemi, görümcemi giydirmeye başladım. Öyle devam etti. Sonra da bu noktaya geldik." dedi.

Albayrak, Türkiye'deki moda sektöründe muhafazakar kadın giyiminde bir açık olduğuna inandığını bu nedenle de Berren Studio'yu kurduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Yani hem tesettürlü kadınların hem de rahat giyinen hanımların istediği her şeyi bulabileceği bir marka oluşturmaya çalışıyoruz. 'Ben başımı kapatmıyorum ama kolu uzun elbise giymek istiyorum. Aynı şekilde yakası da kapalı olsun.' diyen bir kadın, böyle bir kıyafete Türkiye'de bu zamana kadar çok az ulaşılabiliyordu. Bu eksikliği inşallah biz kapatacağız ve bunu sadece Türkiye'de değil, Allah nasip ederse her yerde yapacağız. Ben bir tesettür markası değilim, asla da vizyonumda bu yok. Hiç istemediğim bir şey bir tesettür markası olmak. Yani şunu demek istiyorum, bir kadının güzel olabilmesi için aslında çok açık giyinmesine gerek yok, muhafazakar kıyafetlerle de kadınlar güzel olabilir."

"Her zaman herkese hitap edebilelim istiyoruz"

Kadınlar için hem rahat hem güzel kıyafetler tasarlamayı amaç edindiklerinin altını çizen Albayrak, "Kadınlara, onları özel hissettirecek kıyafetler tasarlıyoruz. Yolda yürüyen bir kadın, buradan elbise alıp onu giydiğinde, kendisini özel hissetsin istiyorum. Ben nasıl bir şeyi severek yapıyor, giyiyor ve mutlu oluyorum, bizim elbiselerimizi giyenler de bunlardan beslensin ve kendilerini özel hissetsin. Yani alelade bir mağazadan alınıp giyilen bir elbise gibi olmasın, özel olsun istiyoruz. Bizi ziyaret eden bir tasarımcı, elbiselere bakıp 'Bunlar evladiyelik ürünler. Yani ben bunlardan herhangi birini alsam dolabıma koyarım ve 20 sene sonra da giyerim. Çocuğuma da torunuma da bırakırım.' demişti ve benim çok hoşuma gitmişti. Yani bu sıcak moda dediğimiz bir şey. 'Al, giy, at' dışında, kalıcı bir şey olsun, her zaman herkese hitap edebilelim istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayşe Hilal Albayrak, markanın adını büyük kızının isminden yola çıkarak koyduğunu aktararak şu bilgileri verdi:

"Beren'in anlamı, güçlü ve kuvvetli demek biliyorsunuz. Bu anlamdan yola çıkarak markanın ismini koyduk. Zaten markamızın vizyonunda, kadınların gücü bizim için çok önemli. Güçlü olabilmek aslında biraz da giydiğiniz kıyafetlerinizle ilgili. Çok yakın bir arkadaşımın babası her zaman şöyle derdi, 'Girdiğiniz yerde kıyafetlerinizle ağırlanır, fikirlerinizle uğurlanırsınız.' Tabii ki de birbirimizi kıyafetlerimizle değerlendirmiyoruz. Ama ilk izlenimler bu anlamda çok önemli. Berren Studio kadınlarda bunu yansıtsın istiyoruz ve yansıtabildiğimize de inanıyoruz. Açıkçası bu zamana kadar aldığımız tepkiler bu yönde."

"Mümkün olduğu kadar ekolojik kumaşlar kullanıyoruz"

Tasarımlarında çoğunlukla ekolojik kumaşlar kullanmayı tercih ettiklerini vurgulayan Albayrak, "Sağlık açısından geldiğimiz noktada, dünyanın son durumuyla da alakalı, yediğimiz, içtiğimiz ve giydiğimiz şeylerde ne kadar organiğe dönersek bizim için o kadar iyi olacak. Biz de bu konuda müşterilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar ekolojik kumaşlar kullanıyoruz. Onun dışında, geri dönüştürülmüş kumaşları da zaman zaman ürünlerimizde kullanıyoruz. Bununla alakalı geçen aylarda, Çırağan Sarayı'nda yapılan 4. Ekonomi Zirvesi'ne (Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Ekonominin Yeniden Dizayn Edilmesi konulu) bir defileyle katıldık. Yeni sezon ürünlerimizin içerisinde ekolojik ve geri dönüştürülmüş kumaşları kullandığımız için oradaydık. Çok keyifli ve güzel bir defileydi." diye konuştu.

Genç tasarımcı, defilenin ardından, önemli davetlilerden, 'Ürünleriniz harika. Bu noktada çok ciddi bir açık vardı. Tebrik ediyorum, inşallah devamı gelir' şeklinde çeşitli yorumlar aldıklarını söyleyerek, bu görüşlerin güçlerine güç kattığını ifade etti.

Seçilen kumaş konusunda oldukça hassas olduklarına dikkati çeken Albayrak, şöyle konuştu:

"Kıyafetleri yapıp hayata geçirirken en çok kumaş konusuna takılıyorum. Çünkü biliyorsunuz artık pamuklu kumaşı, pamuklu olarak alamıyoruz veya yün kumaşı... Mümkün olduğu kadar, kumaş konusunda hassas davranmaya çalışıyoruz. Ne kadar organik, ne kadar doğru bir kumaşsa benim için de o kadar doğrudur. Benim tasarımlarım, genelde kumaşları elime aldıktan sonra oluşuyor. Kumaşa dokunduktan sonra o an gözümde bir şey canlanıyor olması lazım. Bazen hiç olmuyor. Belki saatlerce, günlerce baktığım bir kumaşa 'Bununla hiçbir şey yapamıyorum' dediğim de oluyor veya bir anda hiç alakasız bir şey de çıkabiliyor."

Albayrak, hazırladığı yeni koleksiyona ilişkin de "Koleksiyonun temasını, hem iklim değişikliğiyle hem geri dönüşümle alakalı olarak 'mimoza' diye belirledik. Güçlü kadını simgeleyen mimoza, çiçek olarak da çok zor iklimlerde dahi hayatını sürdürmeye devam edebilen bir çiçek." değerlendirmesinde bulundu.

"Yurt dışına açılabilmek için gerekli olan hazırlıkları şu anda yapıyoruz"

Yaz koleksiyonu için yaklaşık 50 parçanın hazır olduğuna vurgu yapan Albayrak, "Ara sezonlarda, bu ürünlerin kapsül koleksiyonlar gibi devamı da gelecek. İçerisinde mimoza desenli ürünler var. Yine o çiçekteki renkleri yansıtan sarılar, beyazlar, siyahlar ve devamı gelecek olan kıyafetlerde, güzel tatlı yeşiller, efir üfür elbiselerimiz var. İnşallah bu yaz koleksiyonunda hepsinin tanıtımını yapacağız. Yurt dışına açılabilmek için gerekli olan bütün hazırlıkları şu anda yapıyoruz." diye konuştu.

Albayrak, koleksiyonun Türkiye'yle eş zamanlı olarak yurt dışında da birkaç yerde satışa sunulabileceğini dile getirdi.

Kendisi gibi hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadınlara önerilerde bulunan Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"4 çocuğum var ve gerçekten ben aslında bütün annelerin öncelikle anne olmasını istiyorum. Kendi adıma söylüyorum bunu. Ben dördüncü kızımı da okula yolladıktan sonra, kapıyı arkalarından kapatıp bakınca aslında 'Tamam benim buradaki görevim bitmiş. Ben bu aralıkta başka çalışmaya girebilirim.' diyerek, kafam rahat olduğu için bu çalışmaları yapabildim. Kızlar okula gittikten sonra 'şimdi iş hayatına, ticari bir şeye girebilirim' diye küçük bir adım atmak istedim. Eşim çok destek oldu. Erkek kardeşimin de desteğiyle adım adım bu noktaya geldik. Gerçekten inanmak çok önemli. Ortaokul sıralarında hayal ettiğim şeyler bugün gerçekleşebiliyorsa aslında o gün çok saf olarak yazdığım ve inandığım için bence gerçekleşiyor. Gerçekten inanarak yaptığınız her şey bence kesinlikle olur. Eğer azimli olursak ve çalışırsak yapamayacağımız hiçbir şey yok. Buna kesinlikle gönülden inanıyorum. O yüzden ev hanımlarına da tavsiye ediyorum. Kesinlikle yapmak istedikleri ne varsa hayallerinin arkasında dursunlar ve yapsınlar."AA


O tren İzmit’te de duracak

3. Uluslararası İletişim Bilimi ve Medya Çalışmaları Kongresi başladı

O ilçelerde planlı elektrik kesintisi olacak

KADEM’den Gölcüklü kadınlara eğitim

Çayırova Belediyesi, son hafta Mersin deplasmanında

KOTO’dan SEDAŞ’a Vezirçiftliği teşekkürü

İzmit’te "Yeni Nesil Yerel Yönetimler Akademisi" kuruluyor

Market alev alev yanmıştı, tahribatın boyutu ortaya çıktı

Yakup Altun Stadı’nda sentetik çim seriliyor

Babalar bu okulda eşleriyle doğuma hazırlanıyor

Geleceğin kadın şefleri ustalık belgelerini aldı

Fenerbahçe, Avrupa Konferans Ligi’ne veda etti

İzmir Seferihisar açıklarında 4,5 büyüklüğünde deprem

Evde yapılan operasyonda 580 kök kenevir bitkisi ele geçirildi

Yayanın tırın altında kaldığı kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı

Market yangınında bin 350 metrekare kapalı alanın tamamı kül oldu

Bugün hangi eczaneler nöbette?

Kocaeli genelinde 19 Nisan 2024 Cuma günü hava nasıl olacak?

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Kara Yollarında Durum

Geleceğe Yatırımın Adresi Rusya'da Eğitim

Çamaşır Makinesi Kazan Bilyası (Rulman) Nasıl Değiştirilir?

Vali Yavuz, ÖNEM Projesinin Galasında Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Darıca’da yüzler gülüyor

MHP'nin sandalye sayısı 50'ye yükseldi

Kocaelispor 28 Nisan'da Bandırmaspor karşısında

Kocaelispor'un deplasman kontenjan sayısı belli oldu

Hastane randevularına yeni düzenleme

Yükleniyor

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

"Sessiz katil" olarak biliniyor, tek bir lokması hasta ediyor

İzmir Seferihisar açıklarında 4,5 büyüklüğünde deprem

MHP'nin sandalye sayısı 50'ye yükseldi

Hastane randevularına yeni düzenleme

Yumurta ve tavuk eti üretimi azaldı

Kara yollarında durum

2 akrep yiyen şahıs öldü

Maliye IBAN'ları kiraya verenlerin peşine düştü

Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan 9. gemi uğurlandı

TÜİK , şubat ayı işsizlik verilerini açıkladı

Ara tatil sona erdi, 20 milyon öğrenci yeniden ders başı yaptı

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Erbakan talimat vermişti! Yeniden Refah Partisi kazandığı belediyelere tabelaları astı

Seçim yenilgisi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat!

Ne Özel ne de İmamoğlu faktörü! Kılıçdaroğlu, seçimdeki başarıyı 3 nedene bağladı

Körfez'de seçim sonuçlarına yapılan itiraz reddedildi

İzmit Belediyesi’nin yeni meclis üyeleri belli oldu

Derinceliler, Atasoy Bilgin’e sandıkta şok yaşattı!!

Saide Arslan Çalışkan'dan, Nail Çiler, partilileri ve gazetecileri hedef alan zehir zemberek suçlamalar!

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Çayırova Belediyesi, son hafta Mersin deplasmanında

Yakup Altun Stadı’nda sentetik çim seriliyor

Fenerbahçe, Avrupa Konferans Ligi’ne veda etti

Kocaelispor 28 Nisan'da Bandırmaspor karşısında

Kocaelispor'un deplasman kontenjan sayısı belli oldu

Günü çift idmanla geçirdik

Başkan Durul, Emniyet Müdürü Karaduman’a forma verdi

Fofana Play-Off’ta kesin sahada

Kocaelispor taraftarına Ümraniye’de 175 kişilik yer ayrıldı

Göztepe takılmazsa, Süper Lig’de

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 32 28 1 3 53 87
2.Fenerbahçe 32 27 1 4 57 85
3.Trabzonspor 32 16 12 4 12 52
4.Beşiktaş 32 14 12 6 4 48
5.Rizespor 32 14 12 6 -4 48
6.İstanbul Başakşehir 32 13 12 7 4 46
7.Kasımpaşa 32 13 12 7 -2 46
8.Sivasspor 32 11 10 11 -5 44
9.Antalyaspor 32 10 10 12 -1 42
10.Alanyaspor 32 10 10 12 -5 42
11.Adana Demirspor 32 9 10 13 5 40
12.Samsunspor 32 10 14 8 -6 38
13.Ankaragücü 32 8 11 13 -1 37
14.Kayserispor 32 10 12 10 -9 37
15.Konyaspor 32 8 12 12 -11 36
16.Hatayspor 32 7 13 12 -8 33
17.Gazişehir Gaziantep 32 8 17 7 -15 31
18.Fatih Karagümrük 32 7 16 9 -6 30
19.Pendikspor 32 7 16 9 -28 30
20.İstanbulspor 32 4 21 7 -34 16

YAZARLAR