1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Gazeteci Eren Talha Altun : Gençler Umutsuz, Gençler Mutsuz
Gazeteci Eren Talha Altun : Gençler Umutsuz, Gençler Mutsuz

Gazeteci Eren Talha Altun : Gençler Umutsuz, Gençler Mutsuz

Türkiye Genç Gazeteciler Platformunun yaptığı son Anket çalışmasında yayınlanan rapora göre Türkiye'de gençler arasında işsizlik sürekli artıyor, üniversite mezunları da iş bulamıyor.

A+A-

Türkiye Genç Gazeteciler Platformunun yaptığı son Anket çalışmasında yayınlanan rapora göre Türkiye'de gençler arasında işsizlik sürekli artıyor, üniversite mezunları da iş bulamıyor.

Genç Gazeteci Eren Talha Altun , gençler arasındaki işsizliğe dikkat çekerek "Bugün Türkiye’de gençler umutsuz, gençler mutsuz. Türkiye'deki gençlerin yüzde 76'sı yurtdışında yaşamak istiyor" dedi.

 

Türkiye Genç Gazeteciler Platformu başkanı Eren Talha Altun Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda gençlerin büyük bir kısmının yurt dışında yaşamayı tercih ettiklerini ifade etti.

 

Platform başkanı Altun Yaptığı paylaşımda şunları kaydetti ;

 

“Bugün Türkiye’de gençler umutsuz, gençler mutsuz.”

 

Son yapmış olduğumuz anket araştırmasına göre , Türkiye'deki gençlerin yüzde 76'sı yurtdışında yaşamak istiyor. Yüzde 77,5'i torpilin yetenekten üstün tutulduğunu düşünüyor. Torpilsiz iş olmadığını , Gençlerin yüzde 81'i ise yetişkinlerin kendilerini anlamadığını düşünüyor.


 

“Genç nüfusun yarısı mutsuz.”

 

Yapmış olduğumuz anket çalışmasına göre , Gençleri endişe duyduğu sebeplerden bir tanesi de işsizliktir. Türkiye’de 20-24 yaş grubu için gelecek kaygısı mevcut. İşsizlik oranı yüzde 23,8. 5 milyon öğrenci de kredi borcu ile karşı karşıya. Kredi borcunu ödeyemeyen 280 bin öğrenciye haciz uygulandı. Şimdi böyle bir atmosferde gençlerimiz nasıl mutlu olsun?


 

“Gençler ümitlerini günden güne kaybediyor.”

 

“Üniversiteyi bitiren gençlerimiz daha üniversite öğrencisi iken iş bulma ümitlerini günden güne kaybediyor. Bu sorunlar ekonominin yönetimsel sorunları, istihdam politikalarının yetersizliği, plansızlığı hatta böyle bir politikanın olmaması nedeniyle yaşandı. Gençler, hak, hukuk, adalet sisteminde yaşadıkları hayal kırıklıkları nedeniyle de mutsuz.”

 

“Öğrencilerin burs ve kredi ihtiyacı için 2021 yılı bütçesinde bir iyileştirmenin yansımadığı görülüyor. Üniversite öğrencileri , KYK burslarında yapılan artışların son derece yetersiz olduğunu ifade ediyor.”

 

Gençlerin bir diğer sorunu ise yurt sorunu. Çünkü Devlet yurtları yetersiz olduğunda bu öğrenciler tarikatların, cemaatlerin eline düşüyor. Bu nedenle yurt sayılarınında artması gerekiyor.”

 

Türkiye’de beyin göçünün önüne geçecek, gençlerin başka bir ülkede yaşama hevesini ortadan kaldıracak bir çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Eren Altun ;

 

Gençlerin iş bulamadığı için ya da yaşam koşulları açısından diğer ülkelere hayranlıkla bakmaması, Türkiye’den kaçmaması lazım. Ne yazık ki gençlerimiz için tablo iyiye gitmiyor. 2004'te üniversite mezunu işsiz genç sayısı 97 bin iken şu anda 1 milyon 300 bin işsiz gencimiz var” sözleriyle konuşmasını tamamladı.


 

 
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.