1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erdoğan: Yerli Paraya Geçerek Oyunları Bozacağız
Erdoğan: Yerli Paraya Geçerek Oyunları Bozacağız

Erdoğan: Yerli Paraya Geçerek Oyunları Bozacağız

Döviz spekülasyonuyla Türkiye ekonomisine yön verilmeye çalışıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya, Çin, Azerbaycan'da da yapıyorlar. Bu oyunları milli paraya geçerek bozacağız" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 30. Genel Kurulu'na katılarak yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisiyle ilgili gelişmeleri paylaşarak, daha önce halka ve yatırımcıya yaptığı 'TL'ye geçme' çağrısını yineledi. Erdoğan, "Ülkesini ve milletini savunmak için en kıymetli varlığını, canını ortaya koyan yiğitler, aynı amaç için sermayesini kullanması gerekenlere örnek ve ibret olmalı" ifadelerini kullandı.

"BU OYUNLARI BİZ BOZACAĞIZ"

Bu anlamda ekonomiye 'döviz üzerinden bir saldırı olduğunu' vurgulayan Erdoğan, "Bazılarının benim bu çağrılarımı istihza ile karşıladığını biliyorum. Halbuki ortada 1994 krizinden beri yaşadığımız bir hakikat var. Birileri döviz spekülasyonuyla ekonomimize yön vermeye çalışıyor. Bu spekülasyonun gerisinde hiçbir rasyonel ekonomik sebep yoktur. Amaç, siyasi operasyonlara zemin hazırlamaktır. Bakın aynını komşu ülkelerde de yapıyorlar. İşte Rusya, Çin, Azerbaycan. Buralarda da yapıyorlar ama bu oyunları biz bozacağız. Bunu bozmak için de inşallah yerli paraya geçmek suretiyle bu adımları atacak ve kur baskısını inşallah bu ihracatta, ithalatta üzerimizden silkeleyip atacağız" diye konuştu.

"BU MİLLET SIRADAN BİR MİLLET DEĞİL"

14 yıllık ekonomik veriler göz önüne alındığında 'şu anda bir durgunluk var' açıklamasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun büyük ölçüde küresel ekonomik krizin etkisiyle oluştuğunu söyledi. Erdoğan, "15 Temmuz darbe girişimini takip eden günlerde şayet milletimiz 12 milyar dolar bozdurarak ekonomisine sahip çıkmasaydı, aynı oyun orada da oynanacaktı ama bu millet sıradan bir millet değil" dedi.

"ZEHRİN PANZEHİRİ BUNLARDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde kurda yaşanan dalgalanmaya karşı daha önceki saldırılarda aldıkları tedbirler gibi kararlı ve sabırlı bir duruş ortaya koymak mecburiyetinde olduklarını anlatarak, "İşte bu sebeple ben yatırım yapın diyorum. Türk Lirası'na geçin, üretin, ihraç edin, istihdam sağlayın diyorum. Çünkü bize zerk edilmeye çalışılan zehrin panzehiri bunlardır" dedi.

Salona girerken bir işadamının kendisine "100 milyon dolar bozdurduk, TL yaptık" dediğini aktaran Erdoğan, "Mesele budur. Yatırımlarımızı TL ile eğer yapıyorsak, yapacak olursak, evelallah bu ülkenin kimse belini kıramaz. Zaten kıramayacaklar ben buna inanıyorum. Bundan şüphem yok" ifadesini kullandı.

"EKONOMİK GÖSTERGELER REVİZE EDİLDİ"

Ekonomik göstergelere ilişkin ulusal hesap sisteminin, Avrupa hesap sistemi doğrultusunda revize edildiğini söyleyen Erdoğan, mevcut göstergelerin geriye doğru düzeltildiğini ifade etti. Erdoğan, "Yeni yöntemle daha önce 800 milyar dolar olan Gayrisafi Milli Hasılamız 949 milyar dolar, 10 bin 800 dolara kadar çıkan kişi başına milli gelirimiz 12 bin 500 dolar olarak revize edilmiştir. Yüzde 4.7 olan büyüme oranımız da yüzde 5.9 olarak düzelmiştir. Bu verilere göre, Türkiye milli geliri 100 milyar doların üzerindeki ülkeler arasında, Katar ve Çin'den sonra 2010-2015 yılları arasındaki büyüme oranı bakımından 3. sırada yer alıyor. Yeni yöntemle aynı dönemde tüm ülkeler hesaba katıldığında Türkiye'nin büyüme sıralamasındaki yeri; 51'incilikten 12'nciliğe yükseldi" dedi.

"YATIRIMLARINI ERTELEYEN HERKES..."

Erdoğan, milletin, ülkesine güvenen, zor günlerinde kendisi için 'fedakarlık yapan işadamlarını asla unutmayacağını' belirterek, ekonomiye yönelik saldırılar karşısında devletle birlikte iş insanlarına da önemli görevler düştüğünü ifade etti.Erdoğan, "Bu kritik dönemde yatırımlarını, projelerini, gayretlerini erteleyen herkes benim nazarımda ekonomimize saldıranlarla aynı saftadır. Hükümetimiz, iş dünyamıza esnaf, sanatkarlarımıza vergi ve sicil affından kredi kolaylığına kadar pek çok ilave destek verdi ve vermeye de devam edecek. Karşılığında iş dünyamızdan tek beklentimiz, ekonominin çarklarını hızlandırması, piyasayı hareketlendirmesidir. Çünkü yaşanan sıkıntının en önemli sebebi herkesin bekleme durumuna geçmesidir. Bu bakımdan 'milli seferberlik' diyorum. Benim 'milli seferberlik' dediğim olay, 'eline silahını al, sokağa çık' bu değil. İşte 'milli seferberlik' bu" diye konuştu.

"VATANDAŞIN PARASIYLA GÜZEL KAZANIYORSUNUZ"

Yatırım yapılabilmesi, istihdam sağlanabilmesi için 'sürekli faizin düşürülmesinden bahsettiğine' dikkati çeken Erdoğan, "Faizin düşmesi lazım, burada yine söylüyorum. Kamu bankaları dahil faizin düşmesi lazım. Niye? Girişimcinin önünü açmamız için faizin düşmesi lazım. Girişimci yatırımı yapacak ki istihdam olsun, üretim olsun, rekabet olsun" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Vatandaşım gidiyor parasını veriyor. O da parayı girişimciye satıyor. Ondan da bayağı güzel paralar kazanıyor. Faiz oranları yüksek, 15-16-17'ye kadar çıkıyor. Böcek gibi sözleşme. Okuyamıyorsun bile, önüne ne konuluyorsa, karınca misali hemen imzayı atıyorsun. Böyle tezgah olmaz. Bunu Cumhurbaşkanı söylüyor diye beyefendiler rahatsız oluyor. Ben dertliyim, derdim var. Bu ülkede yatırım olması lazım, bizim başka çaremiz yok. Bu yatırımlar yapılırsa bu ülke çökertilemez" diye konuştu.

"HANİ O ZENGİN BATI 3 MİLYAR EURO VERECEKTİ, NEREDE?"

Erdoğan, terör örgütleriyle mücadelede de harcama yapıldığına değinerek, sadece mültecilerle ilgili ise yapılan harcamanın 20 milyar doları bulduğunu dile getirdi. Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

"Nerede Batı? Hani o zengin Batı nerede? Onların böyle bir derdi var mı? Hani insan hakları? 2016'da Akdeniz'de, Ege'de ölenlerin sayısı 6 bine yakın. Bir feryatları var mı, dertleri var mı? Mülteciler Konseyi açıklama yapmış. Açıklama yapsa ne olur? Tedbir var mı? Yok. Botlar şişleniyor ve o insanlar ölüyor. Kardeşim onların çıkışını engellemek için ne yapıyorsunuz? Türkiye'ye verdiği Avrupa Birliği'nin söz var: '1 Temmuz itibarıyla biz 3 milyar euro vereceğiz.' Şu ana kadar 677 milyon dolar. Bize vermiyor, benim bütçeme girmiyor bu para, sadece UNESCO vasıtasıyla Kızılay'a, afad'a gelen rakam bu 677... Söz verdikleri 3 milyar euro'ydu. Nerede? Yok."

"FORMÜL BASİT ÇALIŞMAK"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, rakamların hangi alanlarda zafiyet görüldüğüne ve dolayısıyla nerelere yüklenmek gerektiğine işaret ettiğine değinerek, katma değere sahip ürünlere ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, "İnovasyona, yüksek teknolojiye dayalı, yüksek katma değere sahip ürünlere ağırlık vermezsek, dış ticaretteki hedeflerimize ulaşamayız. Bu gerçek, savunma sanayi başta olmak üzere geleceğimiz için kritik öneme sahip sektörler bakımından da geçerlidir" diye konuştu.

Ciddi değişim ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Eğer bugün Körfez bölgesi, Balkanlar, Kuzey Afrika bizim ürünlerimizle dolu değilse bir yerde yanlış yapıyoruz demektir. Öncelikle kendi coğrafyamızda söz sahibi olmalıyız ki diğer bölgelere geçecek gücü ve cesareti bulabilelim. Formül basit; çalışmak" dedi.

"DEİK SEFERBERLİK HARİTASI HAZIRLADI"

DEİK 30. Olağan Genel Kurulu açış konuşmasını yapan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 'seferberlik haritası' hazırladıklarını söyledi. Vardan, "Biz de bir seferberlik ilan ettik. 'Türkiye'yi tüm dünyaya iyi anlatmak' misyonuna hizmet etmeyi öncelik edindik. İş konseylerimiz başlattığımız seferberliğe tam destek sağladı" dedi.

Vardan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a altın anahtarı simgeleyen bir tablo armağan etti.(Kaynak: Milliyet)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.